SPOTKANIA Z HISTORIĄ MODY | Haftowany igielnik

Hafty są jedną z najstarszych i najbardziej uniwersalnych metod zdobienia ubioru. Tym razem porozmawiamy o ich historii, ze szczególnym uwzględnieniem haftów średniowiecznych – zachowanych zabytków tekstylnych, wzorów, rodzajów i technik. Bliżej poznamy technikę ściegów płaskich, znaną w średniowieczu jako “Opus Anglicanum”.

21.09.2022, godz. 16.00
Kawiarnia Artystyczna, ul. Noniewicza 71

Wstęp wolny. Propozycja dla osób dorosłych. Minimum wiekowe: 15 lat.

zamów transport door-to-door >>

 

Spotkanie składa się z:

– wykładu z prezentacją multimedialną,
– prezentacji i krótkiej nauki praktycznej średniowiecznych ściegów płaskich dla chętnych.
Uczestnicy otrzymają materiały i instruktaż wykonania własnego igielnika haftowanego mieszanką ściegów płaskich.

Spotkania z Historią Mody to cykl otwartych spotkań dla zainteresowanych historią mody i związanymi z nią ciekawostkami i rękodziełem. Spotkania odbywają się raz w miesiącu i składają z krótkiego wykładu z towarzyszeniem prezentacji (multimedialnej oraz fizycznej – rekonstrukcji kompletnego stroju lub elementu stroju z epoki) oraz warsztatów praktycznych, na których uczestnicy pod kierunkiem i z pomocą instruktorki podejmą próby kroju i szycia własnych strojów bądź ich elementów z prezentowanej lub wybranej przez siebie epoki, z użyciem historycznych metod i materiałów (mile widziane własne).

Jeśli nawet uczestnik nigdy wcześniej nie miał igły z nitką w dłoniach, to jest to właśnie ten moment, by spróbować! Wcześniejsze doświadczenie w szyciu i innych pracach ręcznych nie jest wymagane, wszystkie niezbędne techniki zostaną uczestnikom zademonstrowane od podstaw, a nabytą wiedzę będą mogli zastosować w praktyce. Uczestnikom zostaną udostępnione niezbędne materiały i przyrządy, a wykonane przez siebie prace będą mogli zabrać do domu. 

Prowadzenie: Magdalena Zielińska, Pracownia Dziedzictwa Kulturowego SOK.


Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury

Kategoria: Archiwum