Spotkania Teatralne Za Kurtynką: Szałaputki

Opowieść Olsztyńskiego Teatru Lalek o perypetiach kurczaków Szałaputków. Aktorom towarzyszy radosna muzyka i pomysłowa scenografia. Autor spektaklu, Janusz Ryl-Krystianowski jest cenionym reżyserem i twórcą jednego z najlepszych teatrów dla dzieci – Teatru Animacji w Poznaniu.   

Sobota, 21.11.2015, godz. 10.00
Duża Scena, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 16 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

UWAGA! Przed spektaklem będzie można wystąpić na “Scenie dla Ciebie” – zgłoszenia do 16 listopada na adres: grazyna.filipowicz_karp@soksuwalki.eu. Po spektaklu zapraszamy na spotkanie warsztatowe “Od pacynki do marionetki”.

881Pict5073

Na przytulnym podwórku, pod bacznym okiem mamy, wychowują się dwa sympatyczne lecz niesforne kurczaki -Szałaputki. Małe urwisy tak bardzo ciekawi świat za ogrodzeniem, że żadne ostrzeżenia nie są w stanie zniechęcić ich do poznania jego tajemnic. Kwoka boi się, że maluchy czmychną czym prędzej, gdy tylko spuści je z oka. Dwoi się i troi, aby uchronić potomstwo przed podstępnym Lisem, czyhającym tuż za parkanem. Mimo jej starań Szałaputki muszą stawić czoła chytremu rudzielcowi, a pomaga im w tym płochliwa, ale pomysłowa przyjaciółka Myszka.

150Pict5081 659Pict5097

reżyseria: Janusz Ryl-Krystianowski
scenografia: Jacek Zagajewski
muzyka: Krzysztof Arciszewski
choreografia: Władysław Janicki
aranżacja muzyczna: Robert Łuczak
obsada: Hanna Banasiak, Monika Gryc, Mateusz Mikosza, Jagna Polakowska, Roman Wołosik, Alicja Wroniszewska, Ewa Ziembińska-Sobczak

afisz_szalaputki

źródło informacji i zdjęcia: www.teatrlalek.olsztyn.pl


Janusz Ryl-Krystianowski

Aktor, reżyser, pedagog, autor sztuk teatralnych – pochodzi z wybitnej rodziny twórców teatru lalek. Grał na scenach teatrów “Arlekin” i “Pinokio” w Łodzi oraz w Teatrze Animacji w Jeleniej Górze. Realizował przedstawienia w teatrach Bielska-Białej, Łodzi, Warszawy, Torunia, Opola, Wałbrzycha, Szczecina oraz Jeleniej Góry, Brna. W latach 1980-89 kierował sceną lalkową w Jeleniej Górze. Wypracował tam odrębny styl teatralny, sformułował własne credo artystyczne, stworzył sprawny zespół aktorski, powołał do istnienia “teatr animacji”. W 1989 r. – kiedy objął funkcję dyrektora artystycznego poznańskiej sceny – Teatr Lalki i Aktora “Marcinek” przyjął nazwę: Teatr Animacji.

Reżyserskie dokonania Janusza Ryl-Krystianowskiego, decyzje repertuarowe, dobór twórców ukształtowały profil tej Sceny, czyniąc z niej jedną z najciekawszych polskich scen lalkowych. Konsekwencją zainteresowania tematami, tekstami współczesnymi, ważnymi dla młodego odbiorcy było stworzenie w 2003 Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży Kon-teksty, którego został dyrektorem artystycznym.

Spośród najwybitniejszych spektakli Janusza Ryl-Krystianowskiego wymienić należy przede wszystkim: Sen Klauna, Jaś i Małgosia, Pierścień i róża, O chłopie co wszystkich zwodził, Ribidi rabidi knoll (spektakl uhonorowany wieloma nagrodami na polskich festiwalach w Opolu, Toruniu, prezentowany na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych), Kubuś Puchatek, Bajka o szczęściu, Król Mięsopust, Bajka o Rycerzu Bez Konia, Pozytywka, W beczce chowany. Nagrody indywidualne i zbiorowe dla aktorów, dla realizatorów przedstawień, prezentacje na przeglądach krajowych i zagranicznych, “Atesty ASITEJ” są potwierdzeniem wysokiego poziomu artystycznego produkcji Janusza Ryl-Krystianowskiego.

źródło: www.e-teatr.pl (cały tekst TUTAJ)

Kategoria: Archiwum