Spotkania filmowe Suwalszczyzna

Piątek, 27.09, godz. 18:00
Spotkanie filmowe Suwalszczyzna
Duża Scena SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5


W programie spotkanie z Józefem Romaszem oraz projekcja trzech filmów w jego reżyserii: “Kindziukas, kartacze, kiszka – tradycje kulinarne Suwalszczyzny”, “Jubileuszowy walc”, “Człowiek, który nie znał wielkiego świata”.

JÓZEF ROMASZ

Urodził się w 1958 w Olecku. Operator filmowy, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych. Dr hab. prof. Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Studiował w PWSFTViT w Łodzi na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej (1982–86). Od 1987 r. wykładowca w tej uczelni. W 1989 uzyskał stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki.
W 2001 dostał Nagrodę II stopnia Prezydenta Miasta Suwałki w uznaniu zasług na rzecz rozwoju kultury Suwalszczyzny oraz upowszechniania jej tradycji, historii i dorobku. Honorowy członek Stowarzyszenia Miłośników Muzyki, Pieśni i Tańca Suwalszczyzny.
Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Polskiej Akademii Filmowej. Współpracował z wieloma instytucjami filmowo-telewizyjnymi, m.in.: WFFiD,    Filmcontract,  PleographTV,  BBC – Londyn,  Magic Path – Helsinki,  TVP SA,  Studio Filmowe Kalejdoskop, Pandora Film – Kolonia,  Kazach Film – Kazachstan  i in.

Zrealizował, jako reżyser i operator, kilkanaście autorskich filmów dokumentalnych (m.in. „Przystanek dla bocianów”, „Dom Marka”, „Człowiek, który nie zaznał wielkiego świata”, „Krymskie źródło”), a także, jako operator filmowy, kilkadziesiąt filmów dokumentalnych (np.„Polin. Okruchy pamięci”, „Bossak, kronika wypadków filmowych”, „Księżyc to żyd”, „Komeda – muzyczne ścieżki życia” etc.).  Współpracował również jako operator przy filmach i serialach fabularnych (m.in. „Harnasie”, „Słoneczny zegar”, „Miasto prywatne”,
„Warto kochać”, „Tulpan”).

FILMY

“Jubileuszowy walc” – film dokumentalny z 2000 roku, czas trwania: 30 minut
W 50-letniej historii istnienia amatorskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” grało i śpiewało prawie 1000 osób. Największe sukcesy święcili w latach 50. Głośno było o nich w polskiej prasie, koncertowali w kraju i za granicą, uczestniczyli w prestiżowych festiwalach i przeglądach. Zrodzona z potrzeby serc i czasu Suwalszczyzna w warunkach, gdy nie było telewizora, a radio należało do luksusu, dawała ludziom radość i rozrywkę, a tego bardzo potrzebowali po ciężkich doświadczeniach wojny i okupacji. W pierwszej dekadzie swego istnienia formacja dynamicznie rozwijała się, z grupy 30-50 młodych entuzjastów urosła do 90, a nawet 140. W pierwszej połowie lat 60. zupełnie niespodziewanie zespół przestał istnieć.

JUBILEUSZOWY_WALC_03

Dopiero w 1979 roku postanowiono reaktywować Suwalszczyznę. Odbyła się rekrutacja, ale mało kto wierzył, że nowa kadra zdoła dorównać profesjonalizmem i popularnością poprzedniemu składowi. Nie brakowało zapału, ale piętrzyły się różne trudności. Zespół rzeczywiście nie zdołał odzyskać pierwotnego blasku, był znacznie mniej liczny, rzadziej występował, zdołał jednak przetrwać i choć z przerwami, działa do dziś. Z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia Suwalszczyzny odbyło się okolicznościowe spotkanie wszystkich pokoleń tworzących zespół. To, co od lat urzeka w Suwalszczyźnie, to autentyczna radość ze śpiewania i tańczenia, wspólne cieszenie się i pielęgnowanie tradycji swojego regionu. Zespół był i jest ostoją kultury i perełką suwalskiego folkloru.

Człowiek, który nie zaznał wielkiego świata – film z 2000 roku, czas trwania: 30 minut
Opowieść o Tymoteuszu Muśce, zwanym suwalskim Nikiforem, mieszkańcu Domu Opieki Społecznej „Kalina” w Suwałkach . Urodził się 7.02.1917 r. w Monastyrsku, zmarł 10.08.1985 w Węgorzewie. Dorosłe życie spędził w Suwałkach.

Czlowiek_ktory_nie_zaznal...02
W swoich pracach zawarł wspomnienia z rodzinnej wsi, jej tradycje, obrzędy, codzienne życie. Modelami jego rysunków byli też pensjonariusze DPS: schorowani, niechciani, przykuci do wózków, samotni, chorzy psychicznie… W ten sposób powstały prace z dużym ładunkiem ekspresji.

“Kindziukas,  kartacze, kiszka –  tradycje kulinarne suwalszczyzny”

KINDZIUKAS_KARTACZE_I_KISZKA_03O tradycjach kulinarnych Suwalszczyzny opowiadają regionoznawcy, restauratorzy i kucharze.

Page_1

 

Kategoria: Archiwum