Spektakl “Słoń i kwiat” oraz warsztaty

“Słoń i kwiat” Grupy Coincidentia w koprodukcji z Białostockim Teatrem Lalek i warsztaty
Sobota, 5.10, godz. 17:00
Duża Scena SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5
Filozofia dla dzieci i abstrakcyjny humor w jednym. Opowieść o słoniku, który chce być wielki, o przyjaźni, marzeniach i dostrzeganiu wartości. Po spektaklu odbędą się warsztaty.

Bilety: 15 zł w kasie SOK lub na www.bilety.soksuwalki.eu

Spektakl dla dzieci od 6. roku życia

Spektakl według opowiadań Briana Pattena w przekładzie Piotra Sommera
adaptacja i reżyseria: Robert Jarosz
scenografia: Pavel Hubička
muzyka: Piotr Klimek
multimedia: Krzysztof Kiziewicz
obsada: Dagmara Sowa, Paweł Chomczyk, Michał Jarmoszuk
muzyka na żywo: Robert Jurčo

slonikwiatFoto: Bartek Warzecha

SŁOŃ I KWIAT

W dżungli, która była prawie puszczą… która była prawie lasem … który był prawie ogrodem… działy się wyjątkowe rzeczy. Kwiat biegał, hiena opowiadała dowcipy, wróbel recytował wiersze, małpy pomagały słońcu wschodzić, świnia ustawiała się do wszystkich boczkiem, motyl zadawał niemądre pytania, dżdżownice pasjonowały się teatrem, a plimkiplumki spełniały marzenia.

Pewnego dnia, płynący nurtem rzeki liść, przyniósł do dżungli najmniejszego na świecie słonia. Nie wiedział, skąd się tam wziął. Nie pamiętał, kto go tam wysłał. Wiedział jedynie, że chce stać się wielki. A żeby stać się wielkim, trzeba dowiedzieć się o świecie, ile się tylko da. A żeby dowiedzieć się o świecie ile się tylko da, trzeba: znaleźć przyjaciela, zrozumieć, co sprawia, że nastaje dzień, uwolnić więzioną lilię, docenić talent komiczny hieny, dopomóc dręczonym robakom, nauczyć świnię mówić o kolorach, pokonać drwala, który ścina księżycowe promienie oraz odnaleźć miejsce, w którym rzeka zamienia się w wielkie jezioro. Dużo wyzwań, jak na kogoś, kto ma zaledwie pięć centymetrów… z kawałkiem.

Wszystkie działania słonia to aluzje do ludzkiego życia. “Słoń i kwiat” to spektakl o marzeniach, wierze w siebie i swoje umiejętności, o zagubieniu w świecie, o dostrzeganiu wartości w innych, o skutkach i ważności działania, o potencjale.

Ostatecznie malutki słoń… Przyjdźcie i przekonajcie się sami, jak kończy się historia bohatera, który przypłynął do dżungli na liściu.

Spektakl “Słoń i kwiat” to świetnie widowisko, które zdobyło już kilka nagród:

  • Nagroda za sceniczną adaptację literatury dla dzieci i młodzieży na VI Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY 2013 w Poznaniu
  • Wyróżnienie aktorskie za rolę Słonia dla Pawła Chomczyka na VI Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY 2013 w Poznaniu
  • I miejsce za wspaniałe poczucie humoru, prezentację adekwatną dla każdej grupy wiekowej widzów oraz za doskonałą grę aktorską i wspaniałą scenografię – nagroda Jury Młodzieżowego VI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i młodzieży KON-TEKSTY 2013 w Poznaniu
  • Nagroda dla Pavla Hubićki za scenografię na III Festiwalu Teatralna Karuzela 2013 w Łodzi
  • Nagroda aktorska dla Michała Jarmoszuka za rolę Kwiata na III Festiwalu Teatralna Karuzela 2013 w Łodzi
  • Nagroda Starosty Powiatu Ziemskiego dla Dagmary Sowy, Pawła Chomczyka i Michała Jarmoszuka za zespołową kreację aktorską na XXVI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Walizka w Łomży
  • Nagroda Szarego Widza na XXVI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Walizka w Łomży

Spektakl zostanie zaprezentowany w ramach akcji Teatr Polska.

WARSZTATY

Po spektaklu odbędą się warsztaty dla dzieci. Aktorzy Grupy Coincidentia podzielą się wiedzą na temat technicznych aspektów pracy w teatrze. Zaprezentują także ćwiczenia, jakie aktor musi wykonywać każdego dnia. W dużym stopniu przebieg warsztatów zależy od samych dzieci, które potrafią zaskoczyć pytaniami. Ośmielonym widowiskiem “Słoń i kwiat” młodym widzom na pewno jednak zostanie przybliżony świat aktora, który do tej pory znały tylko z telewizji.

Patronem medialnym spektakli prezentowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury w ramach akcji Teatr Polska są:

suwalkiinfo198dwutygodnik

slonikwiat

Teatr Polska jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej.

Celem programu jest promocja ciekawego repertuaru  w ośrodkach mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej oraz zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Program ma także otworzyć możliwości współpracy między teatrami a ośrodkami kultury, a także ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawić spektakle.

Inspiracją dla powstania  programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez „Redutę” Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

W tym roku program Teatr Polska organizowany jest po raz piaty. Zgłosiło się 105 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 15 przedstawień oraz rekomendowała 5 dodatkowych. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 15 teatrom, które ze swoimi  prezentacjami i warsztatami odwiedzą xxx miejscowości w całej Polsce. Objazdy będą trwały od 15 lipca do 5 grudnia 2013 roku.

W tym roku w programie biorą udział: Grupa Coincidentia i Fundacja Działań Kreatywnych Coincidentia z Wasilkowa, Lubuski Teatr
im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Stowarzyszenie Studio Teatralne „Koło” z Warszawy, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr Lalka w Warszawie, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatr Polski w Bielsku-Białej, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Unia Teatr Niemożliwy z Warszawy, Wrocławski Teatr Lalek.

Pokazy spektakli realizowane w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego  TEATR POLSKA ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl

teatr

mkidn_01_cmykit_logo_mini

przewozy

Program_1_PR

e-teatr_temp

logo A4_teatr-page-001

Kategoria: Archiwum

                               
Image Widget