“Sonia Marmieładowa” i Irmina Liszkowska = sukces

Irmina Liszkowska odniosła kolejny sukces z monodramem “Sonia Marmieładowa”. Aktorka Fabryki Monodramów prowadzonej w Suwalskim Ośrodku Kultury przez Jolantę Hinc-Mackiewicz zdobyła nagrodę w IX Tyskim Festiwalu Monodramów “Motyf”.

Do tyskiego konkursu zakwalifikowano 12 monodramów z całej Polski. Jury w składzie: prof. Bronisław Wrocławski z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi, dr Tomasz Grochoczyński, dziekan Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie i  Paweł Drzewiecki, aktor i dyrektor Tyskiego Centrum Kultury, organizatora spotkań, doceniło sześć spektakli, zwracając uwagę na bardzo wysoki poziom prezentowanych monodramów.

Ostatecznie Grand Prix festiwalu otrzymał Szymon Majchrzak z Koszalina. Jury przyznało ponadto nagrody oraz wyróżnienia. Irmina Liszkowska znalazła się w trójce nagrodzonych. Aktorkę z Suwałk doceniono “za udaną próbę zmierzenia się z klasycznym materiałem literackim” w monodramie “Sonia Marmieładowa” opartym na motywach “Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego.

Listę wszystkich wyróżnionych spektakli można znaleźć TUTAJ >>>

Irmina oprócz nagrody otrzymała też nominację na Polonijny Festiwal Teatralny Dzieci i Młodzieży we Włocławku.

Fot. MCK Tychy

Fot. MCK Tychy


„SONIA MARMIEŁADOWA” wg „Zbrodni i Kary” Fiodora Dostojewskiego
Na scenie Irmina Liszkowska z Fabryki Monodramów
premiera spektaklu odbyła się 6 grudnia 2015 roku

M03A9384Galeria zdjęć z premiery spektaklu >>> KLIKNIJ!

Spektakl na podstawie „ Zbrodni i Kary” Fiodora Dostojewskiego opowiada historię Soni – powiernicy głównego bohatera Rodiona Raskolnikowa. W tej „pannie niskiego prowadzenia” bohater odnajduje całe cierpienie świata, co powoduje, że zaczyna łączyć ich niezwykłe uczucie. Młoda, bo zaledwie 18-letnia aktorka z niezwykłą szczerością i dojrzałością przedstawia historię dziewczyny z dobrego domu, która dla dobra rodziny pozwala, by macocha wysłała ją na ulicę. Rzeczywistość carskiej Rosji jest podkreślona muzyką takich kompozytorów, jak: Czajkowski, Borodin, Szostakowicz. Przedstawienie jest próbą oddania uczuć tej drugoplanowej postaci powieści, która na zawsze wpisała się w kanony literatury pięknej.

Opracowania muzycznego spektaklu dokonał Jacek Sawicki, który wspomagał też reżyserkę Jolantę Hinc-Mackiewicz w przygotowaniu adaptacji scenariusza.

Ten spektakl pod prowokacyjnym tytułem „Zabiłeś tylko wesz?”* zdobył już dwie nagrody: II nagrodę za dojrzałość aktorską na XX Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych w Łomży na początku grudnia 2015 r. oraz II nagrodę w XII Ogólnopolskich spotkaniach z Monodramem o Złotą Podkowę Pegaza 10-12 grudnia ubiegłego roku.

Irmina Liszkowska

* Tytuł spektaklu został zmieniony, by bardziej wyeksponować postać „świętej grzesznicy”, jak mówią znawcy literatury o tej postaci, dzięki której nawrócił się Raskolnikow i przyznał do winy.

Kategoria: Archiwum