Ślady po ikonie. Postikony

Zapraszamy do Galerii Sztuki Stara Łaźnia na wystawę prac Pawła Wyborskiego “Ślady po ikonie. Postikony”. Obrazy, które powstają w ramach cyklu nie są ikonami, ale zachowują w swej konstytucji pamięć o kontakcie z estetyką ikony, która pozostawiła w ich strukturze i przedstawieniu własny rys. 

Wernisaż 02.12.2022 r., godz. 18:00
Galeria Sztuki Stara Łaźnia
ul. A. Wajdy 3

Wstęp wolny
Wystawa czynna od 02.12.2022 r. – 31.01.2023 r.
zamów transport door-to-door>>

Obrazy Pawła Wyborskiego, które powstają w ramach cyklu “Ślady po ikonie” nie są ikonami, ale zachowują w swej konstytucji pamięć o kontakcie z estetyką ikon. Są to raczej zaledwie szczątki ikony, jedynie pozostałości, to co ikonowe nieuchronnie zanika: motywy i kontury ulegają rozmyciu, postaci kryją się pod warstwą malarską, chowają się pod spodem obrazu i pogrążają w czerni.

To nie są ikony, a postikony. Ich główną intencją jest uchwycić moment, w którym to, co kiedyś wydawało się istotne, teraz wycofuje się, ustępuje pola. Same zaś ślady po ikonie stają się coraz bardziej niewyraźne, by w konsekwencji zatrzeć się zupełnie, pozostając wyłącznie wspomnieniem osadzonym w malarskiej strukturze, coraz ciemniejszej i coraz bardziej nieprzeniknionej.
 

 

 

 

fot. Paweł Wyborski, Kinga Keenys Gełdon-Czech

Paweł Wyborski (ur. 1975 w Starogardzie Gdańskim)

Malarz i socjolog kultury. Autor sześćdziesięciu sześciu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (w Holandii, Belgii i Stanach Zjednoczonych). Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych (w Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Hiszpanii, Kazachstanie i Polsce). Wielokrotny laureat stypendium kulturalnego Miasta Gdańska oraz stypendium kulturalnego Prezydenta Starogardu Gdańskiego W 2020 roku finalista konkursowej wystawy „Beyond the Frame” w londyńskiej Orleans House Gallery. W 2020 roku zaproszony do międzynarodowego projektu „Nowa Ikona”, realizowanego  przez warszawską Galerię Bohema przy wsparciu MKiDN.  Laureat nagród za działalność artystyczną. Jego prace znajdują się w kolekcjach publicznych (m.in. w Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego Muzeum im. ks. dr. Łęgi w Grudziądzu, Orleans House Gallery w Londynie, Płockiej Galerii Sztuki czy Świdnickiego Ośrodka Kultury w Świdnicy) oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie. Mieszka w Gdańsku.

 

www.facebook.com/PawelWyborskiArt

instagram: pawelwyborski_art

 

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury

Kategoria: Aktualności, Wydarzenia nadchodzące