Si wi! Lwowskie szlagiery z Zimnymi Draniami

Gdzie pieśnią cię budzą i tulą do snu? Tylko we Lwowie! Si wi! Magiczny czar przedwojennego Lwowa odkryją przez nami zespół Zimne Dranie i Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa Kozakiewicza. W programie koncertu najpiękniejsze piosenki przedwojennego Lwowa, klimatyczne szlagiery z fartem, z lat 30. XX w. w wyjątkowych “drańskich” aranżacjach.

13.02.2022, godz. 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety 40 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK 
z Suwalską Kartą Mieszkańca zniżki do 50%
zamów transport door-to-door >>

 

W walentynkowej odsłonie cyklu Filharmonia Suwałk zapraszamy na pełen muzycznych perełek – klimatycznych szlagierów rodem z zaułków i placów przedwojennego Lwowa – koncert w wykonaniu zespołu Zimne Dranie w składzie:Maciej Nerkowski – wokal, Max Fedorov – instrumenty klawiszowe, Piotr Chociej – gitara basowa/kontrabas i Wojciech Bronakowski – instrumenty perkusyjne, który wystąpi z towarzyszeniem Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Krzysztofa J. Kozakiewicza, w wyjątkowych aranżacjach na “Zimnodraniową” nutkę. 

W repertuarze koncertu pojawią się takie przeboje jak: “My dwaj Oba cwaj” czy “Tylko we Lwowie” znane z niepowtarzalnego wykonania najsłynniejszych lwowskich batiarów, czyli Szczepka i Tońka. Kazimierz Wajda i Henryk Vogelfänger byli rodowitymi lwowiakami. Pierwszy z nich pochodził z Gródeckiej, drugi z Łyczakowa. Pseudonimy obu baciarów zostały oparte na ich przynależności do kościołów: Kazimierza Wajdy do kościoła św. Elżbiety, a Henryka Vogelfängera do kościoła św. Antoniego. W programie także: “Hulam sy ulicu”, “Hultaj”, “Pakunyk” czy “Lwów” – utwory, które rzadko można usłyszeć na żywo czy w sieci.


Zespół Zimne Dranie powstał wiosną 2011 roku. W jego skład wchodzą zawodowi muzycy z Polski i Ukrainy. Nazwa grupy została zaczerpnięta z piosenki Henryka Warsa „Już taki jestem zimny drań”. Muzycy zainspirowani twórczością kompozytorów i reżyserów lat 20. i lat 30. XX wieku postanowili stworzyć program z piosenkami z tego okresu. W 2011 roku zagrali swój pierwszy koncert, który cieszył się dużym uznaniem. Zimne Dranie stworzyli też własne aranżacje orkiestrowe polskich piosenek międzywojennych, które mieli okazję zaprezentować wraz z Suwalską Orkiestrą Kameralną.
Ponadto zespół w swym repertuarze posiada hity światowej muzyki filmowej, znane i lubiane standardy jazzowe oraz polskie przeboje. Muzycy zagrali szereg koncertów dla publiczności z Polski i zza granicy, odwiedzili między innymi: Teatr Wileński na Litwie, Club Foksal w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie, koncert plenerowy w Supraślu, Jazz Club Tygmont w Warszawie, Kino Pokój w Białymstoku, Dom Kultury w Zambrowie, Łodzi. Zespół Zimne Dranie współpracuje z Operą i Filharmonią Podlaską, gdzie zagrał szereg koncertów. W latach 2012 – 2015, Zimne Dranie uczestniczyli w koncertach Polskiego Chóru Pokoju.


Wydarzenie odbędzie się w aktualnym reżimie sanitarnym, a jego uczestnicy są zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych, m.in.: zakrywania ust i nosa środkami ochrony osobistej (maseczka, przyłbica), używania płynu odkażającego dłonie, zachowania przepisowej odległości podczas przepływu na widownię i złożenia pracownikowi obsługi widowni obowiązkowego, pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony SOK (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Szczegóły w Regulaminie imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Kategoria: Archiwum