Filharmonia Suwałk: Saksofonowa magia świąt

Przed Wigilią warto wprowadzić się w świąteczny klimat i posłuchać najpiękniejszych polskich i zagranicznych kolęd w wykonaniu utalentowanego saksofonisty młodego pokolenia Daniela Kobielskiego, któremu towarzyszyć będzie Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa J. Kozakiewicza.

Niedziela, 17.12.2017, godz. 19:00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 30 i 15 (ulgowe) KUP TERAZ >>  lub w kasie SOK

Magiczny czas oczekiwania na Boże Narodzenie nie musi oznaczać tylko pogoni za prezentami, odcisków od wałkowania ciasta, maku, którego ziarenka znaleźć można nawet w butach, czy zajętej przez karpia wanny. W przedświątecznym pędzie dobrze znaleźć czas na miłą chwilę relaksu, poczucie radości z nadchodzących świąt, ale i bożonarodzeniową zadumę lub refleksję. Świąteczny repertuar grudniowej Filharmonii Suwałk  idealnie w taki nastrój wprowadzi.  Podczas koncertu usłyszymy utwory W. A. Mozarta, A. Głazunowa oraz najpiękniejsze polskie i zagraniczne kolędy. Zagrane na żywo w wyjątkowy sposób. Odkryte na nowo z saksofonowym brzmieniem.


Daniel Kobielski – urodzony 31 sierpnia 1993 roku w Wieruszowie. Od 2013 roku jest studentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie saksofonu dr hab. Pawła Gusnara. W 2016 roku z wyróżnieniem i oceną celującą ukończył studia licencjackie. Obecnie jest studentem II roku studiów magisterskich. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku 11 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Kępnie, w klasie mgr Roberta Matuszewskiego, u którego kontynuował dalszą edukację muzyczną w Zespole Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim – ukończył ją z wyróżnieniem.

Aktywnie uczestniczył w wielu konkursach, festiwalach, warsztatach oraz kursach mistrzowskich u tak znakomitych profesorów jak: Jerome Laran, Nikita Zimin, Steven Mauk, Jonathan Bergeron, Phlippe Portejoie, Noah Getz, Lawrence Gwozdz, Mieczysław Stachura, Dariusz Samól i wielu innych. Współpracował z takimi orkiestrami jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Płocka Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Łodzi, prowadzonych pod kierunkiem m.in. prof. Marka Pijarowskiego, Michała Klauzy.

Jest tegorocznym laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.

Daniel Kobielski to wybitny artysta młodego pokolenia, cechujący się nie tylko talentem, ale i dużą dojrzałością muzyczną. Jego pracowitość, upór w dążeniu do wymarzonego celu, determinacja, systematyczność, ale i pokora, doprowadziły do wielu sukcesów na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Do ostatnich należą:

2017 rok

 • I Miejsce w VI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym (duet saksofon, harfa) w Sztokholmie
 • II Miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Grand Prize Virtuoso 2017”  (duet saksofon harfa) w Salzburgu
 • Grand Prix w VII Międzynarodowym Konkursie Duetów z Harfą w Cieszynie
 • I miejsce w VII Międzynarodowym Konkursie Duetów z Harfą w kategorii IV (studenckiej)
 • I miejsce w kategorii V (prawykonania) oraz Nagroda Specjalna Za Najlepsze Wykonanie Utworu Współczesnego „Troć” Aleksandra Brycha w Cieszynie
 • II miejsce w XI Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzycznej w Krasiczynie           
 • III miejsce w IV Międzynarodowym Turnieju Kameralnym (z kwartetem saksofonowym) w Bydgoszczy

2016 rok

 • Złota nagroda (I Miejsce) oraz Nagroda Specjalna w Postaci Koncertu z Suwalską Orkiestrą Kameralną w I Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Drewnianych „Finalis2016” w Białymstoku
 • I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Saksofonowym w kategorii od 18 roku życia w Lubece
 • I miejsce oraz Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w kategorii instrumentów dętych w Filadelfii
 • I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w duecie  z Aleksandrą Pazdygą w Filadelfii
 • II miejsce w V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w kategorii  instrumentów dętych drewnianych w Sztokholmie
 • II miejsce w XVI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w kategorii „duet instrumentalny” w Łomiankach


Obchodząca w tym roku Jubileusz 10-lecia pracy artystycznej Suwalska Orkiestra Kameralna powstała w lipcu 2007 r. z inicjatywy Prezydenta Suwałk Józefa Gajewskiego. Jej pierwszym dyrygentem był Grzegorz Bogdan, a od sierpnia 2008 r. funkcję dyrektora artystycznego sprawował Kazimierz Dąbrowski, utytułowany absolwent Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie. Nowy sezon artystyczny 2015-2016 orkiestra rozpoczęła pod przewodnictwem artystycznym dr Ignacego Ołowia. Obecnie tę funkcję pełni Krzysztof Jakub Kozakiewicz.

Orkiestra towarzyszyła na scenie tak wielu wybitnym solistom jak: Kevin Kenner, Krzysztof Trzaskowski, Maciej Frąckiewicz, Magdalena Bojanowicz, Sylwester Sobola, Maria Machowska, Beata Wardak, Leszek Świdziński, Andrzej Olewiński, Rafał Grząka, Rafał Dudzik, Jakub Grabe-Zaremba, Jan Roszkowski, Adam Roszkowki, Magdalena Idzik, Sandra Kopijkowska, Robert Cieśla, Ryszard Cieśla, Joanna Krasuska-Motulewicz, Marlena Borowska, Justyna Samborska, Maciej Bogumił Nerkowski, Grzegorz Mackiewicz, Piotr Kopietz, Natalia Bartyzel, Radosław Sobczak, Tomasz Strahl, Darius Mažintas, Janusz Olejniczak.

Muzycy Suwalskiej Orkiestry Kameralnej chętnie współpracują również z artystami nurtu rozrywkowego. Zagrali m.in. ze  Sławkiem Wierzcholskim i zespołem „Nocna Zmiana Bluesa” oraz z zespołem „Zimne Dranie”. Wielkim powodzeniem cieszyły się występy z Haliną Kunicką i z Tadeuszem Woźniakiem. Znakomicie przyjęty został „Muzyczny wieczór z miłością” z Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem i koncert z okazji jubileuszu Janusza Strobla. Ogromnym sukcesem okazały się koncerty noworoczne – „Salsa symfonicznie” z Jose Torres & Havana Dreams oraz koncert z Orkiestrą Sinfonia Viva pod batutą Tadeusza Radziwonowicza, podczas którego muzycy wystąpili ze Zbigniewem Wodeckim. Orkiestra współpracowała również z cenioną w Polsce i na świecie wokalistką jazzową Agą Zaryan oraz, przy okazji Soulwałki Gospel Workshop, światowymi gwiazdami gospel – Norrisem Garnerem (USA), Isaakiem E. Howardem (USA), Phillipem Carterem (USA), Michelle John (UK) i Markiem Beswickiem (UK). Więcej o Suwalskiej Orkiestrze Kameralnej >>

Kategoria: Archiwum

                               
Image Widget