Na styku kultur: koncert “Romanse cygańskie”

Muzyczny finał trzydniowych warsztatów pieśni romskich. Z towarzyszeniem Zespołu Śpiewaczego ANCYJAS wystąpią uczestnicy warsztatów, które poprowadzą wokalistka i instruktorka śpiewu tradycyjnego, Anna Szafranowska oraz Adam Kozłowski, finalista 3. edycji programu Idol.

Niedziela, 9.02.2020, godz. 17.00
Sala Kameralna,
ul. Jana Pawła II 5

Bilety na koncert: 10 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
z Suwalską Kartą Mieszkańca >> zniżki do 50% 

Wstęp na warsztaty: 30 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
7.02 godz. 18.00-20.00 | 8-9.02 godz. 10.00-13.00, Pracownia Gospel (1.20)
liczba miejsc ograniczona!

Ideą przyświecającą spotkaniom trzeciej edycji “Na Styku Kultur” jest promocja i upowszechnianie muzycznej wielokulturowości pogranicza. Suwalszczyzna jest krainą zróżnicowaną etnicznie i narodowościowo i choć najliczniejszą grupę narodowościową stanowią Polacy, to niemały wpływ na kulturę regionu mieli licznie zamieszkujący tu Litwini, ludność pochodzenia białoruskiego i ruskiego, a także polscy Żydzi i barwni Cyganie. Warsztaty tradycyjnych pieśni to wyjątkowe spotkanie z historią i kulturą mniejszości, poznanie jej, zrozumienie oraz przyjemność – ta płynąca ze wspólnego śpiewu oraz ta, którą daje świadomość otaczającego nas dziedzictwa kulturowego.

Każde spotkanie to warsztaty z Mistrzem, praca pod jego kierunkiem i prezentacja efektów na koncercie finałowym. Zaczynamy w lutym warsztatami i koncertem pieśni romskich “Romanse cygańskie” (7-9.02) i będziemy się spotykać aż do listopada 2020 r. W planach są warsztaty pieśni polskich, litewskich, Rosjan staroobrzędowców, potańcówka z ludową kapelą oraz nauka gry na przypominających cytrę litewskich kankles. Warsztaty poprowadzi Ania Szafranowska, wokalistka i instruktorka SOK oraz Adam Kozłowski, cygański śpiewak i multiinstrumentalista, który ma na swoim koncie także przygodę z krakowskim Teatrem Łaźnia, gdzie zagrał podwójną rolę aktora i śpiewaka w sztuce „Krwawe gody” na podstawie Federico Garcii Lorki oraz popularnym programem IDOL, w którym dotarł do finału trzeciej edycji. 

 


Pochodzący z Augustowa Adam Kozłowski to barwna postać świata Romów z Suwalszczyzny. Gra i śpiewa praktycznie przez całe swoje życie. Na gitarze zaczął grać jako 3-latek, kiedy ojciec pokazał mu dwa chwyty: a-mol i b-mol. Jest multiinstrumentalistą samoukiem – gra na gitarze, gitarze basowej, klawiszach i perkusji. Śpiewał w kilku zespołach. Sam komponuje i pisze teksty. Muzyka to jego największa życiowa pasja. Jego głos zaczarował dyrektora Teatru Łaźnia w Krakowie, który obsadził go w podwójnej roli aktora i śpiewaka w spektaklu Federico Garcii Lorki „Krwawe gody”. Wystąpił również w programie telewizyjnym “Idol”, w którym zdobył 3. miejsce.

Anna Szafranowska to animatorka i managerka kultury, instruktorka teatralna, pedagożka, Mentor Kultury Regionalnej, instruktorka śpiewu w Suwalskim Ośrodku Kultury. Założycielka, wokalistka, dyrygentka Suwałki Gospel Choir działającym w SOK. Organizatorka wielu warsztatów muzyki i śpiewu gospel w Suwałkach, Alytusie i Druskiennikach na Litwie. Pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny festiwalu Soulwałki Gospel Workshop (od 2015). Nauczycielka muzyki romskiej i zajęć teatralnych w Parafialnej Szkole Romskiej w Suwałkach (2009-2010). Instruktorka zajęć teatralnych i zajęć śpiewu tradycyjnego w Ośrodku Kultury w Sejnach (2007-2011). Instruktorka śpiewu tradycyjnego (pieśni polskie, ukraińskie, rosyjskie, romskie, bułgarskie) w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach (2005-2012).

wideo: Kamil Jutkiewicz


Regulamin imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >> 

Kategoria: Archiwum