Przegląd Muzyki Ludowej Suwalszczyzny. Znamy laureatów

Znamy wyniki Przeglądu Muzyki Ludowej Suwalszczyzny, który odbył się 27 listopada w Suwalskim Ośrodku Kultury. W przeglądzie wzięli udział  śpiewacy, zespoły i soliści z regionu. Przegląd pełnił również funkcję kwalifikacji do przyszłorocznego 56. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, podczas którego Suwalszczyznę reprezentować będzie Zespół Śpiewaczy Wigranie ze Starego Folwarku oraz Franciszek Sewastynowicz z Sejn.

27 listopada odbył się Przegląd Muzyki Ludowej Suwalszczyzny organizowany przez Suwalski Ośrodek Kultury we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Suwałkach. Pandemia w znaczącym stopniu przyczyniła się do zmniejszonej ilości uczestników tegorocznego przeglądu. W przeglądzie konkursowym wzięło udział 5 zespołów śpiewaczych oraz 4 solistów śpiewaków. Organizatorzy i uczestnicy minutą ciszy uczcili pamięć Jarosława Rynkiewicza z Przerośli, wieloletniego dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Przerośli oraz założyciela Zespołu Śpiewaczego Znaroku i Kapeli Przeroślaki.
Wydarzenie ma na celu ochronę i popularyzację autentycznego dziedzictwa kulturowego regionu. Jury w składzie: Izabela Filipiak-Sokołowska oraz Natalia Winnik, podkreślając wysoki i wyrównany poziom wszystkich uczestników przeglądu, którzy swoimi działaniami podtrzymują lokalne tradycje wielokulturowej Suwalszczyzny, postanowiło przyznać nagrody w dwóch kategoriach:
 

ZESPOŁY:

  • I nagroda – Zespół Śpiewaczy „Wigranie” ze Starego Folwarku
  • II nagroda – Zespół Ludowy „Szeszupa” z Rutki-Tartak
  • II nagroda – Zespół Śpiewu Tradycyjnego „Ancyjas” z Suwałk
  • III nagroda – Zespół Wokalno-Muzyczny „Uwrocie” z Suwałk
  • Wyróżnienie – Zespół Pieśni Ludowej „Szuwarki” z Wiżajn

SOLIŚCI:

  • I miejsce – Damian Balcer z Wiżajn
  • I miejsce – Franciszek Sewastynowicz z Sejn
  • II nagroda – Eugenia Zaśkiewicz z Hańczy gm. Przerośl
  • III nagroda – Anna Szafranowska z Suwałk

 

Przegląd pełnił również funkcję kwalifikacji do przyszłorocznego 56. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, podczas których Suwalszczyznę, zgodnie z sugestią jury, reprezentować będą Zespół Śpiewaczy „Wigranie” ze Starego Folwarku oraz Franciszek Sewastynowicz z Sejn. Damian Balcer z Wiżajn mimo zdobycia I miejsca nie mógł otrzymać nominacji do przyszłorocznego Festiwalu w Kazimierzu, w którym wziął udział w 2021 r., z powodu okresu karencji do 2023 r. Z tego powodu dostał on rekomendację na inne festiwale ogólnopolskie. Do grona reprezentantów Suwalszczyzny na innych festiwalach  ogólnopolskich jury wytypowało także Zespół Ludowy „Szeszupa” z Rutki-Tartak, Zespół Śpiewu Tradycyjnego „Ancyjas” z Suwałk oraz Eugenię Zaśkiewicz z Hańczy gm. Przerośl.

W imieniu organizatorów oraz gości Przeglądu składamy serdeczne gratulacje wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym!

 


Fot. Dorian John

Kategoria: Archiwum