Kwiatki do… biletu na znakomity koncert Kayah

Koncert Kayah “Transoriental Orchestra”
Piątek, 7.03, godz. 19:00

Duża Scena, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Kayah z projektem “Transoriental Orchestra” wystąpi w SOK tuż przed Dniem Kobiet. Panowie mają więc okazje sprawić kobietom swojego życia znakomity i niezapomniany prezent. Szczególnie, gdy będą im towarzyszyć i wręczą tradycyjne goździki…

Bilety: 100 i 90 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

Obdarzona kapitalnym głosem artystka od wielu lat zachwyca polską publiczność swoimi utworami, często zaskakując swoimi muzycznymi podróżami.

kayah

Jaka jest najnowsza płyta Kayah? To niesamowita wycieczka śladami Żydów; ukazanie, jak kultura krajów, po których przemieszczali się Żydzi, wpłynęła na ich twórczość. Na albumie można usłyszeć pieśni żydowskie z różnych regionów Europy i Bliskiego Wschodu. Kayah śpiewa na płycie w takich językach jak: ladino, jidysz, arabski, hebrajski, macedoński, polski i romski. Niezwykła jest jednocześnie warstwa instrumentalna – połączenie elektroniki z akustycznymi brzmieniami oparte o liczne egzotyczne instrumenty (cymbały, santur, oud, saz, lutnie, flety i piszczałki) i etniczną wokalistykę.

“Artystka od dawna planowała nagranie albumu właśnie w tej stylistyce. Do współpracy zaprosiła Atanasa Valkov, kompozytora filmowego i producenta muzycznego. Wspólnie wybrali do projektu wybitnych instrumentalistów oraz solistów pochodzenia polskiego, ukraińskiego i irańskiego, co dodatkowo poszerza muzyczny dialog i nadaje charakter autentycznej wielokulturowości projektu” – czytamy na stronie internetowej Kayah.

– Chciałam zrobić coś dla siebie i dla ludzi, którzy przez setki lat byli naszymi sąsiadami, a których historia okrutnie potraktowała. I też coś dla Polski, bo jesteśmy obciążeni złym stereotypem w kwestii żydowskiej. A płyta może coś zmienić w oczach świata – album już trafił na prestiżową listę World Music Charts Europe redagowaną przez dziennikarzy z wielu państw zajmujących się muzyką świata. W miesiąc wspiął się z 28. na 12. miejsce, co oznacza obecność na antenach radiowych w całej Europie. Obecność polskiej płyty – powiedziała Kayah w rozmowie z Rafałem Zielińskim z “Gazety Wyborczej”.

– To płyta z misją, ale chyba też dobrze się go słucha bez zgłębiania historii i ideologii. To, prócz refleksji, także płyta ze świetną i rzetelnie zagraną muzyką. I pewnego rodzaju zabawa, dlatego sięgnęłam po reggae czy brazylijskie rytmy. Ale jeśli coś ta płyta ma pokazać, to to, że muzyka nie zna granic, a nawet je łamie. Gra z nami Pers z Iranu i nie przeszkadza mu śpiewanie piosenek żydowskich. Muzyka pokazuje, że umiemy współistnieć, że różnice są, ale się uzupełniamy, a z tej sumy może powstać coś nowego, ważnego – dodała artystka.

– Określenie “Podróż uchem po mapie” dla “Transoriental Orchestra” wymyślili moi dwaj koledzy Radia Pin, w którym grają mnóstwo muzyki etnicznej. Ale, rzeczywiście, ta moja płyta jest taką podróżą uchem po mapie, ponieważ zaczynam ją od Półwyspu Iberyjskiego językiem ladino, przechodzę przez Maroko i język arabski, później zahaczam o hebrajski, aramejski – język Jezusa Chrystusa – przechodzę przez macedoński i wschodnią część Europy, kończąc w Polsce jidysz i po polsku. Ta płyta to też moja podróż przez wieki istnienia diaspor żydowskich, bo są na niej pieśni z XII i XIII wieku – powiedziała Kayah w rozmowie z “Gazetą Wrocławską”.

– Sporo nas na scenie, ale nie wyobrażam sobie, żeby kogoś zabrakło. Wszyscy śpiewamy, gramy na bębenkach. To siła tego projektu – stwierdziła artystka w wywiadzie dla “Newsweeka”.

Patronami medialnymi koncertu są:

suwalkiinfo_logo_zawsze takiesuwalki24logo_suwalszczyzna_netniebywaleradio5dwutygodnik

afisz_kayah.indd

Kategoria: Archiwum