Podróż do krainy muzyki. Od pieśni do musicalu

Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego to pełna rozmachu porywająca wokalna podróż od romantycznych pieśni Schumana, Liszta, Chopina, Paderewskiego i Moniuszki, po operowe sceny Wiednia, skąd zabrzmią znane arie i duety oraz Amerykę i współczesny musical. Wśród solistów – suwalczanka Natalia Ołów. Uwaga – zmiana terminu!

Sobota, 23.03.2019, godz. 16.00, 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny, UWAGA – brak wejściówek
odbiór wejściówek w maksymalnej liczbie dwóch na osobę

UWAGA! W związku z żałobą narodową w dniach 15-16.02.2019 ogłoszoną przez Prezydenta RP, koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego nie odbędzie się w zaplanowanym terminie. Na koncert zapraszamy 23.03.2019 (sobota), o godzinie 16.00 i 19.00. Wejściówki na 16.02.2019 zachowują ważność.

“Podróż do krainy muzyki. Od pieśni do musicalu” to wokalna podróż, której początki odnajdujemy w dziewiętnastowiecznej pieśni romantycznej. Twórcą jej byli wielcy tego gatunku: Robert Schuman, Franciszek Liszt czy Johannes Brahms. W Polsce obok Fryderyka Chopina czy Ignacego Jana Paderewskiego wielkim kompozytorem polskiej pieśni romantycznej był Stanisław Moniuszko, którego 200. rocznicę urodzin będziemy obchodzić w przyszłym roku. To jego pieśni o charakterze narodowym odnajdziemy w pierwszej części programu pt. „Podróż do krainy muzyki”. Oprócz muzyki wokalnej Moniuszki rozbrzmiewać będą także fragmenty jego wielkich kompozycji operowych.

Z dworu szlacheckiego ówczesnej Polski przeniesiemy się do Wiednia, skąd zabrzmią znane operetkowe arie i duety. Rozbrzmiewać będzie również hiszpańska Granada czy bliski naszemu sercu węgierski Czardasz. Całość zwieńczy współczesna forma opery i operetki – amerykański musical, który swoimi korzeniami sięga do tradycji XIX-wiecznych teatrów europejskich. Tu już odważnie splatać się będzie miłość, nienawiść, odwaga czy gniew, a muzyka stanie się dla słuchacza niezbędnym dopełnieniem.

Koncert poprowadzi Tomasz Szuran, a wystąpią soliści: Natalia Ołów, Natalia Kaczorowska, Anna Grabowska-Nadwodna, Jan Kierdelewicz, Krzysztof Ciupiński-Świątek. Zespół zagra pod batutą Grzegorza Mielimąki i majora Marcina Ślązaka.

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego to największa instytucja artystyczna sił zbrojnych RP wywodzący się z Teatru Żołnierza 2 Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego. Od ponad 60 lat z powodzeniem ukazuje bogactwo kultury narodowej i kultywuje chwałę oręża polskiego wykorzystując muzykę, taniec i śpiew. W swoim repertuarze Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego posiada przedstawienia i widowiska popularyzujące tradycje narodowe i chwałę oręża polskiego. Pełne rozmachu realizacje, wzbogacane polskimi tańcami narodowymi i ludowymi, historycznymi kostiumami i rekwizytami – promieniują patriotyzmem. Oprócz widowisk tego typu Zespół ma w swoim repertuarze także programy o charakterze bardziej rozrywkowym, oparte na nowoczesnych rytmach, piosenkach i choreografii. Z Zespołem współpracowali tacy uznani artyści jak: Ryszarda Hanin, Mira Zimińska-Sygietyńska, Ludwik Sempoliński czy Bernard Ładysz.


 

Kategoria: Archiwum

                               
Image Widget