“Podejdź bliżej” i zobacz najlepsze zdjęcia dokumentalne

149 najlepszych zdjęć polskich fotoreporterów i Instax mini 70 do wygrania. Wystawie prac laureatów 13. edycji konkursu fotografii dokumentalnej BZ WBK Press Foto 2017 towarzyszy autorskie spotkanie “Od pasji do profesjonalizmu” z tegoroczną laureatką konkursu, Karoliną Jonderko oraz bezpłatne warsztaty fotograficzne.

foyer SOK, I p., ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny | wystawa czynna od 17.11.2017 do 29.11.2017

Open’er Festival 2016. Julia z Białegostoku wśród publiczności. Gdynia (Polska), 2 lipca 2016 r.
Źródło: BZ WBK Press Foto 2017/ Renata Dąbrowska / Gazeta Wyborcza Trójmiasto / I miejsce kultura i sztuka

Nagrodzone zdjęcia prezentowane są w sześciu kategoriach konkursowych: Wydarzenia, Życie codzienne, Kultura i sztuka, Natura, Portrety, Sport. Przypominają nam, co było ważne w Polsce i na świecie w ubiegłym roku. Przywołują na nowo emocje związane z takimi wydarzeniami jak m.in. Światowe Dni Młodzieży czy Euro 2016, ale przede wszystkim pokazują ludzi w ich codzienności, która może być bardzo odmienna w zależności od części świata.

Obóz uchodźców w Idomeni na granicy grecko-macedońskiej, do którego przybywają tysiące imigrantów. Można tam spotkać ludzi z różnych warstw społecznych. Wszyscy znaleźli się tutaj, uciekając przed wojną, śmiercią i głodem. Idomeni (Grecja), 6 marca 2016 r.
Źródło: BZ WBK Press Foto 2017/ Szymon Barylski / Freelancer / Zdjęcie Roku

Laureatem najważniejszej nagrody w konkursie za Zdjęcie Roku jest Szymon Barylski, freelancer. Nagrodzone zdjęcie zostało wykonane w marcu 2016 r. w obozie uchodźców w Idomeni na granicy grecko-macedońskiej, do którego przybywają tysiące imigrantów z różnych warstw społecznych, uciekając przed wojną, śmiercią i głodem.

To zdjęcie, na które trzeba chwilę popatrzeć. Nie od razu wszystko jest jasne i zrozumiałe. Panuje na nim pozornie chaos i bałagan. Jednak po chwili wypatrujemy pośród tej złości, przepychanek i tłoku skuloną kobietę, jej pozbawione nadziei spojrzenie, rezygnację i apatię. Zajmuje tylko niewielki fragment kadru, a jednak jest najważniejsza i nasz wzrok nieodparcie trafia właśnie na nią. To bardzo przejmujące zdjęcie – powiedział Piotr Janowski, przewodniczący jury 13. edycji konkursu. Cały fotoreportaż, z którego pochodzi Zdjęcie Roku, zajął również I miejsce w kategorii Wydarzenia.

Łukasz Fabiański w formie! Artem Fedetskyi złości się po kolejnej udanej interwencji naszego bramkarza podczas meczu Ukraina – Polska UEFA EURO 2016 we Francji. Marsylia (Francja), 21 czerwca 2016 r.
Źródło: BZ WBK Press Foto 2017 / Michał Stańczyk / Agencja Fotograficzna CYFRASport / Nagroda Banku Zachodniego WBK

17 i 18 listopada w ramach wystawy odbyły się również warsztaty fotograficzne „Od pasji do profesjonalizmu”, które poprowadziła Karolina Jonderko. Podczas warsztatów odbył się konkurs na najlepsze zdjęcie. Nagroda główna to aparat Instax mini 70 w filmem. Przewidziane były również nagrody dodatkowe. Aparat Instax mini 70 to również nagroda dla autora najlepszej recenzji wybranego zdjęcia lub fotoreportażu prezentowanego podczas wystawy. Szczegóły konkursu były dostępne w Suwalskim Ośrodku Kultury na jednej z plansz konkursowych.

Karolina Jonderko jest członkinią agencji Napo Images, absolwentką fotografii na wydziale operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. W 2015 r. – w ramach nagrody Magnum & Ideas Tap Award – odbyła staż w redakcji agencji Magnum Photos w Nowym Yorku. W 2016 r  jako jedna z 12 uczestników z całego świata została nominowana do warsztatów Joop Swart Masterclass organizowanych przez World Press Photo.

Zbigniew Boniek pociesza młodego zawodnika po przegranym meczu podczas turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Warszawa (Polska), 2 maja 2016 r.
Źródło: BZ WBK Press Foto 2017/ Radosław Kaźmierczak / Freelancer / III miejsce sport

Organizatorem i mecenasem konkursu jest Bank Zachodni WBK, partnerem technologicznym Fujifilm, a patronami medialnymi: dziennik Rzeczpospolita, TVP Kultura, Polskie Radio PR 1 oraz Interia.


Kategoria: Archiwum