Orszak Trzech Króli 2019 “Odnowi oblicze tej ziemi”

Ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami przejdzie w niedzielę jedenasty już Orszak Trzech Króli. W Suwałkach Trzej Królowie pojawią się po raz szósty. Tegoroczne hasło pochodu brzmi ,,Odnowi oblicze tej ziemi”. Początek o godzinie 13:15 pod suwalskim Aquaparkiem. Przemarsz zakończy się w parku Konstytucji 3 Maja.

Sobota, 6.01.2019, godz. 13.15-16.00 
Suwałki
  

wstęp wolny 
organizator: parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach
współorganizator: Suwalski Ośrodek Kultury

Wołam, ja, syn polskiej ziemi, zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze Ziemi!… Tej ziemi!Jan Paweł II, 2.06.1979, Warszawa

Dziś, po czterdziestu latach od tamtej chwili, chcemy przypomnieć słowa Wielkiego Polaka, Świętego Jana Pawła. Chcemy ponownie się nad nimi zastanowić. Dlatego tegoroczny Orszak Trzech Króli wyrusza pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”, które ma zachęcić nas do głębokiej refleksji nad słowami św. Jana Pawła, zachęcić  do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, budowania  dobra w naszej Ojczyźnie,  do osobistej pracy nad przemianą naszych serc. W orszakowym scenariuszu znaleźć będzie można wiele odniesień do nauczania Ojca Świętego, rozpoznać tytuły jego książek, Encyklik, Adhortacji, a także fragmenty najbardziej znanych kazań i wypowiedzi. Tegoroczny Orszak Trzech Króli 

Wraz z Trzema Królami, którzy pochodzą z różnych stron świata oraz reprezentują trzy pokolenia, wyruszymy w drogę, aby zanieść do Stajenki nasze pragnienia odnowy oblicza Ziemi, odnowy oblicza naszej Ojczyzny oraz odnowy serca każdego z nas. (START Aquapark, ul. Papieża Jana Pawła II 7).

Zanim Trzej Królowie dotrą do Stajenki, zostanie wydany Edykt Cezara Augusta nakazujący spis ludności Izraela. Dokument ten zmusi Marię i Józefa do wyruszenia do Betlejem. (Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5). 

W dalszej drodze miniemy Gospodę, która „nie chce otworzyć drzwi Chrystusowi” i która namawia nas do życia w brudzie i moralnym bałaganie. (kościół pw. Chrystusa Króla, ul. Papieża Jana Pawła II 3). 

Spotkamy też nienawistnego Heroda, który spróbuje nas zatrzymać w swoim pełnym pychy, złości i zazdrości pałacu, w którym odmiana oblicza kojarzy się jedynie ze zmianami powierzchownymi (scena na placu M. Konopnickiej). 

Ale na szczęście, Aniołowie zwyciężą! To oni ogłoszą Pasterzom dobrą nowinę (konkatedra św. Aleksandra, plac Józefa Piłsudskiego), wraz z którymi „przekroczymy próg nadziei”, by pokłonić się nowonarodzonemu Bogu w ubogiej Stajence. (scena w parku Konstytucji 3-go Maja).

Kategoria: Archiwum