ONLINE | Pingwin z kolorowych kół

Szukacie oryginalnego pomysłu na kolejną kartkę lub pracę plastyczną? Proponujemy origami kołowe. Tylko okrągłe kształty, mnóstwo kolorów, nożyczki i klej plus Wasza wyobraźnia. Ta zabawa plastyczna świetnie pobudza kreatywność i sprawność manualną, wprowadza podstawowe pojęcia z geometrii i jest świetną rozgrzewką przed bardziej skomplikowanymi formami.

Model origami kołowego wykonany jest z kilku poskładanych w odpowiednie formy kół. Docelowa forma powstaje po ich zestawieniu w kompozycję. Koła mogą zachodzić na siebie, łączyć się krawędziami, układać warstwami. Poskładane koła podklejamy do tła w miejscach, które do niego przylegają. Istotą tej techniki jest składanie, modelowanie i kompozycja, a nie wyklejanie.

Ta zabawa plastyczna świetnie pobudza kreatywność i sprawność manualną (motoryka mała!), a także może pomóc we wprowadzaniu takich pojęć geometrycznych jak np. okrą, promień czy średnica. To również znakomita rozgrzewka przed pracą z bardziej skomplikowanymi formami przestrzennymi. Najważniejsze jednak to dobrze się bawić i ciekawie spędzić wspólny czas!

Co będzie potrzebne: papier kolorowy, szablony kół w różnych wymiarach, klej CR (introligatorski) do papieru, patyczek/szpatułka do nakładania kleju, nożyczki, ołówek/pisak do odrysowywania.

Dla zainteresowanych: model w tej technice origami powinien powstać przy użyciu najmniejszej możliwej liczby kół. Ta zasada wpływa na poprawność kompozycyjną modelu, który w swej formie powinien być symboliczny i prosty.

Podpowiedź: gotowe zestawy wyciętych kół w różnych rozmiarach i kolorach można zakupić w sklepach papierniczych lub online (koła origami mix).

Prowadzenie: Halina Lutyńska, Pracownia Rękodzieła i Rzemiosła, Suwalski Ośrodek Kultury
Zdjęcia i montaż: Kamil Jutkiewicz


 

Kategoria: Aktualności, Dla dzieci, Wydarzenia nadchodzące