ONLINE | Pieśni polskie Suwalszczyzny

Retransmisja koncertu z 20.09.2020 r., muzycznego finału warsztatów tradycyjnych pieśni polskich z Suwalszczyzny. Wśród gości najbardziej uznane śpiewaczki ludowe powiatu suwalskiego: Anna Andruszkiewicz i Helena Napierała, zespoły Wigranie, Jezioranki, Szuwarki i Ancyjas z SOK oraz laureaci 54. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.

YouTube i Facebook SOK

Muzyczny finał trzydniowych warsztatów tradycyjnych pieśni polskich z Suwalszczyzny, które odbyły się w ramach III cyklu „Na Styku Kultur”. Wystąpiły najstarsze i najbardziej uznane śpiewaczki ludowe powiatu suwalskiego: Anna Andruszkiewicz, Helena Napierała, zespoły Wigranie ze Starego Folwarku, Jezioranki, Szuwarki z Wiżajn i Ancyjas z SOK, laureaci 54. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych oraz uczestniczki warsztatów śpiewaczych. W repertuarze nie zabrakło tradycyjnych pieśni weselnych, miłosnych, lirycznych oraz ballad.

Warsztaty prowadziły Anna Andruszkiewicz z Wiżajn (ur. 1923 r.) – najwybitniejsza polska śpiewaczka ludowa zamieszkująca pogranicze północnej Suwalszczyzny i sąsiedniego litewskiego regionu Suduva, Helena Napierała ze Starego Folwarku (ur. 1929 r.) – członkini zespołu ludowego Wigranie oraz Anna Szafranowska – śpiewaczka, wokalistka, instruktorka śpiewu tradycyjnego, dyrygentka Suwałki Gospel Choir w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Gośćmi koncertu byli również laureaci 54. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, czyli: Józef Luty, harmonista z Szypliszk, Damian Balcer z Wiżajn, Beata Szyszko-Anzulewicz z uczennicami Aleksandrą Racis i Zofią Łangowską z Rutki Tartak. Laury na tegorocznym festiwalu w Kazimierzu zdobyli także pani Anna Andruszkiewicz z Wiżajn i Zespół Śpiewaczy Ancyjas z SOK.

Koncertowi towarzyszyła prezentacja multimedialna fotografii z Suwalszczyzny autorstwa Krzysztofa Mierzejewskiego. Scenografię koncertu stanowiły tkaniny dwuosnowowe i sejpaki pochodzące ze zbiorów Pracowni Dziedzictwa Kulturowego prowadzonej przez Magdalenę Zielińską w SOK oraz zbiorów prywatnych znawczyni tkaniny suwalskiej, Heleny Kozłowskiej.

Retransmisja koncertu z 20.09.2020 r.  
Zdjęcia i montaż: Zbigniew Stelmaszek


 

Kategoria: Aktualności, Muzyka i taniec, Wydarzenia nadchodzące