ONLINE | Domowy wulkan i szklanka pełna kropli

Lubicie eksperymenty? Razem z profesorem Ciekawskim pokażemy Wam kilka prostych doświadczeń, które z pomocą rodziców można wykonać w domu z łatwo dostępnych składników. Dzięki eksperymentowaniu przekonacie się, że nauka jest wszędzie wokół nas i jest fajna. Na początek zapraszamy na wybuch wulkanu i obserwację pływających kropli.

Facebook i YouTube SOK

Eksperyment jest prosty i bezpieczny, nie wymaga skomplikowanych działań i z niewielką pomocą starszych opiekunów mogą go wykonać nawet najmłodsze dzieci.

Będziecie potrzebować: szklanej miski lub tacy, przezroczystej szklanki lub kubka, masy solnej, sody oczyszczonej, octu, barwnika spożywczego, oleju, ewentualnie pipety lub strzykawki. Ocet możesz zabarwić na ulubiony kolor – wystarczy dodać odrobinę barwnika spożywczego (intensywność koloru zależy od ilości barwnika).

WYBUCHAJĄCY WULKAN
Z masy solnej uformujcie w misce lub na tacy wulkan. W środku zróbcie wgłębienie, do którego dodacie sodę oczyszczoną. Wgłębienie powinno być na tyle duże, żeby zostawić trochę miejsca na ocet. W osobnej szklance wymieszajcie ocet z barwnikiem. Jednym ruchem wlejcie ocet do sody i obserwujcie reakcję, która zachodzi w jego wnętrzu.
Ciekawostka: piana, którą wytwarza wulkan, to w rzeczywistości bąble napełnione dwutlenkiem węgla (CO2), który powstał z reakcji octu (kwasu) z sodą oczyszczoną (zasada).

SZKLANKA PEŁNA KROPLI
Do wysokiej szklanki (naczynie musi być przezroczyste) wsypcie sodę oczyszczoną, a następnie po ściance delikatnie wlejcie olej. W osobnej szklance wymieszajcie ocet z barwnikiem. Powoli dodajcie ocet do szklanki z sodą i olejem (możecie użyć pipety lub strzykawki). Obserwujcie, co się dzieje wewnątrz naczynia.
Ciekawostka: w wyniku połączenia octu (kwasu) i sody (zasady) następuje wytwarzanie się gazu – dwutlenku węgla (CO2), otaczającego kropelki wpuszczonego octu, które stają się dzięki temu lżejsze i unoszą się.

Podpowiedz: masę solną można kupić gotową lub zrobić samodzielnie – w sieci znajdziecie mnóstwo przepisów.

Prowadzenie: Lidia Żyniewicz, Pracownia Rzemiosła i Rękodzieła, Suwalski Ośrodek Kultury
Zdjęcia i montaż: Kamil Jutkiewicz


 

Kategoria: Aktualności, Dla dzieci, Wydarzenia nadchodzące