Ocalić suwalską gwarę od zapomnienia. Jest nowa książka, a w SOK warsztaty

W niektórych regionach gwara Polski stanowi wielkie bogactwo. Suwalski dialekt jeszcze nie ma takiej pozycji, ale można ocalić go od zapomnienia. Także dzięki zajęciom w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Suwalską gwarę zna coraz mniej osób. Jeszcze mniej potrafi się nią dobrze posługiwać. Można jednak ją poznać i ocalić od zapomnienia.

W Suwalskim Ośrodku Kultury w każdy czwartek w sali 206 w budynku przy ul. Noniewicza 71 odbywają się warsztaty gwary. Prowadzi jest regionalista, znawca i popularyzator suwalskiej gwary, poeta Jan Bacewicz. Każdego kto chce poznać język charakterystyczny dla Suwalszczyzny, zapraszamy na warsztaty – KLIKNIJ!

W SOK można poznać gwarę podczas zajęć, ale warto też sięgnąć po pierwszą część książki ,,Dialog pokoleń. Suwalszczyzna. Powiat suwalski pod redakcją prof. Barbary Falińskiej” wydanej dzięki staraniom Starostwa Powiatowego w Suwałkach.

– Publikacja zawiera wspomnienia mieszkańców Suwalszczyzny, głównie osób starszych, dotyczące dawnych zwyczajów i tradycji. Jest w nich mnóstwo przykładów naszej gwary – powiedział starosta suwalski Szczepan Ołdakowski, cytowany przez Radio 5.

Przy okazji wydania książki w Starostwie Powiatowym odbyła się konferencja popularnonaukowa.

Dzięki takim wielotorowym działaniom suwalska gwara nie zostanie zapomniana, a przy okazji wciąż żywe będą dawne suwalskie tradycje i zwyczaje.

Kategoria: Archiwum