Obejrzyj finisaż wystawy PAcamera Club 2015-2020

Pandemiczne ograniczenia były wyjątkowo niełaskawe dla wystawy fotografików z PAcamery. Byliśmy zmuszeni odwołać marcowy wernisaż, a reżim sanitarny ograniczył możliwość spotkania się z autorami prezentowanych w Galerii Patio prac podczas finisażu. Na szczęście możemy spotkać się online. Zapraszamy do obejrzenia filmowego podsumowania wystawy.

Facebook i YouTube SOK

Z uwagi na aktualny reżim sanitarny niemożliwa jest organizacja finisażu wystawy w formacie odpowiednim do rangi wystawy podsumowującej ostatnie 5 lat działalności fotografików z PAcamera Club. Limity osób, które mogłyby uczestniczyć w wydarzeniu nie pozwalają zaprosić nawet autorów wystawy. Dlatego zdecydowaliśmy się przenieść wydarzenie do sieci i zaprosić wszystkich miłośników fotografii i pejzażu do obejrzenia multimedialnej prezentacji z wystawy.

Film autorstwa Kamila Jutkiewicza będzie można obejrzeć ostatniego dnia wystawy, w sobotę, 31 października 2020 r. od godz. 18.00 na kanale YouTube i profilu Facebook Suwalskiego Ośrodka Kultury. Zapraszamy również na prezentację twórczości fotografów z PAcamera CLUB przed pokazem filmu dokumentalnego pt. “Helmut Newton. Piękno i bestia” emitowanego w cyklu “Kino konesera” w kinie Cinema Lumiere w Suwałkach we wtorek, 24 listopada 2020 r. Liczba biletów na seans jest ograniczona – zapisy pod nr. tel. 87 618 20 23, decyduje kolejność zgłoszeń.

Wystawę można było oglądać od 13 marca do 31 października 2020 r. w Galerii Patio SOK przy ul. Papieża Jana Pawła II 5.

Obecny wybór najlepszych prac fotografików z PAcamery – z ostatnich 5 lat, to peregrynacje twórcze po różnych definicjach pejzażu, od dokumentalnego postrzegania w naukowej i paranaukowej (Borejszo, Malczewski) czy czysto technicznej wersji (Miś), przez turystyczny zapis w wysmakowanej estetycznie, piktorialnej formie (Wróbel, Słowikowski), aż po interpretacje socjologiczne pejzażu miejskiego w historycznym kontekście (Jarmocewicz) czy psychologiczne i filozoficzne poszukiwania (Michałowski, Krupiński, Zieliński). Inni autorzy starają się dopełnić powyższe zainteresowania kolegów poprzez użycie w swych realizacjach impresyjnych zapisów koloru i światła (Muszczynko, Sawicki, Sztelmer-Stabiński) lub rejestrację pojawiających się w pejzażu znaków o wyraźnie symbolicznej charakterystyce (Czerniecki, Faliński, Wasilewski). Stosują przy tym różne zabiegi techniczne, często o podobnych ideowo założeniach – sprowadzenia zbyt dużej ilości informacji znajdującej się w pejzażu do minimum lub poszukiwania i znajdowania jego syntezy poprzez użycie np. zabiegu połączenia kilku obrazów w jeden za pomocą tzw. sandwicha w programach do obróbki grafiki komputerowej (Czerniecki, Sztelmer-Stabiński) czy wielokrotnej ekspozycji obrazu w aparacie fotograficznym (Bułanow, Krupiński). Wystawa powstała także z gościnnym udziałem autorów nieżyjących czy też czynnych artystycznie w ramach PAcamera CLUB jeszcze w poprzednich latach, przed 2015 rokiem. Stąd, choć nieobecne w katalogu, na wystawie znalazły się także fotografie ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach takich autorów jak Stanisław J. Woś, Ewa Przytuła, Tadeusz Krzywicki czy Jarosław Jasiński. Prace tych artystów można obejrzeć na stronie internetowej Stowarzyszenia Mała Szkoła Fotografii – PAcamera CLUB www.pacameraclub.pl.

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog. Mecenasem wydawnictwa jest forma RESO Europa Service, Mecenas Kultury Suwałk – Partner Suwalskiego Ośrodka Kultury.


Regulamin imprez i wydarzeń artystycznych w Suwalskim Ośrodku Kultury >>  
Regulamin zwiedzania wystaw w galeriach GSW Chłodna 20, Patio i GS Stara Łaźnia w okresie stanu epidemii Covid-19 >>

Kategoria: Aktualności, Sztuki wizualne, Wydarzenia nadchodzące