Noc Muzeów w Suwalskim Ośrodku Kultury

Noc Muzeów to gratka dla tych, którzy z tematami sztuki nie mogą rozstać się nawet po zmroku! W tym roku do grona galerii promujących nocne zwiedzanie dołączy SOK. Zwiedzający będą mogli podziwiać trzy wystawy. Wydarzenie rozpocznie spotkanie w Galerii Patio – o wigierskich inspiracjach “Hopwart_VirWigry” opowie jej autorka, Ewa Markiewicz-Adamczewska.

15.05.2021, godz. 19.00-23.00
galerie SOK

wstęp wolny

Przypadająca na noc z 15 na 16 maja Międzynarodowa Noc Muzeów to cykliczna akcja organizowana i popularyzowana przez galerie sztuki i muzea w całej Europie już od 1997 roku. Ten wyjątkowy czas to frajda zarówno dla miłośników wystaw, którzy mogą zobaczyć ekspozycje o niezwykłej porze, jak i dla zabieganych, którzy w ciągu dnia nie mają czasu na kontakt ze sztuką. Wydarzenie ma za zadanie promować kulturę i stanowi okazję do lepszego poznania swojego miasta. W tym roku, na Międzynarodowej Nocy Muzeów zadebiutuje również Suwalski Ośrodek Kultury. Z radością zapraszamy wszystkich na wyjątkowe wystawy wybitnych polskich artystów.

Ze względu na różnorodność przygotowanych ekspozycji, podczas Nocy Muzeów nie będą nudzić się nawet najbardziej wymagające osoby! Rozpoczniemy spotkaniem autorskim z Ewą Markiewicz-Adamczewską w Galerii Patio ilustrowanym materiałem filmowym przygotowanym specjalnie na tę okazję. Wyjątkowy film o podróży Andrzeja Strumiłły przez życie i sztukę zobaczymy także w Galerii Sztuki Stara Łaźnia. W GSW Chłodna 20 będzie można w trakcie zwiedzania spotkać zacnych obywateli Suwałk, znanych miłośników i mecenasów sztuki, doktorostwo Eleonorę i Teofila Noniewiczów. Dla pierwszych zwiedzających przygotowaliśmy związane ze sztuką upominki – szczególnie cenne dla łowców autografów, a po wystawach będą oprowadzać specjaliści malarskiej materii i artyści plastycy: instruktorzy SOK Halina Mackiewicz i Mieczysław Iwaszko oraz komisarz wystaw w galeriach Patio i Chłodna 20, Andrzej Zujewicz. Po wystawie w Starej Łaźni oprowadzą Jakub Mikołajczuk i kierownik galerii, Anna Naszkiewicz.

Czekamy na Państwa w:
Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20 przy ul. Noniewicza 71
Galerii Sztuki Stara Łaźnia przy ul. A. Wajdy 3
Galerii Patio przy ul. Jana Pawła II 5

Zwiedzanie wystaw odbywa się z zachowaniem ścisłego rygoru sanitarnego. Zgodnie z rządowymi wytycznymi, limit zwiedzających w galeriach sztuki to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Hopwart_VirWigry
wystawa malarstwa, grafiki i fotografii
Galeria Patio, ul. Papieża Jana Pawła II 5
spotkanie autorskie – godz. 19.00 (liczba miejsc ograniczona zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym)
 
“Hopwart_VirWigry” to wystawa prac nazywanej rzeźbiarką emocji Ewy Markiewicz-Adamczewskiej. Inspiracją prezentowanego w Suwałkach projektu, m.in. wielkoformatowych (270×270 cm) GeoForm, były czarno-biała foto-wglądówka obrazu “Diabeł i sieja” Tymoteusza Muśki oraz choreograficzne zapiski spiralnych rytm-kroków do muzyki baletowej “Święto Wiosny” Igora Strawińskiego. Więcej>>
Andrzej Strumiłło – Człowiek – Przestrzeń
wystawa malarstwa, rysunku i fotografii
Galeria Sztuki Stara Łaźnia, ul. A. Wajdy 3
 
Przekrojowa wystawa wybitnego artysty mieszkającego i tworzącego na Suwalszczyźnie, malarza, ilustratora, rzeźbiarza, fotografa i poety, Andrzeja Strumiłły. Wśród ponad 200 eksponatów znajdują się prace z kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie i Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz zbiorów prywatnych spadkobierców artysty, również te nieprezentowane wcześniej w Suwałkach. Więcej>>

Jan Lebenstein. 1930-1999
wystawa malarstwa, grafiki i rysunku
Galeria Sztuki współczesnej Chłodna 20, ul. T. Noniewicza 71
 
Obszerna retrospektywa Jana Lebensteina, jednej z najważniejszych postaci polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku. Ekspozycja prezentuje ponad 70 dzieł tego wybitnego polskiego artysty. Wśród niezwykle fantazyjnych, ekspresyjnych, przepełnionych symboliką i motywami ludzko-zwierzęcymi prac artysty zobaczymy m.in.: obrazy olejne, gwasze, rysunki i inne formy graficzne. Więcej>>

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury i w okresie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z którym każdy uczestnik wydarzenia jest m.in. zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Uczestnicy zajęć są również zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

Kategoria: Archiwum, Sztuki wizualne