Niepodległa w filatelistyce i numizmatyce

Zapraszamy na wystawę znaczków pocztowych, kart pocztowych, a także medali i odznaczeń związanych z burzliwymi czasami zrywów narodowych i dążeń do odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyjątkowe zbiory prywatnych kolekcjonerów ukazują sylwetki znanych Polaków, twórców Niepodległej oraz dzieje symboli narodowych. 

Foyer SOK, I piętro, ul. Jana Pawła II 5 

wstęp wolny | wystawa czynna do 12.11.2018 
wernisaż odbył się 11.10.2018

Dla większości społeczeństwa znaczek to przedmiot o wartości czysto użytkowej. Okazjonalnie doceniamy jego szatę graficzną czy oprawę. Dla filatelistów kolekcjonowanie znaczków stanowi wielką pasję i wartość samą w sobie, a dzielenie się tą pasją – ogromną przyjemność. Znaczek pocztowy jest z nami na co dzień, ale towarzyszy również momentom szczególnie godnym upamiętnienia – oddając hołd wielkim ludziom i historycznym wydarzeniom, w tym przypadku – odzyskaniu niepodległości przez Polskę.

Zaprezentowane na wystawie znaczki pocztowe, karty pocztowe, a także medale i odznaczenia związane z burzliwymi czasami zrywów narodowych i dążeń do odzyskania przez Polskę niepodległości, ukazują sylwetki znanych Polaków, twórców Niepodległej oraz dzieje symboli narodowych. Wyjątkowych zbiorów użyczyli organizatorom prywatni kolekcjonerzy. Przewidziany jest także konkurs związany tematycznie z wystawą.

Przygotowana została również specjalna karta pocztowa, która będzie elementem wzmacniającym wystawę i skutkującym jej rozpowszechnieniu wśród numizmatyków w kraju. Karta zawierała będzie m.in. wizerunek Resursy Obywatelskiej, w której suwalczanie spotkali się z Marszałkiem Józefem Piłsudskim 13.09.1919 r., kiedy to Marszałek wypowiedział słynne słowa: „Dzisiaj ziemia wasza jest wolną”. Trzeba bowiem pamiętać, że Suwałki odzyskały niepodległość dopiero 24.08.1919 r. Istotnym faktem jest także to, że z Suwałk pochodziła żona Marszałka, Aleksandra, z domu Szczerbińska. Kwestie te mają olbrzymie znaczenie dla historyków, w tym numizmatyków i osób zainteresowanych Niepodległą.

Organizatorzy: Koło Polskiego Związku Filatelistów w Suwałkach i Oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w partnerstwie z Suwalskim Ośrodkiem Kultury. 


Kategoria: Archiwum