Natura Suwalszczyzny może aż tak zachwycać

Można nie uwierzyć, że wszystkie te zdjęcia zrobiono na Suwalszczyźnie. A to tylko – chociaż bardziej pasuje aż – efekt obserwacji i uchwycenia odpowiedniego momentu przez Józefa Żukowskiego podczas wypraw z aparatem w 2017 roku. 

Wystawa fotografii “Z naturą”
Galeria Na marmurach, ul. Noniewicza 71

wstęp wolny | wystawa czynna do 21.05.2018 | wernisaż wystawy odbył się 19.03.2018

Tak dziś uświadomiłem ten rok 1988, już 30 lat zajmuję się fotografią a to wszystko jakby było wczoraj, pamiętam , jak robiliśmy z kolegą Stasiem Rojkiem zdjęcia przy czerwonym świetle, potem suszyliśmy, obcinaliśmy. A jak kupiłem Zenita i spojrzałem przez wizjer, to było takie piękne obserwowanie i już tak zostało. Józef Żukowski

 Codzienne obcowanie Józefa Żukowskiego z krajobrazem Suwalszczyzny  ukształtowało jego estetykę. Utrwalał zmieniające się pory roku, pochylał się nad małym elementem krajobrazu, bez którego całość byłaby uboższa. Aparat fotograficzny stał się głównym narzędziem zapisu przemijania. To co  nieuchwytne,  zostało zamknięte w kadrze na zawsze. Do tej wrażliwości należałoby dodać jeszcze zainteresowania muzyczne.

Józef Żukowski gra na kilku instrumentach, uczy młodzież gry na trąbce. Prowadzi Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Sejnach.  W przeszłości grał w Orkiestrze Policyjnej w Białymstoku (1984–1985)  oraz w Nord Pole Band w Suwałkach.  Na wystawie w galerii „Na marmurach” można zobaczyć zapiski fotograficzne Suwalszczyzny z 2017 roku.

Kategoria: Archiwum