Najlepsze krótkie i niezależne filmy świata w dwa dni w SOK

Są krótkie, niezależne, wybrane spośród kilku tysięcy nadesłanych z całego świata i najlepsze. Jest ich 11.  W sumie prawie 4 godziny oglądania filmów nagrodzonych w 10. Międzynarodowym Festiwalu Grand Off.

Pokaz filmów 10. Międzynarodowego Festiwalu Grand Off
Wtorek-środa, 4-5.04.2017, godz. 18:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny

Celem Festiwalu jest nagrodzenie wybitnych i wyjątkowych niezależnych produkcji filmowych. Realizację tego celu zapewnia skrupulatny proces nominacji zgłoszonych produkcji przez członków Kapituły Grand OFF – przedstawicieli środowisk filmowych z całego świata. Na jubileuszową edycję napłynęło aż około 4 tysięcy filmów ze 127 krajów. Ostatecznie do nagród nominowano 55 filmów. 11 najlepszych spośród nich będzie można obejrzeć także w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Filmy nominowane oceniała międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 60 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów. Nagrody wręczone zostały na festiwalowej Gali 2 grudnia 2016 roku.

POKAZ NAJLEPSZYCH FILMÓW 10. Międzynarodowego Festiwalu Grand Off
Sala Kameralna SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5

4.04.2017, godz. 18:00

Najlepsza Fabuła: Jesper Vidkjær Rasmussen
RIDERS (Dania)

Reżyser: Jesper Vidkjær Rasmussen
Czas trwania: 29 minut

Zniesmaczony zabójczą przemocą panującą w wyjętym spod prawa klubie motocyklowym, Lars, po 8 latach spędzonych w więzieniu, postanawia z niego odejść. Chce zacząć nowe życie z żoną i synem, w innym kraju. Ale nic nie idzie zgodnie z planem.


Najlepsza Reżyseria: Juanjo Giménez Peña
TIMECODE (Hiszpania)

Reżyser: Juanjo Giménez Peña
Czas trwania: 15 minut

Luna i Diego są strażnikami parkingowymi. Diego ma nocną zmianę, a Luna pracuje w ciągu dnia.

 


Najlepszy Scenariusz: Léo Favier
QUI N’A PAS SA PART D’OMBRE (Francja)
Reżyser: Léo Favier
Czas trwania: 15 minut

Minister Finansów dorwany przez dziennikarzy. Sprawa wyszła na jaw, znaleźli dowód na jego ukryte konto w Szwajcarii. Skandal! Wstyd! Powinien zrezygnować! Jak do tego doszło? W poszukiwaniu wyjścia z trudnej sytuacji, minister zagłębia się we własną przeszłość.


Najlepsze Zdjęcia: James Watson
THE SECRET WORLD OF FOLEY (Wielka Brytania)

Reżyser: Daniel Jewel
Czas trwania: 14 minut

Film zabiera nas w podróż do mało znanego świata dźwiękowców, którzy dają filmom życie dodając do nich efekty dźwiękowe w postprodukcji.


Najlepszy Montaż: Matthew Jeffrey
HENRY (Wielka Brytania)
Reżyser: Matthew Jeffrey
Czas trwania: 8 minut

Henry jest odludkiem, który nie spędza dużo czasu ze swoimi rówieśnikami. Rodzice rzadko pozwalają mu wyjść z domu i spotkać się z innymi dziećmi z sąsiedztwa. Boją się go wypuszczać po tych wszystkich strasznych historiach, które Henry opowiada o dzieciach ze szkoły. Pewnego dnia Henry znajdzie się w sytuacji „walcz lub uciekaj” i będzie musiał dokonać wyboru.


Najlepsza Aktorka: Nikola Raczko
KROKI (Polska)
Reżyser: Karolina Zaleszczuk
Czas trwania: 24 minuty

Nastoletnia Justyna nie może już wytrzymać z matką, która całe noce spędza na imprezach, próbując kogoś poznać. Gdy do jej bloku wprowadza się nowa sąsiadka, Justyna zaczyna znikać z domu. Przypadkowa i niewinna fascynacja starszą dziewczyną ka że jej dorosnąć.


5.05.2017, godz. 18:00

Najlepszy Aktor: Malcolm Ellul
THE MALTESE FIGHTER (Malta)
Reżyser: Arev Manoukian
Czas trwania: 19 minut

W czasach największej przemocy politycznej na Malcie, Carmelo, samotny ojciec i bokser z Valletty, by utrzymać siebie i syna Giuseppe, jest zmuszony dołączyć do skorumpowanego światka.


Najlepszy Dokument: Piotr Małecki
BUDZIK  (Polska)

Reżyser: Piotr Małecki
Czas trwania: 32 minuty

Budzik to klinika, w której dzieci w śpiączce czekają na przebudzenie. Przy łóżkach dzieci dyżurują rodzice, którzy prawie nie wychodzą z kliniki. Śpią na polowych posłaniach, które rozkładają obok szpitalnych łóżek – są zdeterminowani, by pomóc dzieciom wrócić do życia. Film opowiada niezwykłą historie ludzi, którzy w obliczu osobistej tragedii nie poddają się, są pełni nadziei, walcząc o życie i zdrowie swoich dzieci.


Najlepsza Animacja: Lucie Sunková
L’ARBRE (Francja)

Reżyser: Lucie Sunkov
Czas trwania: 15 minut

Cykl życia wiekowego dębu rosnącego nieopodal wiejskiego domu. Z jego żołędzia wyrasta obok nowy dąb. Na skutek zniszczeń po silnej burzy stary dąb trafia do domu w roli rodzinnego stołu. Przez okno obserwuje, jak dorasta młody dąb. Aż pewnego dnia młode drzewo znika z horyzontu. Wkrótce, ku zdumieniu dojrzałego drzewa, ojciec rodziny przynosi do domu nowe dębowe krzesło.


Najlepsza Scenografia: Ares Ceylan
PUPPENSPIEL (Szwajcaria)

Reżyser: Ares Ceylan
Czas trwania: 19 minut

Ruben mieszka ze swoim surowym ojcem w domku położonym na odludziu, w lesie. Pewnego ranka słyszy, jak dzieci z miasteczka opowiadają makabryczne historie o jego ojcu i postanawia sprawdzić, skąd biorą się te plotki.


Najlepszy Film Polski: Klara Kochańska
LOKATORKI (Polska)

Reżyser:  Klara Kochańska
Czas trwania: 30 minut

Justyna, samotna trzydziestoparolatka, mimo ryzyka jakie się z tym wiąże, kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. W dniu przeprowadzki do wymarzonego domu okazuje się, że klucze nie pasują do zamka. Sen Justyny o własnym miejscu spełni się jako koszmar…


Kategoria: Archiwum