NABUCCO – opera z udziałem włoskich solistów!

W rolę tytułową tej jednej z najsłynniejszych oper Giuseppe Verdiego wcieli się, znany polskiej publiczności z koncertów “Verdi Gala”, Giulio Boschetti. W roli Abigail wystąpi Silvia Rampazzo. Towarzyszyć im będzie chór Opery Polskiej oraz Roncole Verdi Orchestra.

Niedziela, 13.03.2016, godz. 17:00
Duża Scena, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 130/110/90 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu | spektakl zewnętrzny.

Opera w czterech aktach, w oryginalnej wersji językowej, czas trwania: 135 min. z przerwą.

wykonawcy:
Giulio Boschetti – Nabucco >>
Silvia Rampazzo – Abigaille >>
Damian Konieczko – Zaccaria >>
Aksana Yakushevich – Fenena >>
Roberto Jachini Virgili – Ismael >>
Chór Opery Polskiej >>
Roncole Verdi Orchestra >>
Jerzy Salwarowski – dyrygent >>

produkcja: Agencja Artystyczna Pro Musica
reżyseria: Feliks Tarnawski
scenografia i kostiumy: Małgorzata Słoniowska
światła: Grzegorz Cwalina

IMG_7215

“Nabucco” to jedna z pierwszych oper Verdiego, która już od dnia premiery 9 marca 1842 roku w La Scali, przyniosła kompozytorowi niezwykły sukces i sławę. Fenomen tego arcydzieła związany jest ściśle z historią Włoch, których północne prowincje właśnie w tym okresie były pod panowaniem Austrii, a Verdi – gorący patriota – całym sercem popierał aktywnie działające ruchy wolnościowe.

Główną osią akcji opery jest bowiem dążenie narodu żydowskiego do uwolnienia się spod jarzma Babilończyków. Analogie były czytelne, wzniosła muzyka Verdiego porywała publiczność do burzliwych demonstracji patriotycznych a przepiękne “Va pensiero…” stało się nieformalnym hymnem Włoch. Również samo nazwisko młodego kompozytora stało się dla rewolucjonistów homonimem oznaczającym: Victor Emmanuel, Rex d’Italia (V.E.R.D.I.).

NABUCCO-2m NABUCCO-4m

Scenografia przygotowana na potrzeby widowiska jest inspirowana starożytną Bramą Isztar, której charakterystyczną cechą jest ogromna feeria barw zastosowana w jej dekoracji. Uzupełnienie stanowić będą nasycone kolorami stylizowane kostiumy.

NABUCCO-5m

W Polsce “Nabucco” w produkcji Agencji Artystycznej Pro Musica wystawiane będzie po raz czwarty. Od momentu premiery inscenizacji, 31 października 1994 roku w Stuttgarcie, prezentowano ją już z wielkim powodzeniem na ponad 170 prestiżowych scenach, m. in.: Tonhalle w Zurychu, International Congress Center w Berlinie, Theatre d’Esche w Luksemburgu, Theatre de Beaulieu w Lozannie, Alte Oper we Frankfurcie.

W Polsce po raz pierwszy “Nabucco” wykonano w 1850 roku we Lwowie oraz w 1852 r. w warszawskim Teatrze Wielkim. Po wojnie, w maju 1983 roku, “Nabucco” wystawiła Opera Śląska we wspaniałej interpretacji Napoleona Siessa, a “Va pensiero…” śpiewane zza krat ze wzniesionymi rękami, podczas trwającego wciąż stanu wojennego, było szalenie przejmującym akcentem. Obecnie “Nabucco” Giuseppe Verdiego należy do żelaznego repertuaru niemal każdej opery.

NABUCCO-1m  NABUCCO-3m

(źródło informacji: materiały prasowe organizatora)

 

Kategoria: Archiwum