Miałem wielkie szczęście. Rzecz o Wajdzie otworzy Pegaza

“Złote Podkowy Pegaza” zainauguruje spektakl o Andrzeju Wajdzie, jego filmach i najnowszej historii Polski. Grający tytułową rolę Wojciech Gałziński przypomni zmarłego przed trzema laty pochodzącego z Suwałk reżysera, którego życiorys był zrośnięty z polską historią, a tę Wajda przedstawiał jak nikt inny. WSTĘP WOLNY!

Poniedziałek, 2.12.2019, godz. 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny | wejściówki dostępne w kasie SOK
________________________________________
spektakl towarzyszy XVI Międzynarodowym Spotkaniom z Monodramem O Złotą Podkowę Pegaza >>
spektakle konkursowe – WSTĘP WOLNY, rezerwacje tel. 87 563 85 06, 08

Gdybym ja miał zrobić film o sobie – co za nuda! Nie zginąłem w Oświęcimiu, nie byłem w Powstaniu Warszawskim, nie rozstrzelano mnie.” – mówił w radiowej Dwójce Andrzej Wajda. A jednak Andrzej Wajda – w kreacji aktorskiej Wojtka Gałzińskiego – opowiada o swoich filmach. Wspomina ojca, który wyruszył na wojnę we wrześniu 1939, studia na krakowskiej ASP, w łódzkiej szkole filmowej, przyjaźń z malarzem Andrzejem Wróblewskim, współpracę z wieloma wybitnymi ludźmi kina: aktorami, kompozytorami, operatorami. Kolejne filmy obrazują rozdziały z historii najnowszej, zaczynając od debiutanckiego „Pokolenia” (1954), które pokazywało początek długiej drogi, jaka wiodła do wolnej i demokratycznej Polski. Monodram powstał według scenariusza, z muzyką i reżyserią autorstwa Pawła Bitki Zapendowskiego.

Andrzej Wajda w imię obiektywnej prawdy, dla której szukał miejsca na ekranie, pokonał długą drogę w walce o bliskie nam ideały. Jednym z najważniejszych tematów jest ten mówiący o zmaganiach o Polskę wolną, demokratyczną i jej miejsce w zjednoczonej Europie. Przedstawił go w triadzie filmowej: „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza” i „Wałęsa – człowiek z nadziei”. W sytuacji gdy priorytetem w debacie publicznej jest troska o wolność słowa i demokrację, przesłanie wyrażone w filmach Andrzeja Wajdy znajduje w naszym spektaklu właściwy wyraz. Wierzymy, że teatr może służyć rozmowie o Polsce i polskich sprawach w sposób dojrzały i potrzebny społeczeństwu. Nie można się zgodzić z tymi, którzy dla tych najważniejszych spraw nie widzą w teatrze miejsca. Wolno mówić o Polsce i dlatego Wojciech Gałziński – aktor, i ja – scenarzysta i reżyser, zrealizowaliśmy spektakl teatralny, w którym przypominamy Andrzeja Wajdę. Jego życiorys był zrośnięty z naszą historią, a on, jak nikt inny, z ogromną pasją przedstawiał ją na ekranie. Osoba Lecha Wałęsy, przywódcy „Solidarności” zajmuje tu zaszczytne miejsce.Paweł Bitka Zapendowski

Wojtek Gałziński – aktor telewizyjny, filmowy i teatralny, bierze udział w reklamach. Wystąpił w filmach: „Siłaczki” Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego, „Na bank się uda” Szymona Jakubowskiego oraz w filmie Jolanty Warpechowski „Red yellow pink” (premiera w styczniu 2020 w Wiedniu). Role w sztukach Pawła Bitki Zapendowskiego: „Jak z Almodovara” (2013), „Kantor w Paryżu” (2016), „Miłość na Miodowej – Ocalały z Zagłady (The Leo Lipski story)” (2018),„Trakl Nieskończony” (2018). Bierze często udział w projektach młodych reżyserów filmowych i teatralnych; np. „Uroczystość” reż. Kacper Romaniuk (Akademia Sztuk Teatralnych, Kraków, 2019).

występuje: Wojciech Gałziński
scenariusz, reżyseria i muzyka: Paweł Bitka Zapendowski
zdjęcia i wideo: Salvatore Allotta

czas trwania: ok. 80 min
grupa wiekowa: młodzież i dorośli

premiera: 10 maja 2019 w Piwnicy pod Baranami

Prezentacja spektaklu została dofinansowana przez Prezydenta Miasta Suwałki Czesława Renkiewicza.Regulamin imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>

Kategoria: Archiwum