ONLINE | Malarstwo Władysława Niewęgłowskiego

GSW Chłodna 20 zaprasza na wystawę malarstwa pochodzącego z Suwałk artysty plastyka Władysława Niewęgłowskiego. Jego prace są pastiszem wszechogarniającego show biznesu, reakcją na ludzi i głośne wydarzenia. Portretowaną rzeczywistość charakteryzuje intrygująca dychotomia, subtelność i brutalność, delikatna, pastelowa aura i drastyczna, czasem ironiczna pointa. Na relację z otwarcia wystawy zapraszamy do sieci.

Czwartek, 10.12.2020, godz. 18.00
profil Facebook, kanał YouTube SOK

wystawa czynna od 10.12.2020 r. do 31.01.2021 r. (z wyłączeniem do 29.11.2020)
GSW Chłodna 20, ul. Noniewicza 71
organizacja zwiedzania zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym

Ilekroć stoję przed zagruntowanym płótnem, jestem zachwycony, że dyskusja nad końcem malarstwa, którego istnienie zostało zakwestionowane w 1918 roku wraz z „Białym kwadratem na białym tle” Kazimierza Malewicza, była tylko kolejnym kasandrycznym passusem w ogólnoestetycznej refleksji. Prowokacja Malewicza okazała się punktem zwrotnym w historii malarstwa. Ta zbawienna prowokacja wyzwoliła całe przestrzenie nieobecne dotąd w świadomej praktyce artystycznej, umożliwiła poszukiwania i eksperymenty w obszarze dynamiki i światła – element ruchu wzbogacił sztukę o czwarty wymiar – czas. Współcześnie żyjemy w zupełnie nowej optycznej relacji do rzeczywistości niż w wieku XX czy – wręcz strach pomyśleć – wcześniej. Jednocześnie powstaje intrygujące pytanie, czy interpretowanie współczesnych dzieł sztuki według tradycyjnych kategorii, jak wirtuozeria czy unikalność, może się jeszcze zdarzać i może być adekwatne.Władysław Niewęgłowski

Władysław Niewęgłowski studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jacka Waltosia, prace dyplomowe zostały zakupione przez Contemporary Art Gallery w Wenecji. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek. Swoją twórczość prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą. Dzieła artysty znalazły godne miejsce w wielu prywatnych kolekcjach na całym świecie. 

Ważniejsze wystawy:

1992 – BWA Suwałki
1996 – POSK Gallery, Londyn
1998 – POSK Gallery, Londyn
2001 – Galeria Znad Wilii, Wilno
2005 – GSW Chłodna 20, Suwalski Ośrodek Kultury, Suwałki
2011 – Galeria Profil, Centrum Kultury Zamek, Poznań
2014 – Studio Sienko Gallery, Londyn
2016 – The Brick Lane Gallery, Londyn
2016 – Affordable Art Fair Hampstead, Londyn
2016 – Steidel Fine Art Gallery, Austin, Teksas
2017 – Art Expo New York, Manhattan, Nowy Jork
2019 – TA&AF Olympia National, Londyn

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury i w okresie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z którym każdy uczestnik wydarzenia jest m.in. zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Uczestnicy zajęć są również zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

 

Kategoria: Aktualności, Sztuki wizualne, Wydarzenia nadchodzące