Malarstwo Władysława Niewęgłowskiego

GSW Chłodna 20 zaprasza na wystawę pochodzącego z Suwałk artysty plastyka Władysława Niewęgłowskiego. Jego prace są pastiszem wszechogarniającego show biznesu. Portretowaną rzeczywistość charakteryzuje intrygująca dychotomia, subtelność i brutalność, delikatna, pastelowa aura i drastyczna, czasem ironiczna pointa. Wystawę można oglądać do 11 kwietnia.

GSW Chłodna 20, ul. Noniewicza 71

wystawa czynna do 11.04.2021 r.
organizacja zwiedzania zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym

Władysław Niewęgłowski studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jacka Waltosia, prace dyplomowe zostały zakupione przez Contemporary Art Gallery w Wenecji. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek. Swoją twórczość prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą. Dzieła artysty znalazły godne miejsce w wielu prywatnych kolekcjach na całym świecie. 

Z uwagi na czasowe ograniczenie działalności instytucji kultury, wystawa zostanie udostępniona zwiedzającym po zniesieniu pandemicznych ograniczeń. Zapraszamy do sieci na relację z otwarcia wystawy, podczas której gospodarz GSW Chłodna 20, Andrzej Zujewicz, opowie o prezentowanych pracach. Również w sieci ukaże się filmowa opowieść o twórczości Władysława Niewęgłowskiego realizowana we współpracy z artystą.

 

Ilekroć stoję przed zagruntowanym płótnem, jestem zachwycony, że dyskusja nad końcem malarstwa, którego istnienie zostało zakwestionowane w 1918 roku wraz z „Białym kwadratem na białym tle” Kazimierza Malewicza, była tylko kolejnym kasandrycznym passusem w ogólnoestetycznej refleksji. Prowokacja Malewicza okazała się punktem zwrotnym w historii malarstwa. Ta zbawienna prowokacja wyzwoliła całe przestrzenie nieobecne dotąd w świadomej praktyce artystycznej, umożliwiła poszukiwania i eksperymenty w obszarze dynamiki i światła – element ruchu wzbogacił sztukę o czwarty wymiar – czas. Współcześnie żyjemy w zupełnie nowej optycznej relacji do rzeczywistości niż w wieku XX czy – wręcz strach pomyśleć – wcześniej. Jednocześnie powstaje intrygujące pytanie, czy interpretowanie współczesnych dzieł sztuki według tradycyjnych kategorii, jak wirtuozeria czy unikalność, może się jeszcze zdarzać i może być adekwatne.Władysław Niewęgłowski

Ważniejsze wystawy:

1992 – BWA Suwałki
1996 – POSK Gallery, Londyn
1998 – POSK Gallery, Londyn
2001 – Galeria Znad Wilii, Wilno
2005 – GSW Chłodna 20, Suwalski Ośrodek Kultury, Suwałki
2011 – Galeria Profil, Centrum Kultury Zamek, Poznań
2014 – Studio Sienko Gallery, Londyn
2016 – The Brick Lane Gallery, Londyn
2016 – Affordable Art Fair Hampstead, Londyn
2016 – Steidel Fine Art Gallery, Austin, Teksas
2017 – Art Expo New York, Manhattan, Nowy Jork
2019 – TA&AF Olympia National, Londyn

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury i w okresie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z którym każdy uczestnik wydarzenia jest m.in. zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Uczestnicy zajęć są również zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

 

Kategoria: Aktualności, Sztuki wizualne, Wydarzenia nadchodzące