Makrama dla wszystkich. Warsztaty rękodzieła

Bez igły, drutów czy szydełka. Makramowe ozdoby to must have wnętrzarskich i codziennych stylizacji. Jeśli marzy Ci się praktyczna siatka na zakupy, oryginalny kwietnik, naszyjnik, bransoletka, łapacz snów lub nawet torebka, to zajęcia dla Ciebie. Podczas naszych warsztatów opanujesz podstawowe sploty, zaprojektujesz i wykonasz pierwszą makramę.

26.10.2019, godz. 15.00-17.00 (dzieci)
27.10.2019, godz. 10.00-14.00 (dorośli)
sala 0.28, ul. Jana Pawła II 5

wstęp płatny | liczba miejsc ograniczona (10 miejsc)
makrama dla dzieci – 35 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
makrama dla dorosłych – 90 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK

Makrama to znana już w starożytności sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Stosując ją można wyplatać wiele rzeczy poczynając od kwietników, poprzez naszyjniki, makaty ścienne, kończąc na torebkach i plecakach. Do wyrobu przedmiotów za pomocą technik makramy można używać nici lnianych, konopnych, jedwabnych, sizalu i innych. Popularnym przykładem zastosowania podstawowych węzłów makramy do tworzenia biżuterii z muliny są bransoletki „meksykanki”, zwane też „bransoletkami przyjaźni”.

W średniowieczu makramę stosowano głównie do ozdoby królewskich szat, w późniejszych wiekach wykonywano również pokrycia na łoża, sofy, fotele. Technika ponownie zyskała popularność w latach 70. XX wieku, obecnie, na fali powrotów do rękodzieła, przeżywa ponowny renesans.

Proponujemy dwa warsztaty o zróżnicowanym stopniu trudności – sobotnie dla dzieci i niedzielny dla młodzieży i dorosłych.

Zapewniamy: wszystkie niezbędne materiały, naukę podstawowych wiązań makramy, mnóstwo inspiracji.
Prowadzenie: Agnieszka Przełomska
Kontakt: Pracownia Rękodzieła i Rzemiosła SOK – Lidia Żyniewicz , tel. 785 04 11 77

MAKRAMA DLA DZIECI (8-10 lat)

  • 26 października 2019 (sobota) | godz. 15.00-17.00 (sala 0.28)
  • Młodzi uczestnicy zajęć poznają podstawowe węzły niezbędne do wykonania prostych prac techniką makramy. Na dobry początek wykonamy kilka breloków. Po opanowaniu podstaw będzie można również wykonać małą makramę na patyczku (15-20 cm) lub laleczkę. Dzieci mają dowolność w swojej pracy.

MAKRAMA DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH (16+)

  • 27 października 2019 (niedziela) | godz. 10.00-14.00 (sala 0.28)
  • Uczestnicy warsztatów wykonają makramę na stojakach według przygotowanego wcześniej projektu lub własnego pomysłu. Zapewniamy zarówno materiały, jak i opisy podstawowych splotów oraz fachową pomoc.

Regulamin imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>

Kategoria: Archiwum