Magiczne Võru w obiektywach suwalskich fotografików

Latem 2019 roku fotograficy związani z Suwalską Grupą Twórczą, Szymon Jasionowski i Paweł Pojawa, odwiedzili partnerskie miasto Suwałk, estońskie Võru. Przywieźli mnóstwo zdjęć – radosnych, magicznych, kolorowych, pełnych emocji – oddających atmosferę tego miejsca.

Galeria Foyer, SOK, Jana Pawła II 5

wstęp wolny| wystawa czynna do 30.11.2019 | wernisaż odbył się 15.11.2019

Na zaproszenie naszych przyjaciół z Estonii, od 26 do 29 lipca 2019 roku, suwalscy fotograficy Szymon Jasionowski i Paweł Pojawa, od lat aktywnie związani z Suwalską Grupa Twórczą, uczestniczyli w Festiwalu Dzieci w Võru – mieście partnerskim Suwałk. Podczas pobytu fotografików w Estonii powstało wiele zdjęć, z których 30 prezentowanych jest na wystawie w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Tematem ekspozycji jest Võru jako miasto przyjazne dla dzieci i rodzin. Zdjęcia pokazują radość, emocje, magię miejsc, w których zostały wykonane i ich potencjał. Szymon i Paweł znakomicie uchwycili atmosferę miasta. Jako goście mieli świeże spojrzenie, dzięki czemu pokazali to, co ich zdaniem było ciekawe i inne niż w Suwałkach.

W ramach projektu powstały też zdjęcia Suwałk, wykonane przez estońskich fotografów. Diana Ruitlane-Rüütli i Jaanuus Tanilsoo uczestniczyli od 1 do 7 lipca 2019 roku w Międzynarodowych Warsztatach Malarsko-Fotograficznych „Sztuka bez granic” w Suwałkach. Ich zadaniem było wykonanie fotograficznego reportażu z Suwałk, który później został zaprezentowany w ich mieście. Dzięki wymianie artystów mogliśmy się lepiej poznać, przybliżyć mieszkańcom partnerskie miasta i zdobyć kolejne doświadczenia.

Andrzej Zujewicz

Kategoria: Archiwum