Lekcja teatralna: “Życie przed sobą” oraz “Sztuczka”

“Życie przed sobą” monodram o dojrzewaniu w nieprzystępnym i wrogim świecie wg kultowej powieści Ajara oraz spektakl “Sztuczka”, tragikomiczna historia nieszczęśliwej miłości pary artystów cyrkowych.

“Życie przed sobą” wg Emila Ajara,
“Sztuczka” wg “Magii” Sandora Marai,
reż. Jolanta Hinc-Mackiewicz
Czwartek, 14.04.2016, godz. 10.00

Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 10 złotych w kasie SOK | Rezerwacje grupowe 87 563 85 08
spektakle dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

“ŻYCIE PRZED SOBĄ” wg Emila Ajara
na scenie Aleksandra Łazarska z Fabryki Monodramów i Teatru Efemerycznego
premiera spektaklu odbyła się 4 października 2015 roku

DSC1924-1024x682

Monodram w wykonaniu Aleksandry Łazarskiej, uczennicy II  kl. Gimnazjum nr 3. Opowieść o arabskim dziecku oddanym przez matkę na wychowanie byłej francuskiej prostytutce żydowskiego pochodzenia. Motywem przewodnim jest uczucie samotności i porzucenia, poszukiwanie miłości i okruchów radości przez dziecko, które, wydawałoby się, nie ma do tego żadnego powodu; dziecko bez przyszłości, bez bliskich, bez szans na odrobinę szczęścia.

„Życie przed sobą” było kultową powieścią francuską, także dlatego, że jej autor zakpił sobie z Akademii Goncourtów i zmieniając pseudonim, wbrew zasadom dwukrotnie zdobył najwyższą nagrodę.

OBEJRZYJ ZDJĘCIA Z PREMIERY SPEKTAKLU >>

“SZTUCZKA” wg Sandora Marai
na scenie aktorzy Teatru Efemerycznego
premiera spektaklu odbyła się 9 marca 2014 roku

Sztuczka-12.03-20

Tragikomiczna historia nieszczęśliwej miłości pary artystów cyrkowych. Uwagę zwraca żywiołowa gra młodych aktorów Teatru Efemerycznego, przywołujących atmosferę cyrku poprzez wykorzystanie teatralnych metafor i pięknych scenicznych obrazów.

Spektakl „Sztuczka”  według pomysłu Marcina Brzozowskiego, wykładowcy PWSFTviT w Łodzi wyreżyserowała Jolanta Hinc-Mackiewicz. Przedstawienie powstało na podstawie „Magii” Sandora Marai. Na scenie pojawią się utalentowani aktorzy z zespołu „Adepci Teatru” oraz z „Teatru Efemerycznego”.

Przedstawienie zdobyło pierwszą nagrodę na XX Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych w Łomży w grudniu 2015 r.

OBEJRZYJ ZDJĘCIA Z PREMIERY SPEKTAKLU >>


Tematyka spotkania obejmuje:

  • omówienie elementów dzieła scenicznego i rozumienia kodu teatralnego, którym posługuje się współczesny teatr: metafora budowana poprzez obraz, zestawienie scen, paralele, powtórzenia oraz multiplikowanie obrazów i postaci, gra symultaniczna i rola muzyki oraz rytmu gry,
  • przygotowanie do pisania recenzji – omówienie problematyki poruszanej w utworach, na podstawie których powstały spektakle: czy rozumiemy i akceptujemy problemy dziecka muzułmańskiego, niekochanego i porzuconego przez rodziców, czy różnią się od problemów dziecka europejskiego; problemy pozbawiania wolności człowieka, braku relacji, a także potrzeba wyzwolenia się od ustalonego wizerunku.

Kategoria: Archiwum