Piosenki dla Basi. Krzysztof Kamil Baczyński

Swoją twórczość poeta dedykował ukochanej żonie – “Basi”, “Basieńce”. To dla niej powstały jedne z najpiękniejszych erotyków w polskiej literaturze. Życie obojga zakończyło się w powstańczej Warszawie. Zapraszamy na liryczny obraz ich miłości w muzycznej aranżacji Wiesława Jarmoca i wykonaniu Agaty Gulbierz, Moniki Rudowicz i Pawła Bydelskiego.

30.01.2022, godz. 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

bilety: 30 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
z Suwalską Kartą Mieszkańca zniżki do 50%
zamów transport door-to-door >>

UWAGA! Z powodów niezależnych od organizatora termin koncertu został przesunięty z 18.12.2021 na 30.01.2022. Zakupione na 18 grudnia br. bilety zachowują ważność i uprawniają do udziału w koncercie w nowym terminie. Przepraszamy za ewentualne niedogodności.

Z okazji 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego rok 2021 został ustanowiony rokiem tego znakomitego poety. Upamiętnieniu zasług K.K. Baczyńskiego dla polskiej sztuki, niepodległości i kultury towarzyszą liczne koncerty i inicjatywy przybliżające szerokiej publiczności twórczość artysty. Młody poeta pozostawił po sobie bogatą spuściznę składającą się z ponad 500 wierszy, kilkunastu poematów i około 20 opowiadań będących głosem pokolenia Kolumbów.

Koncert Krzysztof Kamil Baczyński. Piosenki dla Basi jest kolejnym autorskim projektem muzycznym Wiesława Jarmoca. W wykonaniu suwalskich artystów: Agaty Gulbierz, Moniki Rudowicz i Pawła Bydelskiego, usłyszymy wybrane utwory poety. Mimo mrocznego czasu, w którym przyszło im żyć, wiele miejsca w swej twórczości Baczyński poświęcił Barbarze, “Basi”, “Basieńce”, “Ukochanej żonie”- podobnych zwrotów w wierszach Baczyńskiego odnajdziemy wiele. Przejmująca poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego jest świadectwem wielkiej miłości. W cieniu wciąż zagrażającej śmierci, w centrum świata ogarniętego wojną nadal stała jego żona – Barbara. 

Solistom towarzyszył będzie zespół Wiesław Jarmoc Band w składzie: Emil Kulbacki – klawisze, Jerzy Korzun – perkusja, Piotr Bolewski – gitara basowa i Wiesław Jarmoc – gitara. Recytacje i prowadzenie: Agnieszka Małka i Włodzimierz Ciborowski

Autorem pięknej grafiki zdobiącej artystyczny afisz koncertu jest Mieczysław Iwaszko.


PHOTO: ANDRZEJ SZYPOWSKI/EAST NEWS

zdjęcie: Andrzej Szypkowski

Krzysztof Kamil Baczyński pierwsze swoje utwory napisał już w czasie nauki w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Od wczesnej młodości wyróżniał się niezwykłym talentem literackim. Jego kolegami z klasy byli bohaterowie „Kamieni na Szaniec”: Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Jan Bytnar „Rudy” i Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”. Maturę uzyskał w 1939 roku. W czasie II wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną. Jako żołnierz Armii Krajowej służył w batalionie „Zośka”, a następnie w batalionie „Parasol”. Zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego, 4 sierpnia 1944 roku. Młody poeta pozostawił po sobie bogatą spuściznę składającą się z ponad 500 wierszy, kilkunastu poematów i ok. 20 opowiadań. Baczyński uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów, pokolenia, które wchodziło w dorosłość właśnie w czasach wojny, a swoje życie poświęciło Ojczyźnie.  


Wydarzenie odbędzie się w aktualnym reżimie sanitarnym, a jego uczestnicy są zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych, m.in.: zakrywania ust i nosa środkami ochrony osobistej (maseczka, przyłbica), używania płynu odkażającego dłonie, zachowania przepisowej odległości podczas przepływu na widownię i złożenia pracownikowi obsługi widowni obowiązkowego, pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony SOK (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Szczegóły w Regulaminie imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Kategoria: Archiwum