Pieśni suwalskiego pogranicza

Koncert z udziałem śpiewaków Zespołu Ludowego Pogranicze oraz suwalskich laureatów 55. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą podsumuje trzydniowe spotkania z tradycyjnymi pieśniami polsko-litewskiego pogranicza prowadzone przez laureata nagrody Kolberga, Józefa Murawskiego z Szypliszk.

14.11.2021, godz. 17.00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II

Bilety: 20 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
z Suwalską Kartą Mieszkańca >> zniżki do 50%

zamów transport door-to-door >>
________________________________________

Ideą przyświecającą spotkaniom “Na styku kultur” jest promocja i upowszechnianie muzycznej wielokulturowości pogranicza. Suwalszczyzna jest krainą zróżnicowaną etnicznie i narodowościowo. Warsztaty tradycyjnych pieśni polsko-litewskiego pogranicza to spotkanie z dziedzictwem kulturowym naszej małej ojczyzny.

Podsumowaniem listopadowych spotkań warsztatowych będzie koncert finałowy. W niedzielę, 14 listopada o godz. 17.00, w Sali Kameralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II 5 uczestnicy warsztatów wystąpią z zespołem POGRANICZE i suwalskimi laureatami 55. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Liczba miejsc ograniczona.

Wciąż trwają zapisy na trzydniowe warsztaty pieśni (12-14.11.2021), które poprowadzi Józef Murawski, laureat Nagrody Kolberga 2009, artysta i animator folkloru muzycznego, śpiewu, tańca i obrzędowości na obszarze kulturowego pogranicza polsko-litewskiego. Towarzyszyć mu będą śpiewacy z Zespołu Ludowego POGRANICZE, którym kieruje.


Józef Murawski jest twórcą ludowym specjalizującym się w dziedzinie folkloru muzycznego, tanecznego i obrzędowości obszaru kulturowego pogranicza polsko-litewskiego. Pochodzi z rodziny, która od pokoleń słynęła z cenionych w okolicy śpiewaków; śpiewali na weselach, pogrzebach, w chórach kościelnych czy teatrach wiejskich działających w ramach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Od najmłodszych lat interesował się rodzimym folklorem, zbierał stare pieśni, uczył się śpiewać i tańczyć. Wiedzę na temat tradycji oraz lokalnej obrzędowości zdobywał rozmawiając ze starszymi ludźmi, którzy dbali o pamięć miejscowych zwyczajów. Z wielkim zaangażowaniem działa w Gminnym Ośrodku Kultury w Szypliszkach. Od 1987 r. jest kierownikiem zespołu POGRANICZE w Szypliszkach. W 2018 r. został uhonorowany Dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury  ludowej. (źródło: www.pogranicze.eu)

www.flesz.mnt.pl

Zespół ludowy POGRANICZE z Szypliszk jest nierozerwalnie związany z tradycją Suwalszczyzny. Tworzą go wielopokoleniowe rodziny. W 2021 roku zespół świętował jubileusz 40-lecia istnienia. W ciągu czterech dekad w zespole występowało ponad 120 osób. Zespół powstał w 1981 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Szypliszkach. Inicjatorką utworzenia zespołu była ówczesna dyrektor GOK-u Waldemara Malinowska. Początkowo repertuar zespołu składał się głównie z pieśni patriotycznych, wojskowych i ludowych. Od 1987 r. kierownikiem zespołu jest Józef Murawski, a zespół zespół wykonuje tylko pieśni z pogranicza polsko-litewskiego. Od początku istnienia zespół śpiewa wielogłosem, czyli manierą charakterystyczną dla tego konkretnego obszaru Suwalszczyzny (w Polsce jest to drugi po Podhalu region, gdzie występuje wielogłos, choć całkowicie odmienny od podhalańskiego). (źródło: www.pogranicze.eu)

Anna Szafranowska, pomysłodawczyni spotkań z cyklu “Na styku kultur”, to animatorka i managerka kultury, instruktorka teatralna, pedagożka, Mentor Kultury Regionalnej, instruktorka śpiewu w Suwalskim Ośrodku Kultury. Założycielka, wokalistka, dyrygentka Suwałki Gospel Choir działającym w SOK. Organizatorka wielu warsztatów muzyki i śpiewu gospel w Suwałkach, Alytusie i Druskiennikach na Litwie. Pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny festiwalu Soulwałki Gospel Workshop (od 2015). Nauczycielka muzyki romskiej i zajęć teatralnych w Parafialnej Szkole Romskiej w Suwałkach (2009-2010). Instruktorka zajęć teatralnych i zajęć śpiewu tradycyjnego w Ośrodku Kultury w Sejnach (2007-2011). Instruktorka śpiewu tradycyjnego (pieśni polskie, ukraińskie, rosyjskie, romskie, bułgarskie) w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach (2005-2012).


Uczestnictwo w zajęciach jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury w okresie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z którym każdy uczestnik wydarzenia jest m.in. zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Uczestnicy zajęć są również zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

Kategoria: Archiwum