Uroczysty koncert upamiętniający wizytę papieża

Z okazji 22. rocznicy wizyty Jana Pawła II na Suwalszczyźnie zapraszamy na wyjątkowy koncert Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza z towarzyszeniem Suwalskiego Chóru Primo pod dyrekcją dr. Ignacego Ołowia i solistek Natalii Winnik i Anny Obrączki. Usłyszymy m.in. ulubioną pieśń papieża “Barka”.

9.06.2021 godz. 18.30
konkatedra św. Aleksandra, pl. J. Piłsudskiego

wstęp wolny | liczba miejsc ograniczona
wydarzenie realizowane w aktualnym reżimie sanitarnym

Dokładnie 22 lata temu Suwalszczyzna przeżywała swoje wielkie chwile. Od 8 do 10 czerwca 1999 roku w klasztorze w Wigrach odpoczywał Ojciec Święty Jan Paweł II. Było to podczas jego siódmej pielgrzymki do Ojczyzny. Wizyta na Suwalszczyźnie była wielkim wyróżnieniem dla całego regionu. W rocznicę tych wydarzeń Suwalski Ośrodek Kultury organizuje koncert, który ma upamiętnić to ważne dla całego regionu wydarzenie. W pięknych wnętrzach klasycystycznej katedry św. Aleksandra wystąpi znakomite grono artystów: Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza, Suwalski Chór Primo pod dyrekcją dr. Ignacego Ołowia oraz solistki: Natalia Winnik (mezzosopran) i Anna Obrączka (sopran).

“To muzyczne wspomnienie Ojca Świętego, które, po tak długim okresie lockdownu, w sposób szczególny dedykujemy mieszkańcom Suwałk i Suwalszczyzny.” – mówi Alicja Andrulewicz, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Koncert „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” przywoła postać Wielkiego Polaka, który miał niebagatelny wpływ na losy życiowe wszystkich rodaków, historię Polski i współczesnego świata. Program wypełnią pieśni M. Frisiny, kompozytora odpowiedzialnego za warstwę muzyczną katolickich uroczystości religijnych w Rzymie i w Watykanie, m.in..: „Aprite le porte a Cristo”, „Anima Christi”, „Cantico dell’Agnello” w aranżacji na orkiestrę Ignacego Ołowia czy „Hymn III Tysiąclecia” M. Gałęskiego. Usłyszymy także ulubioną pieśń Papieża, którą śpiewał podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. i o której powiedział: „(…) właśnie ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z Ojczyzny przed dwudziestu trzema laty. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe. Z nią, z oazową pieśnią nie rozstawałem się przez wszystkie te lata. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny.” – „Barkę” C. Gabaraina ze słowami Ks. Stanisława Szmidta w aranżacji na chór i orkiestrę Ignacego Ołowia.

Warto pamiętać, że na Wigrach Ojciec Święty pojawiał się jeszcze zanim został papieżem. Organizował spływy kajakowe – kajak, w którym pływał, jest cennym eksponatem w tutejszego muzeum, a pokamedulski klasztor jest obowiązkowym punktem wycieczek śladami Ojca Świętego. Jest tam wiele miejsc, które przypominają o świętym Janie Pawle II. Jak mówi ks. Jacek Nogowski, prezes Fundacji Wigry Pro: “Ojca świętego fizycznie nie ma, chociaż jest obecny w postaci relikwii kropli krwi, którą mamy i ludzie tam wychodzą z tego miejsca tak, jakby ten papież tutaj był, tak jakby część siebie tutaj pozostawił.”

W programie:

 • Marco Frisina muzyka, Ignacy Ołów aranżacja Aprite le porte a Cristo
 • Marek GałęskiHymn III Tysiąclecia
 • Marco Frisina muzyka, Messale słowa, Ignacy Ołów aranżacjaAnima Christi
 • Marco Frisina muzyka, Ignacy Ołów aranżacjaCantico dell’Agnello
 • Marco Frisina muzyka, Dante Alighieri słowa, Ignacy Ołów aranżacjaVergine Madre
 • Marek Stefankiewicz muzyka, Bogusław Nowicki słowa, Ignacy Ołów aranżacjaNajdalsza droga
 • Wolfgang Amadeusz Mozart – Great Mass in C, 427 (417ͣ ) (Laudamus Te)
 • Wolfgang Amadeusz Mozart – Great Mass in C, 427 (417ͣ ) (Et incarnatus est)
 • Charles Gounod – Messe brève nº 7 “Aux chapelles”
 • Cesareo Gabarain muzyka, ks. Stanisław Szmidt słowa w języku polskim, Ignacy Ołów aranżacjaBarka

Wykonawcy:

 • Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza
 • Suwalski Chór PRIMO pod dyrekcją Ignacego Ołowia
 • Natalia Winnik – mezzosopran
 • Anna Obrączka – sopran
 • Barbara Moruszewicz – fortepian
 • Dyrygenci: Ignacy Ołów, Krzysztof Jakub Kozakiewicz

 

Organizator koncertu: Suwalski Ośrodek Kultury
Współorganizatorzy: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Aleksandra w Suwałkach oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne PRIMO

Patroni medialni:

       


Wydarzenie odbędzie się w aktualnym reżimie sanitarnym, a jego uczestnicy są zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych. Szczegóły w Regulaminie imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury.

 

Kategoria: Archiwum