KineDok: Jak artyści w Bułgarii z komunistyczną władzą współpracowali i kto tak naprawdę miał talent

Intrygujący dokument o bułgarskiej animacji czasów komunistycznych, powiązaniach ówczesnej władzy z artystami i o utalentowanym wujku Tonim.

KineDok: “Wujek Tony, trzej głupcy i służba bezpieczeństwa”
Środa, 13.12.2017, godz. 18:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny

“Wujek Tony, trzej głupcy i służba bezpieczeństwa” (Bułgaria, 2013)
reż. Mina Mileva, Vesela Kazakova
czas trwania: 86 minut

W latach 60. i 70. w komunistycznej Bułgarii działało znakomite studio filmów animowanych, w którym tworzył jeden z najbardziej znanych bułgarskich animatorów Donyo Donev. Był autorem wielu filmów krótkometrażowych oraz bardzo popularnej w kraju i zagranicą serii animowanej „Trzej głupcy”.  

Z filmu Miny Milevej i Veseli Koazakovej dowiadujemy się jednak kilku szerzej nieznanych informacji. Według reżyserek za sukcesem Doneva stał jego asystent, animator Antoni Trayanov, tytułowy „wujek Toni”. Reżyserki dowodzą ponadto w filmie, że Donev i inni znani reżyserzy starszego pokolenia pracujący w studio byli uwikłani we współpracę z tajną policją.

Rozmowy z „wujkiem Tonim”, materiały archiwalne z najważniejszych wydarzeń w historii Bułgarii oraz komentarz reżyserek tworzą fascynujący film, który zabiera nas w podróż w świat komunistycznej rzeczywistości, opanowanej przez korupcję i wszechobecną kontrolę państwa, w którym współpraca twórcza między artystami zależna jest od aparatu państwowego. 

Kategoria: Archiwum

                               
Image Widget