Kantata o Suwałkach. Muzyczny portret miasta

Na wskroś suwalska, świetnie przyjęta przez publiczność, “Kantata o Suwałkach” ponownie zabrzmi na scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury na żywo. Utwór przedstawiający dzieje miasta nad Czarną Hańczą, został poszerzony o trzy nowe pieśni. Usłyszymy go w wykonaniu blisko stu muzyków – na scenie zobaczymy dwa chóry, orkiestrę i czworo solistów.

3.05.2022, godz. 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 80 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK 
Z Suwalską Kartą Mieszkańca zniżki do 50%
Bilety grupowe tańsze o 25%
zamów transport door-to-door >>

“Kantata o Suwałkach” nawiązuje do historii Suwalszczyzny poczynając od czasów, kiedy tereny te zamieszkiwali Jaćwingowie. Jego premiera, planowana w jubileuszowym roku obchodów trzechsetlecia miasta, z powodu obostrzeń pandemicznych została przełożona z jesieni 2020 roku i odbyła się 24 sierpnia 2021 r. w Sali im. Andrzeja Wajdy Suwalskiego Ośrodka Kultury w Suwałkach. Kompozytorem dzieła jest Jakub Milewski. Libretto napisał znany suwalski poeta, Zbigniew Gniedziejko. 

Wersja premierowa składała się z 7 części: Pieśni Czarnej Hańczy, Jaćwingów, kamedulskiej, jarmarcznej, żydowskiej,  królewskiej i finałowej Pieśni mieszczan. Aktualne wykonanie usłyszymy poszerzone o trzy nowe pieśni – wojenną, pieśń o marzeniach oraz pogodną. 

Ten muzyczny portret dziejów Suwałk zabrzmi w wykonaniu dwóch chórów: Suwalskiego Chóru Primo pod dyrekcją dr. Ignacego Ołowia, Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod dyrekcją dr Magdaleny Filipskiej, Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza oraz czworga solistów: Anny Lasoty (sopran), pochodzącej z Suwałk Natalii Winnik (mezzosopran), Jakuba Milewskiego (baryton) oraz Rafała Supińskiego (baryton). Całość poprowadzi dr Ignacy Ołów. 

Muzyka: Jakub Milewski
Tekst: Zbigniew Gniedziejko
Dyrygent: dr Ignacy Ołów

Program:

  • Pieśń Czarnej Hańczy
  • Pieśń Jaćwingów
  • Pieśń kamedulska
  • Pieśń jarmarczna
  • Pieśń żydowska
  • Pieśń królewska
  • Pieśń wojenna 
  • Pieśń o marzeniach 
  • Pieśń pogodna 
  • Pieśń mieszczan 

Wykonawcy:

Suwalski Chór Primo pod dyrekcją dr. Ignacego Ołowia 
Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod dyrekcją dr Magdaleny Filipskiej 
Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza 

oraz soliści:

Anna Lasota – sopran
Natalia Winnik – mezzosopran
Jakub Milewski – baryton
Rafał Supiński – baryton

“Kantata o Suwałkach” została zrealizowana przez dr. Ignacego Ołowia w ramach stypendium Miasta Suwałki na rok 2020 w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz opieki nad zabytkami. 

Organizatorzy: Miasto Suwałki, Suwalski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne PRIMO.

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Suwałki.

 

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury

 

Kategoria: Archiwum