Jan Lebenstein 1930-1999. Retrospektywna wystawa

Jan Lebenstein tworzył głównie fantazyjne, ekspresyjne prace przepełnione symboliką i motywami ludzko-zwierzęcymi. Wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20 to obszerna, przekrojowa ekspozycja zbiegająca się z ubiegłoroczną 90. rocznicą urodzin tego wybitnego polskiego artysty. Niezwykłe prace będzie można oglądać od 23 kwietnia do końca maja.

GSW Chłodna 20, ul. Noniewicza 71

Wystawa czynna do 30.05.2021 r.
Organizacja zwiedzania zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym.

Finisaż wystawy z udziałem kuratora Jerzego Zegarlińskiego odbędzie się 25 maja 2021 roku.

Wystawa „Jan Lebenstein 1930-1999” pomyślana została jako obszerna retrospektywa prac tego wybitnego polskiego artysty, zbiegająca się z ubiegłoroczną 90-tą rocznicą jego urodzin. W jej ramach prezentowane są różnorodne dzieła Jana Lebensteina, należące do zbiorów polskich kolekcjonerów: Marii i Marka Pileckich, Urszuli i Piotra Hofmanów oraz kolekcjonera z Sopotu. Ekspozycja, traktując w sposób wieloaspektowy drogę twórczą i postać artysty, składa się z  ponad siedemdziesięciu jego dzieł: obrazów olejnych, gwaszy, rysunków i innych form graficznych pochodzących z różnych okresów jego działalności. Całość ma na celu zaprezentowanie twórczości artysty jako jednej z najważniejszych figur w polskiej sztuce, drugiej połowy XX wieku. Wystawa została zorganizowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie i przygotowana do prezentacji w Suwalskim Ośrodku Kultury we współpracy z Agencją Zegart.

Jan Lebenstein – malarz i grafik, ilustrator książkowy, znany i bardzo ceniony nie tylko w Polsce. W latach 1948-54 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pod kierunkiem Artura Nachta-Samborskiego. Od 1960 r. mieszkał i działał we Francji, gdzie odniósł międzynarodowy sukces artystyczny. Uprawiał oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego, włączając doń elementy abstrakcyjne i surrealistyczne. Tworzył głównie fantazyjne prace, wypełnione motywami ludzko-zwierzęcymi, pełne ekspresji i symbolicznej poetyckości. O swojej twórczości mówił w jednym z wywiadów: Moje obrazy są metaforami emocjonalnymi. Ich zadaniem jest narzucić widzowi, dobitnie, ale bez taniego wrzasku, przeżycie jakiegoś dramatu emocjonalnego, który staram się pokazać za pomocą spontanicznej przenośni.

 

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury i w okresie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z którym każdy uczestnik wydarzenia jest m.in. zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Uczestnicy zajęć są również zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

 

Kategoria: Archiwum, Sztuki wizualne