Najlepsze niezależne kino świata znowu w SOK

W grudniu 2015 roku w warszawskim Teatrze Syrena wręczono nagrody Grand OFF. Teraz wyróżnione filmy, najlepsze spośród 1810 zgłoszonych z 105 krajów świata, zobaczymy w SOK.

9. Międzynarodowy Festiwal Grand Off – projekcje najlepszych niezależnych krótkich filmów świata z 2015 roku
Czwartek-piątek, 18-19.02.2016, godz. 18.00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny

9. grandoff

PROGRAM PROJEKCJI w SOK:
Czwartek, 18 lutego 2016 r., godz. 18:00
Sala Kameralna (ul. Papieża Jana Pawła II 5)

Najlepsza scenografia: Jill Kibbey i Stephanie Blonduel
ASTA [15’]

Luksemburg | Reżyseria: Oliver Koos 

asta

Rok 1929. Szlachetnie urodzony Henrik L. melduje się wraz z rodziną w Grand Hotelu. Jednak powód jego wizyty jest raczej nieprzyjemny – jego syn jest ciężko chory i wymaga leczenia. Państwo L. przeżywają trudny okres związany z chorobą syna i krachem na giełdzie. Henry chowa się w barze hotelowym i tam poznaje femme fatale Astę Nielsen. Daje się uwieść jej tajemniczej aurze i popełnia cudzołóstwo.

Najlepsza reżyseria: Justyna Tafel
SMUTNE POTWORY [30′]
Polska | Reżyseria: Justyna Tafel

smutne_potwory

Księżniczka ma 6 lat i najlepszego tatę na świecie. Tylko ona wie, że jej tata tak naprawdę jest dzielnym rycerzem, który walczy ze strasznym potworem. Najgorsze są noce, kiedy mama ma dyżur w szpitalu, a Księżniczka zostaje w domu sama. Jeśli tata długo nie wraca, to znak, że potwór może zaatakować…

Najlepsza animacja: Alejandra Tomei i Alberto Coucreiro
AUTOMATIC FITNESS [21’]

Niemcy | Reżyseria: Alejandra Tomei & Alberto Coucreiro

automatical fitness

Tragikomedia oparta na pomyśle ciągłego przyspieszenia. Film o szaleństwie codziennego życia, o tym, jak automatycznie zmuszeni jesteśmy żyć, pracować, oddychać, myśleć… istnieć.

Najlepsza fabuła: Enrique Leal
LOS HUESOS DEL FRIO/ COLD’S BONES [20′]

Hiszpania | Reżyseria: Enrique Leal

Festival-iberico-de-cine-de-badajoz-Los-huesos-del-frio

Domi wyrusza w podróż, która ma na celu sprowadzenie brata z powrotem do domu. Podróż w sam środek wojny, głodu i okrucieństwa. Podróż, która ją zmieni na zawsze.

Najlepszy montaż: Layke Anderson
HAPPY THOUGHTS [14’]
Wielka Brytania | Reżyseria: Layke Anderson

happy-thoughts-660x300

Przywołując duchy klasycznej opowieści, para przeciwników staje ramię w ramię w obliczu katastrofy.

Najlepsza scenografia: Alexia Crisp-Jones i Antoine Fenske
AZURITE [25′]
Francja | Reżyseria: Maud Garnier

azurite

Osiemnastoletnia Salome pracuje u swojego ojca, malarza uwielbianego za błękit. Jednak ojciec jest stary i nie jest w stanie stworzyć słynnego odcienia. Salome ma nadzieję, że ojciec przekaże jej swoją tajemnicę, jak dotąd zazdrośnie strzeżoną.


Piątek, 19 lutego 2016 r., godz. 18:00
Sala Kameralna (ul. Papieża Jana Pawła II 5)
wstęp wolny

Najlepszy film polski: Zofia Pręgowska
NIEWIDZIALNE/INVISIBLE [22′]
Polska | Reżyseria: Zofia Pręgowska

niewidzialne.still003

Bohaterką filmu jest niewidoma poetka, pani Krystyna. Akcja filmu rozgrywa się w maluteńkim warszawskim mieszkanku, którego pani Krystyna z racji swojego stanu zdrowia nie jest w stanie już samodzielnie opuszczać. Zdana na innych, nieustannie komentuje otaczający ją świat, pisząc poezję.

Najlepsza aktorka: Ulrike Krumbiegel
STAVANGER [38′]
Niemcy | Reżyseria: Arto Sebastian

stavanger

Film opowiada historię farmerki Marty, którą, po nagłej śmierci męża, ogarnia dojmujące uczucie samotności, smutku i zwątpienia. Nie radząc sobie ze stratą, neguje rzeczywistość i chwyta się w końcu tego, co jej zostało po mężu – jego kochanki.

Najlepszy scenariusz: Jarek Duda
BRUDER/BROTHER [28′]
Niemcy | Reżyseria: Jarek Duda

bruder

24-letni Łukasz chce wydostać się ze środowiska, w którym żyje. Marzy o tym, by ktoś go docenił, i o tym, czego brakuje w jego życiu: o lojalności. Kiedy jego społeczny awans zaczyna się urzeczywistniać, śmierć jednego z rodziców, z którym kontakt urwał się dawno temu, sprowadza na próg jego mieszkania młodszego, 13-letniego brata, Kamila.

Najlepszy aktor: Arkadiusz Jakubik
OJCZE MASZ/FATHER’S DAY [36′]
POLSKA | Reżyseria: Kacper Lisowski

ojcze-masz

Bohaterem „Ojcze masz” jest Marcel, punkrockowy muzyk. Chociaż jest już po czterdziestce, nadal się nie ustatkował. Zgodnie z hasłem „no future” żyje od koncertu do koncertu, od imprezy do imprezy. Któregoś wieczoru spotyka Basię, swoją dawną przyjaciółkę. Ona też ma być przygodą jednej nocy, ale ostatecznie kieruje życie Marcela na zupełnie nowe tory.

Najlepszy dokument: Michał Szcześniak
PUNKT WYJŚCIA/STARTING POINT [26′]
Polska | Reżyseria: Michał Szcześniak

punktwyjscia

Aneta „zbuntowała się całkowicie” w wieku 19 lat. Trafiła do więzienia za morderstwo. Dziewięć lat później codziennie wyjeżdża poza mury zakładu karnego do domu spokojnej starości, gdzie mieszka chora od najmłodszych lat pani Helena. W jej odczuciu Aneta ma w życiu wszystko, dlatego namiętnie dopytuje dziewczynę o jej życie. Anetę czeka próba, w której pomoże jej pani Helena.

Najlepsza reżyseria: Maurice Hübner
PORN PUNK POETRY [41′]
Niemcy | Reżyseria: Maurice Hübner

punk

Męska prostytutka próbuje uciec przed skrywanymi od dawna uczuciami. Nieoczekiwane czułe spotkanie z młodą kobietą konfrontuje go z jego prawdziwymi pragnieniami i wystawia jego całe życie na próbę


PATRONI MEDIALNI

radio5  suwalki24 niebywalesuwalkingpl-bez-slogan-v1

suwalkiinfo_logo_zawsze takie dwutygodnik

afisz_GRAND_OFF


8. grand off slider

Grand OFF – Najlepsze Niezależne Filmy Świata to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce oraz jedna z najważniejszych tego typu idei na świecie.

Celem Festiwalu jest nagrodzenie wybitnych i wyjątkowych niezależnych produkcji filmowych. Realizację tego celu zapewnia skrupulatny proces nominacji zgłoszonych produkcji przez członków Kapituły Grand OFF – przedstawicieli środowisk filmowych z 28 krajów świata. W tym roku wybór nominowanych filmów był niezwykle trudny – do konkursu nadesłano ponad 1400 zgłoszeń z 87 krajów.

Stałym punktem każdej edycji festiwalu stały się pokazy nominowanych i nagrodzonych filmów, które odbywają się w tym roku w kinie LUNA, a także uroczysta Gala, podczas której autorom najlepszych niezależnych krótkich filmów świata wręczone zostaną statuetki. Tydzień po warszawskim przeglądzie nagrodzone filmy prezentowane będą w ponad 50 miastach Polski.

Początkowo filmy z Europy nominowane były w 9 kategoriach: reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż, aktor, aktorka, najlepsza fabuła, najlepszy dokument oraz najlepsza animacja. W roku 2008 powstała dodatkowa kategoria – najlepszy film pozaeuropejski. Ze względu na ogromne powodzenie, jakim cieszyła się nowa kategoria, a także bardzo ciepłe przyjęcie przez członków kapituły Grand OFF oraz polską widownię, postanowiliśmy otworzyć podwoje honorowych nagród Grand OFF na filmy nadsyłane z całego świata. W ten sposób, Grand OFF – Europejskie Nagrody Filmów Niezależnych stały się Grand OFF – Światowymi Nagrodami Filmów Niezależnych, a następnie Grand OFF – Najlepszymi Niezależnymi Krótkimi Filmami Świata. W ubiegłym roku pojawiła się także 10. kategoria scenografia i kostiumy, której pomysłodawcą jest Allan Starski, członek kapituły od 2013 r.

Od 2009 roku kapituła przyznaje także nagrodę za Całokształt Twórczości dla filmowca, który przez całe swoje życie wiernie realizuje ideę kina niezależnego. Twórczość tego honorowego gościa festiwalu ma stanowić dla innych twórców niezależnych jasną wytyczną kierunku, w którym należy podążać, a także pomagać precyzować przesłanie Grand OFF. W tym roku nagrodę tę otrzymają dwie wybitne postaci polskiego kina: reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta, malarz – Lech Majewski oraz ceniony aktor polski – Janusz Gajos. Gratulujemy!

Festiwal Grand OFF to w końcu wrota do magicznego świata filmu niezależnego, do którego serdecznie zapraszamy koneserów sztuki filmowej, wytrawną widownię oraz filmowców z całego świata!

Więcej o festiwalu na stronie: www.grandoff.eu

Kategoria: Archiwum