Nieokiełznane grafiki Pabla Picassa w galerii Patio

Wystawa prac Pabla Picassa, jednego z najwybitniejszych twórców współczesnej sztuki nowoczesnej, prekursora kubizmu. Na wystawie zobaczymy oryginalne akwaforty, linoryty i seriografie ze słynnej teki Vollarda z 1933 roku, cyklu “Korrida i Bachanalie”, litografie do “Wojny i Pokoju” oraz teki erotyków z 1969 roku.

Galeria Patio, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny | wystawa czynna do 18.03.2018 (wernisaż odbył się 26.01.2018)
prezentowane prace pochodzą z kolekcji Dariusza Matyjasa

Pablo Picasso (Pablo Ruiz Blasco), jeden z najsłynniejszych artystów XX wieku, żył w latach 1881-1973. Ten niezwykle charyzmatyczny twórca o nietuzinkowym temperamencie, obdarzony niezwykłym, niemalże pierwotnym instynktem malarskim i rysunkowym, uprawiał różnorakie dziedziny sztuki. Jego artystyczna wszechstronność objawiała się zarówno w technice (malarstwo, rzeźbiarstwo, grafika, ceramika) jak i w formie (w swej pracy używał ołówka, akwarel, farb olejnych, kredek, metalu, gipsu, kamienia oraz różnorodnych odpadów). Przez całe życie z pasją odkrywał dla siebie nowe obszary artystycznego działania, burzył je i budował na nowo. Żaden ze współczesnych twórców sztuki nie może się równać z nim pod względem artystycznej płodności.

Grafika to zaledwie jedna z dyscyplin, którymi zajmował się Picasso. Uprawiał wiele jej odmian, m.in. akwatintę, drzeworyt, linoryt, staloryt, mezzotintę, preferując jednak litografię i akwafortę. Najbardziej obfitujący w graficzne dokonania okres dla Picassa rozpoczyna się od lat trzydziestych XX wieku. Szacuje się, że za życia artysta stworzył około 2000 grafik.

W roku 1937 jeden z czołowych marszandów międzywojennego Paryża – Ambroise Vollard zamówił u Picassa okolicznościową tekę grafik – akwafort. Zawierała ona 5 zestawów tematycznych i zatytułowana została „Suita Vollarda”. Na wystawie możemy zobaczyć niektóre prace z tej teki, sygnowane przez artystę. We wszystkich przewija się motyw fascynacji antykiem oraz kult aktu…

Technika linorytu reprezentowana jest na wystawie przez prace wykonane w latach 60-tych (teka Linogravures). Tematycznie nawiązują one do popularnych w twórczości Picassa motywów bachanalii i corridy.

Szczególnego smaku kolekcji dodają staloryty poświęcone tematyce erotycznej. Prace, które możemy oglądać na wystawie są stalorytami perfekcyjnie wykonanymi w 1969 roku przez wydawnictwo amerykańskie Avangarde. Frywolne, ale i nieco żartobliwe, są kwintesencją natury samego artysty.

W 1959 roku Picasso wykonał na zamówienie tekę grafik z okazji 80. rocznicy powstania wieży Eiffla. Prace zostały wydane przez znane paryskie wydawnictwo „Montmartre”. Na wystawie eksponowane są odbitki prac z tej teki, przeniesione na płyty cynkowe i sygnowane przez artystę ołówkiem. Stylistyka i tematyka tego cyklu nawiązuje do motywów antycznych. Heliografiki z powracającym motywem malarza i modelki oraz klaunów, to jedne z piękniejszych prac eksponowanych na wystawie. Przypominają swym charakterem lawowane tuszem rysunki bądź akwarele. Sygnowane przez artystę, wydane zostały przez wydawnictwo „Verve Mourlot”.

Ozdobą wystawy są także wielkoformatowe litografie barwne, pochodzące z kolekcji Mariny Picasso, wnuczki malarza. Ich stylistyka jest bardzo różnorodna – od postkubistycznej deformacji, poprzez realistyczny monumentalizm form, aż po ascetyczną kreskę.

Kolejny cykl graficzny ,,Wojna i Pokój” z 1954 roku reprezentowany jest na wystawie w formie barwnych litografii. Wystawę dopełnia czarno-biała fotografia i autograf artysty.

Zapraszamy grupy zorganizowane ze szkół ponadpodstawowych na zwiedzanie wystawy z wyjątkowym przewodnikiem – artystą plastykiem Kazimierzem Gomułką. Na spotkania zapraszamy od 22 lutego do 18 marca, od wtorku do piątku, w godzinach 11.00-14.00. Rezerwacje pod nr tel. 87/ 563 85 06 lub adresem e-mail: dorota.sklodowska@soksuwalki.eu.

 

Kategoria: Archiwum