Gospel w najlepszym wydaniu

Trzy koncerty, jam sesssion, warsztaty, światowe gwiazdy i urodziny Suwałki Gospel Choir. Na scenie świętujący okrągły jubileusz Suwałki Gospel Choir, charyzmatyczny Mark Beswick (UK) oraz gość specjalny festiwalu – Phillip Carter z 15-osobowym chórem Sounds of Victory (USA). Towarzyszyć im będą: Holy Noiz, Suwalska Orkiestra Kameralna, Dotyk i chór festiwalowy.

III Soulwałki Gospel Workshop
Piątek-niedziela, 12-14.05.2017

Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

“10 lat Suwałki Gospel Choir” koncert jubileuszowy oraz “Noc uwielbienia” koncert Phillipa Cartera & SOV
Piątek, 12.05.2017, godz. 19:00, bilety: 15 zł */30 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK

Koncert Finałowy Mark Beswick Praise & Worship
Niedziela, 14.05.2017, godz. 18:00, bilety: 35 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK

* Cena przy zakupie biletu na koncert Mark Beswick Praise & Worship – koncert finałowy III Soulwałki Gospel Workshop (14.05). Bilety w promocyjnej cenie dostępne w kasie SOK.

Tegoroczna edycja III Soulwałki Gospel Workshop będzie prezentacją twórczości kompozytora Marka Beswicka z Wielkiej Brytanii, który w swoich utworach łączy zarówno piękne i nostalgiczne ballady jak i radosne, dynamiczne pieśni uwielbienia w rytmie „calypso” rodem z Wysp Karaibskich. Muzyka gospel charakteryzuje się żywiołowością, radosnym śpiewem oraz ogromną dawką entuzjazmu i pozytywnej energii. Calypso to gatunek muzyczny oparty na improwizowanej balladzie w rytmie afrykańskim. Przyczynił się do powstania takich gatunków jak w latach 60. ska (Jamajka) i soca (Trynidad). Połączenie obu stylów na scenie to wyjątkowa uczta artystyczna.

Festiwal zainauguruje, w piątek 12 maja, Suwałki Gospel Choir, działający w Suwalskim Ośrodku Kultury pod kierunkiem Anny Szafranowskiej, świętujący w tym roku 10. urodziny. Po urodzinowym występie suwalczan na scenie z koncertem „Noc uwielbienia” zobaczymy i usłyszymy chór gospel Sounds of Victory z Waszyngtonu (USA), pod dyrekcją Phillipa Cartera (USA), gość specjalny festiwalu, który obchodzi 20. rocznicę działalności artystycznej.

W sobotę, 13 maja o godz. 21.00, zapraszamy do Lobby Baru Hotelu LOFT 1898*** na jam session z udziałem gwiazd festiwalu i zaproszonych gości. Wstęp wolny!

Podsumowaniem Festiwalu będzie Koncert Finałowy w niedzielę, 14 maja z udziałem znamienitych gości Marka Beswicka (UK), Phillipa Cartera i jego chóru, Suwalskiej Orkiestry Kameralnej, zespołu Holy Noiz oraz uczestników warsztatów. Uatrakcyjnieniem koncertu galowego będzie prezentacja multimedialna prac suwalskich artystów fotografików „Człowiek & Sacrum” – zobaczymy prace autorstwa Anny Amelii Sikorskiej, Beaty Karwel, Marii Karnej, Henryka Gałaszewskiego, Tadeusza Krzywickiego, Marka Wasilewskiego, Roberta Dembińskiego, Szymona Jasionowskiego, Henryka Milewskiego i Andrzeja Zujewicza – oraz występ tancerzy zespołu Dotyk działającego w SOK pod kierunkiem Ewy Niedźwieckiej.


Mark Beswick – ceniony autor muzyki i tekstów, muzyk sesyjny, producent i aranżer, laureat wielu nagród (m.in. OASIS Music Award 2003, 2006 i Caribbean Gospel Music Marlin Award 2004) współpracujący z takimi artystami jak: Take That, LuLu, Spice Girls, Jamelia, Eternal, Damage czy Maxi Priest. Częsty gość chrześcijańskich festiwali, wydarzeń i konferencji, podczas których prowadzi nauczanie, wspólne uwielbienia i warsztaty wokalne.

Członek London Community Gospel Choire i grupy gospel Nu Colors. Współzałożyciel (wraz z Howardem Francisem) i lider Power Praise Worship Band, z którym nagrał dwa świetnie przyjęte albumy. Więcej >>


philip carter 2Phillip Carter to międzynarodowej sławy muzyk, wokalista, producent, autor tekstów i instruktor warsztatów gospel. Urodził się w Fort Washington (Maryland). Swoje spotkanie z muzyką rozpoczął od gry na fortepianie mając zaledwie osiemnaście miesięcy (!). Pierwszym chórem dyrygował w wieku 9 lat. W 1997 roku założył, działający do dziś, chór Sounds of Victory. Jeden z założycieli Zrzeszenia Niezależnych Artystów Gospel wspierającego muzyków w prowadzeniu działalności artystycznej. Wielokrotny laureat prestiżowej nagrody Stellar Awards. Aktualnie jest dyrygentem „Georgetown University Choir” i nauczycielem muzyki oraz technologii komputerowej. Więcej >>


Sounds of Victory to chór założony w 1997 przez Phillipa Cartera. W roku 2010 zdobył Stellar Award w kategorii “Ulubieniec roku”. W składzie chóru śpiewają jedni z najznakomitszych wokalistów z Waszyngtonu. SOV koncertował na terenie całych Stanów Zjednoczonych i ma w dorobku 5 wydanych albumów. Najnowszy projekt chóru nosi tytuł “Live from Zion”.


markiewiczSzymon Markiewicz – pianista, kompozytor, dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. J. Radwana. Jako pianista kształcił się pod kierunkiem prof. Dana Larkina w Berklee Collage of Music w USA, a także Jason’a Thompsona (UK), Howarda Francisa (UK). W latach 2005-2010 dyrektor muzyczny i dyrygent Kraków Gospel Choir, z którym koncertował w kraju i za granicą współtworząc m.in. „All because of Jesus” (2010). Na stałe współpracuje z Kraków Gospel Choir, Joyful Voice oraz Soul’n’Voices. Z chórem New Revelation z Londynu odbył trasę koncertową. Jako pianista współpracował z takimi sławami jak: Wayne Ellington (UK), Karen Gibson (UK) Peter Francis (UK), Colin Vasel (UK), Norris Garner (USA), Gerald T. Smith (USA), Phillip Carter (USA), Michelle John (UK), Mark Beswick (UK), Brain Fentress (USA), Cleas Wegener (DK). Więcej >>


Holy Noiz – Holy Noiz – grupa sesyjnych muzyków współpracujących ze sobą od kilkunastu lat. Wspólnie
występowali na wielu międzynarodowych festiwalach muzyki gospel, akompaniując takim artystom jak m.in.; Mieczysław Szcześniak, Beata Bednarz, Natalia Kukulska, Kuba Badach, Anna Szarmach, Ewa Uryga, Marek Bałata, Andrzej Lampert, David Daniel, Solomon Facey, Wayne Ellington, Peter Francis, Brian Fentress, chóry: Gospel Joy, Konin Gospel Choir, Przemyski Chór Gospel. Chociaż wywodzą się z różnych gatunków muzycznych, to właśnie w gospel następuje fuzja tych fascynacji i radość ze wspólnego muzykowania. Zespół na stałe współpracuje i koncertuje z Gabrielą Gąsior. Mają na koncie dwie wspólnie nagrane płyty: album z autorską muzyką gospel „bez Ciebie nie ma mnie” (2014) oraz album świąteczny „Narodził się Jedyny Król” (2015). Skład zespołu: Dorota Zaziąbło – instrumenty klawiszowe, Robert Zając – gitara, Wojciech Gąsior – gitara basowa, kierownictwo muzyczne, Łukasz Zając – perkusja, Olaf Węgier – saksofon. Więcej >>


III SOULWAŁKI GOSPEL WORKSHOP to artystyczna kontynuacja warsztatów gospel, inicjowanych od niemal dziesięciu lat przez Annę Szafranowską, instruktora Suwalskiego Ośrodka Kultury. Pierwsze spotkanie warsztatowe w 2007 roku zgromadziło ponad sześćdziesiąt osób, poprowadzili je Lea Kjeldsen z Danii  i Colin Vassel z Wielkiej Brytanii. Wymiernym efektem spotkania było powołanie do życia Suwałki Gospel Choir, który działa do dziś w Suwalskim Ośrodku Kultury. Gośćmi szczególnymi kolejnych edycji  byli: Anna Żaczek, dyrygentka warszawskiego Chóru Sound`n`Grace; Dunka Eva Maria Kondras Bjerager, Sebastian Rey z Wielkiej Brytanii, wokalistka Paulina Knapik; Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych; Beata Stasiak, dyrygentka warszawskiego Soul Connection oraz Szymon Markiewicz, muzyk, dyrygent i kompozytor z Krakowa.

W 2015 roku zrodziła się koncepcja rozbudowania formuły warsztatów do rozmiarów festiwalu oraz prezentowania w trakcie jego realizacji twórczości kompozytorów gospel. W ten sposób powstał SOULWAŁKI GOSPEL WORKSHOP.  Projekt ma również interdyscyplinarny charakter. Jego pomysłodawcy zapraszają do współpracy artystów różnych dziedzin sztuki. Pierwszą gwiazdą premierowej edycji festiwalu był Norris Garner, muzyk i kompozytor zaprzyjaźniony z Suwałkami i miejscowym chórem gospel. Zaprezentowane na scenie Oratorium Gospel Stworzenie Świata, z wykorzystaniem kompozycji Garnera i z udziałem zespołu Holy Noiz oraz czterech chórów: Joyces Gospel Choir z Danii, Konin Gospel Choir, Soul Connection Gospel Group z Warszawy oraz Suwałki Gospel Choir, okazało się jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych 2015 roku. Tematem przewodnim Oratorium Gospel było biblijne stworzenie świata opisane w Księdze Rodzaju. Koncert został wzbogacony multimedialnym pokazem fotografii ukazujących piękno natury autorstwa członków Suwalskiej Grupy Twórczej oraz recytacją fragmentów Pisma Świętego. Wydarzenie w Suwałkach było jedynym realizowanym w tak dużym składzie i z tak dużym rozmachem projektem w Polsce. Kierownikiem muzycznym projektu był Szymon Markiewicz. II SOULWAŁKI GOSPEL WORKSHOP gościł kompozytora i wokalistę Phillip Cartera (USA) oraz Michelle John (GB) – wokalistkę i trenera wokalnego, współpracującą z gwiazdami estrady wokalistka gospel, jazz, rock, która nagrywała i koncertowała z takimi gwiazdami muzyki jak George Michael, Annie Lennox, Mariah Carey i Eric Clapton.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „DEDAL w ośrodku kultury – pomysł, projekt, realizacja, ekspresja artystyczna”


SPONSOR STRATEGICZNY

SPONSOR GŁÓWNY

SPONSORZY


PARTNER

PATRONI MEDIALNI

Kategoria: Archiwum, Dedal