Głos dla Białorusi. Filmy z Bulbamovie w SOK

III Warszawski Festiwal Kina Białoruskiego BULBAMOVIE
Piątek, 7.02, godz. 17:00
Sala Kameralna SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Pokaz wybranych filmów z festiwalu kina białoruskiego – Bulbamovie. W SOK obejrzeć będzie można dwie animacje oraz dokument, które zostały wyróżnione “bulbami”, a także znakomity dramat.

wstęp wolny

Bulbamovie to szeroka idea popularyzacji kina made in Belarus, nawiązywania kontaktów polsko-białoruskich w dziedzinie produkcji filmowej i promocja młodych białoruskich twórców filmowych.

„Bulba” to po białorusku ziemniak. „Bulbaszami” nazywają Białorusinów mieszkańcy sąsiednich krajów. „Movie” to oczywiście film, kino, a fonetycznie po polsku – „mówi”. Czyli krótko i na temat – głos dla Białorusi! Wykorzystanie tego stereotypu pojęciowego w nazwie festiwalu jest świadomą prowokacją obliczoną na uwypuklenie, ale i wykorzenienie pejoratywnego postrzegania Białorusinów zarówno przez ich sąsiadów, jak i samych siebie. Festiwal nabiera szczególnego znaczenia w kontekście aktualnej sytuacji na Białorusi. Prezentowane kino pokaże inny, niż w codziennych relacjach programów informacyjnych, krajobraz oraz innych, a przecież tych samych, ludzi. Może pomoże w zrozumieniu niezrozumiałego dla Europy fenomenu Łukaszenki. Na pewno ułatwi spojrzenie na Białoruś z innej perspektywy.

W programie pokaz wybranych filmów festiwalowych:

  • laureat „Złotej Bulby”: “Focus”, animacja, reż. Maryja Matusiewicz (Białoruś 2013; 4.40’ min.)

Życie w malutkim i ciemnym pokoju jest pełne niespodzianek. Zmieniają się jak płyta w gramofonie. Malutki, biały króliczek sprząta swój pokoik po kolejnej katastrofie.

  • laureat „Srebrnej Bulby”: “Czarny i biały”, dokument,reż. Siarhei Kołosouski (Białorus/Polska 2012; 15.19’ min.)

Historia Tani i jej synka Daniłki. Gdzie leży granica między dobrem a złem, czarnym a białym? Tania balansuje pomiędzy niebezpiecznym hobby, a małym chłopcem, który po prostu chce żeby mama była obok.

czarno-bialy

  • laureat „Brązowej Bulby”: “Miasto”, animacja, reż. Andruś Takindanh Dzianis Miżuj (Białoruś 2012; 4 min.)

Rzecz dzieje się w stolicy Białorusi, mieście Mińsk. Zombi, które straszą w mieście, pod wpływem muzyki zespołu „Recha” przemieniają się w zwyczajnych ludzi. Symbolizuje to wpływ sztuki na społeczeństwo.

  • film konkursowy: “10”, fabuła, reż. Uładzimir Kazłou (Białoruś/Rosja 2012; 82’ min.)

Dramat o młodych ludziach, którzy żyją w stanie pustki. Bez idei, celu i jakichkolwiek moralnych orientacji. Ich los wydaje się bez wyjścia i nie ma możliwości wyrwania się z tego kręgu.

10

Więcej informacji o Bulbamovie na stronie internetowej festiwalu – KLIKNIJ!

Patronami medialnymi pokazu są:

niebywalesuwalki24

dwutygodnik

afisz_bulba.indd

Kategoria: Archiwum