Garderoba ze średniowiecznej alkowy

W obecnej formie bielizna istnieje zaledwie od kilkudziesięciu lat. Dziś jest oczywistym i chętnie eksponowanym elementem garderoby, ale dawniej skrywano ją pod warstwami odzienia. Jak wyglądało znane z książek i filmów giezło i czym różniło się od popularnego T-shirtu, dowiemy się podczas grudniowego Weekendu z historią mody.

Sobota-niedziela, 14-15 grudzień 2019
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

wstęp: 5 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK

Grudniowe Weekendy z Historią Mody przybliżą uczestnikom warsztatów tajemnicę szycia niezbędnego elementu średniowiecznej bielizny, jaką była lniana koszula. Za matkę popularnego podkoszulka historycy uważają starożytną tunikę, strój w kształcie i kroju przypominający literę T. Pomysł na odzież w tej postaci najprawdopodobniej przywędrował do nas wraz z koczowniczymi plemionami ze środkowej Azji. Męskie i damskie koszule przez długi czas wyglądały jednakowo, pierwsze różnice pojawiły się dopiero w XII wieku. Znane z książek i filmów giezło, czyli długa koszula noszona przez kobiety pod suknią spodnią, było prawdopodobnie jedyną częścią damskiej bielizny.

Prowadzenie: Magdalena Zielińska (magdalena.zielinska@soksuwalki.eu, 87 563 85 25) – etnograf historyk i rekonstruktorka historyczna z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzi zarówno badania źródłowe, jak i warsztaty na ten temat, w czasie wolnym szyje (oraz konsultuje) ubiory historyczne oraz tekstylia użytkowe z różnych epok i datowań, traktując te działania jako przedsięwzięcia z pogranicza archeologii eksperymentalnej. W ubiorach historycznych spod jej igły „chodzi” wielu rekonstruktorów w Polsce i Europie. Szczególnie specjalizuje się w okresie średniowiecza, współtworzyła wystawy stałe na Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku pod Warszawą.

Zapewniamy: wszystkie niezbędne materiały, fachową pomoc, mnóstwo wiedzy i  inspiracji :).

Co zabrać ze sobą: ciekawość i chęć nauki, dobry humor i uśmiech, opcjonalnie notes i przybory do pisania.

Weekendy z Historią Mody to cykl spotkań weekendowych (jedno lub dwudniowych), otwartych dla zainteresowanych historią mody i związanymi z nią ciekawostkami, rękodziełem. Spotkania odbywają się 1 raz w miesiącu i składają z sobotniego wykładu z towarzyszeniem prezentacji (multimedialnej oraz fizycznej – rekonstrukcji kompletnego stroju lub elementu stroju z epoki) oraz z warsztatów praktycznych (trwających w sobotę po wykładzie i kontynuowanych zwykle w niedzielę), na których uczestnicy pod kierunkiem i z pomocą instruktorki podejmą próby kroju i szycia własnych strojów (bądź ich elementów) z prezentowanej lub wybranej przez siebie epoki, z użyciem historycznych metod i materiałów (mile widziane własne).

To trzecie spotkanie z cyklu Weekendy z Historią Mody. Więcej o zajęciach, następnych terminach i tematyce kolejnych warsztatów TUTAJ >>


Regulamin imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>

 

Kategoria: Archiwum