Fowistyczne impresje. Indywidualna wystawa Jonasa Butkevičiusa

Znany litewski twórca prezentuje malarstwo olejne. Do wyrażenia emocji artysta wykorzystuje jaskrawe i kontrastujące barwy. Porzucając zasady perspektywy, malarz posługuje się wyolbrzymieniem i spotęgowaniem charakterystycznych cech postaci i przedmiotów. Wystawa w Galerii Patio SOK potrwa do połowy lutego 2021 r. Relacja z otwarcia jest dostępna w sieci.

wystawa czynna do 12.02.2021 (z wyłączeniem na czas pandemicznych ograniczeń)
Galerii Patio SOK, ul. Jana Pawła II 5
organizacja zwiedzania zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym

Obrazy Jonasa grają fowistyczną jasnością. Gruba faktura farb, dynamika wyrażają emocje twórcy. Jonas cieszy się kolorami życia. Opierając się na swoim życiowym doświadczeniu, wykształceniu, pogrąża się w solowej improwizacji, w pulsujący rytm swinga.” Ilona Žvinakienė, malarz, członek Związku Sztuki Litwy

“Chcąc wyrazić wybrany obraz, najpierw przepuszczam go przez swój pryzmat widzenia, wyabstrahowuję go, wybieram kolorowe rozwiązania, potem oddaję się intuicji i uczuciu, które mnie prowadzą i improwizuję. Chcę żeby obraz był muzycznie grający. DLA MNIE OBRAZ MUSI GRAĆ! Najważniejsze w malarstwie dla mnie są: kolory, ich kontrasty i harmonie. Maluję czystymi kolorami, stosuję szeroką paletę barw i fakturalne kreski impasto. Harmonie kolorów przedstawiam w przeciwności do rutyny codzienności życia, przeciw napięciu w świecie. Kolory mają magiczną siłę, to człowiecze emocje, myśli i dzieła. Nie na darmo powiedziano: “Człowiek żyje jak ma barwne życie”. W swoich obrazach szukam zgody między człowiekiem i przyrodą, bo w przyrodzie czuję się najlepiej. Nie unikam groteski. Tematyka obrazów wypływa z kulturalnych doświadczeń, wrażeń z podróży, przyrody. Moje motto: “Życie – wspaniała podróż poznawania świata”. Życzę wszystkim nam bezpiecznej i barwnej życiowej podróży.”

Jonas Butkevičius, autor wystawy

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury i w okresie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z którym każdy uczestnik wydarzenia jest m.in. zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Uczestnicy zajęć są również zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

 

Kategoria: Aktualności, Sztuki wizualne, Wydarzenia nadchodzące