“For Alice” Marcina Wyrostka zakończy XVI Letnią Filharmonię AUKSO

Sobota, 1.08.2015, godz. 20:00
Duża Scena, ul. Jana Pawła II 5

“For Alice” – to najnowsza płyta Marcina Wyrostka. Została nagrana wraz z zespołem TANGO CORAZON i AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy. Utwory z albumu dedykowanego żonie akordeonisty usłyszymy podczas koncertu finałowego XVI Letniej Filharmonii AUKSO.


Bilety: 30 zł (normalny), 15 zł (ulgowy) w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

Wystąpią: Marcin Wyrostek (akordeon) z zespołem TANGO CORAZON oraz AUKSO Orkiestra Miasta Tychy pod dyr. M. Mosia; w programie: For Alice

W lutym 2015 roku pojawiła się najnowsza płyta Marcina Wyrostka pt. “For Alice”. Na płycie znalazło się dziesięć utworów, które Marcin Wyrostek nagrał z zespołem Tango Corazon i AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy.

Album stanowi przekrój dokonań i fascynacji artysty. Wyrostek nawiązuje do melodii rodem z Bałkanów, znad Bosforu, Argentyny i polskich gór. Nie brakuje też inspiracji muzyką celtycka. Solowy popis Marcina Wyrostka stanowi natomiast “Zima” Antonio Vivaldi’ego. Na płycie można też odnaleźć przedwojenny szlagier “Ta ostatnia niedziela”, który nierozerwalnie kojarzy się z głosem Mieczysława Fogga.

Utwory z tego wyjątkowego albumu będzie okazja usłyszeć podczas koncertu finałowego XVI Letniej Filharmonii AUKSO.

MARCIN WYROSTEK

wyrostek700x350

Zwycięzca polskiej, drugiej edycji programu Mam Talent. Wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów.

Pierwszym akordeonistą w rodzinie jak i nauczycielem Marcina był jego Ojciec. Akordeon trafił do jego domu, gdy dziadek zamienił jedną ze swoich krów na instrument. Od tego czasu brzmienie akordeonu zawsze towarzyszyło rodzinnym spotkaniom. Edukację muzyczną kontynuował w PSM I i II st. w Jeleniej Górze. Spędzał całe noce w garażu ćwicząc na akordeonie. Swoją pasję rozwijał pod kierunkiem prof. Joachima Pichury na Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą.

Jest laureatem ponad 30 konkursów akordeonowych (w kraju i za granicą), w tym Detroit (USA) 2005; Esztergom (Węgry) 2003, Dunajska Streda (Słowacja) 2003, Reinach (Szwajcaria) 2003. Był także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku akademickim 2004/2005.

Jest założycielem projektów: TANGO CORAZON oraz COLORIAGE. Nagrał trzy autorskie płyty, za które otrzymał m.in potrójną platynę oraz nominację do nagrody Fryderyki 2010 za płytę “Magia del Tango” oraz podwójną platynową płytę za najnowszy krążek “Coloriage” – 2012.

Koncertował na największych, polskich scenach muzycznych m.in. na 50-leciu festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Festiwalach: Sopot TOPtrendy, Transatlantyk, Warszawa Singera.

Miał okazję koncertować z gwiazdami polskiej sceny muzycznej – Kayah, Maryla Rodowicz, Ryszard Rynkowski, Adam Sztaba, Orkiestra AUKSO. Jednym z najbardziej ekscytujących wyzwań muzycznych był wspólny występ z Bobbym McFerrinem w 2010 roku. Wykonuje muzykę klasyczną, jazzową i ethno-folk. Kluczowym elementem jego tożsamości muzycznej jest improwizacja.

AUKSO ORKIESTRA KAMERALNA MIASTA TYCHY

IMG_3784

W lutym 1998 roku powstał jeden z najciekawszych europejskich zespołów kameralnych. Grupa absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, powołała do życia orkiestrę, która miała być dla nich czymś więcej, niż miejscem pracy – raczej obszarem artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej wartości. Tak narodziło się AUKSO – z greckiego: wzrastanie. Młodzi muzycy, których zainteresowania wykraczają daleko poza ramy repertuaru klasycznego, szczególną uwagę poświęcają muzyce polskiej, chętnie i z powodzeniem sięgając po dzieła współczesne. Prawykonania swoich utworów powierzali dotąd zespołowi m.in. Zbigniew Bujarski, Cezary Duchnowski, Wojciech Kilar, Aleksander Lasoń, Piotr Moss i Grażyna Pstrokońska-Nawratil. AUKSO koncertuje w kraju i za granicą, a w historię własną orkiestry wpisana jest jej współpraca z artystami tej miary, co Jerzy Maksymiuk, Marc Minkowski, Piotr Anderszewski, Andrzej Bauer, Kaja Danczowska, Władysław Kłosiewicz, Janusz Olejniczak czy Olga Pasiecznik. Są występy na festiwalach (m.in. Wielkanocnym Ludwiga van Beethovena, Wratislavia Cantans, Warszawskiej Jesieni), są płyty z polską muzyką współczesną: zespół nagrywał m.in. utwory Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara i Zbigniewa Preisnera. I jest strefa pogranicza: łączenia klasyki z jazzem, rockiem, szukania wspólnego dla nich mianownika – lub odwrotnie: zabawy przeciwieństwami i zderzania odrębnych muzycznych języków. AUKSO koncertowało i nagrywało m.in. z Leszkiem Możdżerem, Tomaszem Stańko, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Motion Trio i VOO VOO. AUKSO otrzymała prestiżową nagrodę ‚Marka Ślaskie 2011′ w kategorii Kultura, a nagrana przez nią, wraz z Januszem Olejniczakiem jako solistą, płyta „Chopin in Super Audio Format” otrzymała Fryderyka 2011 w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.

AUKSO wzrasta. Sezon po sezonie poszerzając repertuar, powracając w miejsca dobrze znane i przyjmując nowe zaproszenia. Cieszy się coraz większym kręgiem wiernej publiczności i entuzjastów proponowanej przezeń sztuki. Jest jedną z najznakomitszych polskich orkiestr – wszechstronnym zespołem, który od początku się wyróżniał i mądrze pielęgnując własną indywidualność, w wyraźny sposób zaznacza swoją obecność w życiu kulturalnym Europy.

Pełny program XVI LETNIEJ FILHARMONII aukso -KLIKNIJ!

logo_XVI


Organizator

soklogopoziom

Współorganizatorzy

rozmarino_2014huttafundacja

Instytucje wspierające

mkidn_01_cmyklogosuwalkigmina_suwalki

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy

optykkruklogo pks1

Sponsorzy

sidoGAZ-SYTSEM_logotyp_cmyk_z_polem_ochronnym_antyaliasing

Partner medialny

niebywale

Patroni medialni

dwojka wyborczatvp_kulturapolmictvsBialystok-page-001polskieradiobialystokdwutygodnik IBIS

Kategoria: Archiwum