Folkowa dusza w rockowym ciele. ZAKOPOWER w finale AUKSO

To będzie zderzenie dwóch światów – z jednej strony folkloryzujący Zakopower z Sebastianem Karpielem-Bułecką, z drugiej – poważna Orkiestra Kameralna AUKSO po batutą Marka Mosia. W programie utwory dobrze znane, ale w zaskakujących aranżacjach – na ludowo, jazzowo, rockowo… Słowem – SIWY DYM!

Czwartek, 3.08.2017, godz. 20.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 65 zł (normalne), 45 zł (ulgowe) KUP TERAZ >> lub w kasie SOK

Wierni korzeniom, ale chętnie wykorzystujący współczesne muzyczne nurty. Zakopower nie zatrzymuje się jednak na recepcji folkloru, szukając odniesień w muzyce rockowej, jazzowej czy swingu. Tradycyjne brzmienie wzbogacają groźnym pomrukiem gitary, mocnym uderzeniem perkusji i ekspresją dęciaków. W finałowym koncercie XVIII Letniej Filharmoniii AUKSO – Wigry 2017 towarzyszyć im będzie AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.

Zespół ma tysiące wiernych fanów, dzięki którym regularnie grywa około 100 koncertów rocznie, również za granicą. Zagrał m.in. na prestiżowych festiwalach w Ostrawie, Rudolstad, Eurocultured w Manchesterze, w Petersburgu oraz na węgierskim Sziget Festiwal. Odwiedził Indie, Maroko, Włochy, Niemcy, Chorwację, Belgię, Węgry, Litwę, Białoruś, Ukrainę, Rosję, USA, Kanadę. Po wspólnym występie z Nigelem Kennedym w prestiżowej londyńskiej Queen Elizabeth Hall Southbank Centre (2010), “The Times” rozpływał się nad muzyką Zakopower, charakterystycznym wokalem i grą na skrzypcach Sebastiana Karpiela. Występ na zakończenie Światowej Wystawy EXPO 2010 w Szanghaju, przysporzył zespołowi nowych fanów w Chinach. 

Na polskim rynku muzycznym Zakopower zadebiutował płytą Music Hal wydaną w 2005 roku. Znakomite kompozycje Mateusza Pospieszalskiego, w nowatorskim, energetycznym wykonaniu zespołu, zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność (ZŁOTA PŁYTA) i docenione przez jurorów wielu festiwali muzycznych – zwycięstwo nieznanego wówczas nikomu Zakopower w Opolu oraz na Top Trendach w 2005.

Druga płyta zespołu Na siedem (2007) rozeszła się w ogromnym jak na polskie warunki nakładzie ponad 600.000 egzemplarzy. Gościnnie zagrał, zafascynowany twórczością Zakopower – Nigel Kennedy. Za tę płytę Zakopower został uhonorowany nagrodą Fryderyk w kategorii Album roku Etno/Folk!

A.2011 rok stał pod znakiem długo wyczekiwanego, albumu – Boso. Pierwszy singiel „Boso” zdobył najwięcej głosów publiczności, a tym samym tytuł Złotej Superpremiery na 48 Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu!!! Singiel zawładnął również listami przebojów większości rozgłośni radiowych w Polsce na dobre kilka miesięcy, a cała płyta osiągnęła status POTRÓJNEJ PLATYNY!!! Rok później Album Boso zyskał również uznanie w oczach Akademii Fonograficznej, która przyznała aż 3 nagrody Fryderyk 2012.

Ostatni, czwarty album studyjny Drugie pół (2015) – to wzbogacenie sprawdzonego już „zestawu” – kwartet góralski, melodyjne kompozycje Mateusza Pospieszalskiego, energia i wszechstronność sekcji Zakopower – o klasyczne instrumenty smyczkowe Atom String Orchestra. Niedługo po premierze album osiągnął status złotej płyty – co jest najlepszym dowodem na to że płyta znakomicie przyjęła się na rodzimym rynku.

Więcej na www.zakopower.pl

AUKSO to jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie, niekwestionowany lider zespołów tego rodzaju w Polsce. Od niemal 20 lat wizytówka Polski w świecie. AUKSO – powołane przez grupę absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, od początku miało być obszarem dla artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej jakości. Nazwa AUKSO, z greckiego – wzrastanie – stała się dewizą zespołu. Odnosi się do aspiracji tworzących go muzyków, wyznacza jednocześnie kierunek ich zawodowej drogi. Mówi o potrzebie doskonalenia i konsekwencji, o podejmowaniu wyzwań i otwarciu. W tę ideę wpisują się projekty edukacyjne podejmowane przez AUKSO, między nimi Letnia Filharmonia AUKSO. Więcej na www.aukso.pl.

30.07 (niedziela), godz. 18.00 – Folwark Hutta, Spichlerz Pokamedulski, Huta 7
Spotkanie z Zygmuntem Koniecznym
prowadzenie: Justyna Rekść-Raubo i Marek Moś
wstęp wolny

30.07 (niedziela), godz. 20.00 – Suwalski Ośrodek Kultury, Sala im. A. Wajdy
Koncert inauguracyjny dedykowany pamięci Alojzego Nawrata >>

w programie: m.in. B. Britten, Z. Konieczny, W.A. Mozart, G.F. Telemann
wykonawcy: Karol Kozłowski (tenor) oraz AUKSO  Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia
bilety: 30 i 20 zł KUP TERAZ >>

31.07 (poniedziałek), godz. 20.00 – Suwalski Ośrodek Kultury, Sala im. A. Wajdy
FILMOWO I NIE TYLKO – koncert kameralny >>

w programie: Z. Konieczny
wykonawcy: kameraliści Orkiestry AUKSO
bilety: 30 i 20 zł KUP TERAZ >>

1.08 (wtorek), godz. 18.00 – Stadnina Koni „Nad Wigrami”, Mikołajewo 25 A
“Muzyka a zdrowie muzyka” – spotkanie z Burkhardem Dammannem
w programie: wykład i rozmowa na temat zagadnień zdrowotnych w zawodzie muzyka instrumentalisty

1.08 (wtorek), godz. 20.00 – Galeria Andrzeja Strumiłło, Maćkowa Ruda 17
“Wieczór z Suwalszczyzną” – spotkanie domowe
w programie: prezentacja albumu A. Strumiłły „Dom” oraz koncert pieśni domowych w wykonaniu M. Makowskiej i M. Rudowicz
prowadzenie: Justyna Rekść-Raubo i Marek Moś

2.08 (środa), godz. 20.00 – kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe, Gawrych Ruda
Koncert orkiestrowy >>
w programie: m.in. Z. Bargielski, E. Grieg, S. Kaczorowski
wykonawcy: Dominik Połoński (wiolonczela) oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia
bilety: 30 i 20 zł dostępne przed koncertem

3.08 (czwartek), godz. 20.00 – Suwalski Ośrodek Kultury, Sala im. A. Wajdy
SIWY DYM – koncert finałowy >>

wykonawcy: zespół ZAKOPOWER oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia
bilety: 65 i 45 zł KUP TERAZ >>


Letnia Filharmonia AUKSO to unikalny projekt kulturalno-edukacyjny, który co roku latem na Suwalszczyźnie umożliwia kontakt ze sztuką o najwyższych walorach. Projekt opiera się na jednej z najlepszych orkiestr kameralnych w Polsce – AUKSO Orkiestrze Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. Więcej o tegorocznej edycji Festiwalu >>


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

MKiDN_z_paskiem_logo

Kategoria: Archiwum