Festiwal Fantasy: FILMY

slider_fantastyka_1000x300.indd
18 września 2014 r.

godz. 9:00 – „Nausicaä z Doliny Wiatru”, reż. Hayao Miyazaki, czas trwania: 115 minut
Historia rozgrywa się w przyszłości, prawdopodobnie po wojnie jądrowej. Większość Ziemi pokryta jest zabójczym dla ludzi Ugorem, w którym żyją ogromne rośliny i owady. W Dolinie Wiatrów, chronionej przed toksynami przez silny wiatr, mieszka księżniczka Nausicaä. Pewnej nocy w Dolinie rozbija się samolot z obcego królestwa, którego wojsko szybko opanowuje Dolinę Wiatrów i zabiera księżniczkę jako zakładnika. Wkrótce okaże się, że na jego pokładzie znajduje się straszliwa broń, której przybysze chcą użyć przeciwko swoim wrogom. Mieszkańcy Doliny nie chcą dopuścić do użycia broni, wiedzą, że zaburzy to wątłą równowagę między człowiekiem a naturą, której zawdzięczają swoje życie w Dolinie.

godz. 11:00 – „Ruchomy Zamek Hauru”, reż. Hayao Miyazaki, czas trwania: 119 minut
Osiemnastoletnia Sophie pracuje w sklepie kapeluszniczym, należącym do jej zmarłego ojca. Pewnego dnia, podczas rzadkiej wyprawy „na miasto” Sophie nieoczekiwanie napotyka przystojnego czarnoksiężnika Hauru. Dwaj żołnierze zaczepiają Sophie, chcąc zaprosić ją na randkę wbrew jej woli, jednak Hauru pojawia się w odpowiedniej chwili i ratuje Sophie. Wieczorem tego samego dnia w sklepie kapeluszniczym, w którym pracuje Sophie, zjawia się zła Wiedźma z Pustkowia i zamienia bohaterkę w 90-letnią staruszkę. Sophie postanawia, że nie pozostanie w rodzinnym mieście ani chwili dłużej (podejrzewając, iż nikt nie zrozumie faktu, że postarzała się w tak szybkim tempie, ani że proces starzenia się mógł być wynikiem czaru) i wyrusza na pustkowie. Tam, dzięki pomocy napotkanego na bezdrożu Stracha na Wróble, napotyka Ruchomy Zamek Hauru, gdzie zatrudnia się jako pomoc domowa w charakterze sprzątaczki. Szybko zaprzyjaźnia się z mieszkańcami zamku – ośmioletnim Markiem oraz wprawiającym zamek w ruch demonem ognia Calciferem.

godz. 13:00 – „Laputa – podniebny zamek”, reż. Hayao Miyazaki, czas trwania: 125 minut
Film opowiada o poszukiwaniach legendarnej, unoszącej się w przestworzach wyspy zwanej Laputą, która skrywa w swoim wnętrzu wiedzę technologiczną, będącą w stanie zapewnić jej posiadaczowi władzę nad światem. Spadkobierczynią klucza do tej potęgi jest dziewczynka, która wraz ze swym przyjacielem musi stawić czoło nie tylko piratom, łasym na skarby, ale też wojsku i uzurpatorowi chcącemu przejąć kontrolę nad militarną potęgą zamku.

19 września 2014 r.

godz. 14:00 – „Labirynt fauna”, reż. Guillermo del Toro, czas trwania: 112 minut
Akcja filmu toczy się w 1944 w Hiszpanii rządzonej przez frankistów po zwycięstwie w wojnie domowej. Dziewczynka imieniem Ofelia (Ivana Baquero) udaje się z ciężarną matką (Ariadna Gil) do jednostki ojczyma, sadystycznego kapitana Vidala (Sergi López), który w brutalny sposób usiłuje oczyścić podległy mu teren z republikańskich partyzantów. Gdy koło niej toczą się walki, Ofelia odkrywa w ogrodzie tytułowy labirynt i pogrąża się w baśniowym świecie.

20 września 2014 r.

godz. 11:00 – „Mój sąsiad Totoro”, reż. Hayao Miyazaki, czas trwania: 85 minut
Film opowiada o dwóch siostrach, Mei i Satsuki, które przeprowadzają się wraz z ojcem do starego domu na wsi, aby być bliżej matki leżącej w szpitalu. Satsuki spotyka chłopca imieniem Kanta, który, mimo wcześniejszej antypatii, zaprzyjaźnia się z nią. Pewnego dnia siostry spotykają leśnego ducha imieniem Totoro i od tego czasu ich życie zaczyna przepełniać magia. Film jest częściowo biografią samego Miyazakiego. On też wychowywał się tylko z ojcem, podczas gdy jego matka musiała leżeć w szpitalu.

godz. 13:00 – „Lokis. Rękopis profesora Wittembacha”, reż. Janusz Majewski, czas trwania: 100 minut
„Lokis” to opowieść o niesamowitych wydarzeniach w pałacu tajemniczego hrabiego, utrzymana w konwencji filmu grozy. Pastor Wittembach – lingwista i etnograf – wyrusza na Litwę i Żmudź w poszukiwaniu śladów starego piśmiennictwa sakralnego. Trafia do pałacu hrabiego Michała Szemiota, w którym poznaje mroczne tajemnice rodziny.

polaczonefantastyka

Patronat:
EUROREGION NIEMEN

euroregion_niemen_logo