DKF: “Peryferie”. Jak trudno jest uciec…

Dyskusyjny Klub Filmowy “13” – projekcja filmu “Peryferie”
Poniedziałek, 16.06, godz. 18:00
Sala Kameralna SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Znakomite rumuńskie kino. Wielokrotnie nagradzany film. Matilda ma szansę na ucieczkę z więzienia. Goni ją czas, ale i… przeszłość.

Bilety: 10 złotych na www.bilety.soksuwalki.eu i w kasie SOK. Obowiązuje Karta “Suwalska RODZINA PLUS”.

“Peryferie”, Rumunia 2010
czas trwania: 87 minut
reżyseria: Bogdan George Apetri
zdjęcia: Marius Panduru
występują: Ana Ularu, Mimi Branescu, Andi Vasluianu
nagrody: nagroda indywidualna dla najlepszej aktori Any Ularu oraz Złoty Aleksander – The Angelopoulos dla najlepszego filmu na MFF w salonikach (2010), nagroda specjalna dla Bogdana George Apetriego, wyróżnienie dla Any Ularu i Nagroda Jury Ekumenicznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego (2010)

Odsiadująca 5-letni wyrok Matilda dostaje 24-godzinną przepustkę, by wziąć udział w pogrzebie matki. Postanawia uciec za granicę – zanim to jednak uczyni, musi spotkać się z kilkoma osobami ze swojej przeszłości.

Periferic2 periferic

Żeby kupić sobie wolność, Matilda (Ana Ularu) potrzebuje 1,5 tysiąca euro. Tyle żąda kierowca ciężarówki, który jeszcze tego samego dnia ma ją wywieźć za granicę, nim więzienne władze zorientują się, że zniknęła. Pierwszym przystankiem na drodze do nowego życia tej chmurnej, zamkniętej w sobie dziewczyny będzie dom jej brata. Nie jest tam mile widziana, odkąd opuściła rodzinę i została prostytutką. Wrogie nastawienie bratowej i pełna dystansu postawa brata nie dają nadziei na pomoc, Matilda udaje się więc do dawnego kochanka i “opiekuna” Paula, z którym ma dziecko i który winien jest jej pieniądze. Nic jednak nie idzie po jej myśli…

periferic03 periferic-300830l

Historia napisana przez zdobywcę Złotej Palmy Cristiana Mungiu i jego współpracowniczkę Ioanę Uricaru portretuje kobietę, której największym wrogiem jest ona sama.

Trailer filmu “Peryferie”:

Media o filmie:

Zgrabnie skonstruowany film George’a Apertiego przypomina klasyczną tragedię, w której mimo niewątpliwie dobrych chęci i moralnej racji bohaterka w końcu wpada w pułapkę bez wyjścia. „Peryferie” są intrygującym portretem nie tylko jej zaciętej, nierównej walki o siebie i dziecko. To także panorama kraju, w którym podłość zderza się z walką o byt, cynizmem i rozpadem więzi rodzinnych. Sukces „Peryferii” byłby zapewne mniejszy, gdyby nie wsparcie Cristiana Mungiu, autora „4 miesięcy, 3 tygodni i 2 dni”. To on napisał do filmu wstrząsający scenariusz i pomagał na planie debiutującemu reżyserowi.(Janusz Wróblewski, Polityka) – PRZECZYTAJ CAŁĄ RECENZJĘ

peryferie

Patronami medialnymi Dyskusyjnego Klubu Filmowego 13 w Suwalskim Ośrodku Kultury są:

niebywalesuwalki24tvs24suwalszczyznadwutygodnik

dkf_kwiecien_2014.indd

Kategoria: Archiwum

                               
Image Widget