DKF: “Ocean’s Eleven”, ale oparte na faktach!

Laureat Oscara. Trzymający w napięciu film dokumentalny nakręcony jak szpiegowski thriller. I często nie do końca legalnie, bo Japończycy, którzy stoją za makabryczną, chociaż dla nich rytualną i ważną, zbrodnią, utrudniali pracę filmowców, jak tylko mogli.

Dyskusyjny Klub Filmowy – “Zatoka Delfinów”
Środa, 18.05.2016, godz. 18:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 10 zł
Karnety (na wszystkie 6 projekcji): 30 zł
Do nabycia w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

ZATOKA DELFINÓW (USA 2009 / 93’)

the-cove

reżyseria: Louie Psihoyos
zdjęcia: Brook Aitken
najważniejsze nagrody:

  • Oscar 2010 dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego
  • Critics Choice 2010 dla najlepszego filmu dokumentalnego
  • FF Sundance 2009 – nagroda publiczności

Nagrodzona Oscarem, w kategorii za najlepszy dokument, „Zatoka delfinów” opowiada prawdziwą, niewiarygodną historię tajnej misji Psihoyosa, O’Barry’ego oraz elitarnego zespołu aktywistów, filmowców i nurków. Badają oni ukrytą zatokę koło Taiji w Japonii, aby rzucić światło na śmiertelnie mroczny sekret – rytualnych rzezi delfinów. Odkryte przez nich tajemnice to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Z szokującym znęcaniem się nad delfinami związane jest także poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Toksyny zanieczyszczające wodę są niebezpieczne nie tylko dla delfinów, które, znajdując się na szczycie łańcucha pokarmowego, mogą mieć nawet milion razy więcej rtęci niż woda wokół nich. Spożywająca mięso delfina lokalna społeczność cierpi na zatrucia rtęcią, objawiające się niedorozwojem czy porażeniem mózgowym u dzieci i demencją u dorosłych.


MEDIA O FILMIE

“Zatoka delfinów” to nic innego jak “Ocean’s Eleven”, ale oparte na faktach. Wstrząsających faktach. (film.onet.pl >>>)

Film nakręcony niemal jak szpiegowski thriller (zyciewarszawy.pl >>>)

Demaskatorski film zrealizowany w konwencji reportażu śledczego ma jeszcze jeden wymiar. Chodzi o osobisty dramat Richarda O’Barry’ego, znanego eksperta w dziedzinie tresury delfinów, który pół wieku temu był gorącym zwolennikiem przyuczania zwierząt do cyrkowych występów w parkach rozrywki. Znacznie później, gdy zdał sobie sprawę, że przypłacają to depresją albo śmiercią, O’Barry poświęcił się ich ratowaniu. Finał jego spektakularnej akcji, jak mocny dreszczowiec, oglądamy na ekranie. (polityka.pl >>>)

zatokadelfinow_plakat

Patroni medialni DKF 13

niebywalesuwalki24tvs24suwalszczyzna
dwutygodnik


NASTĘPNE FILMY W DKF 13


1 czerwca 2016

MĘŻCZYZNA PRAWIE IDEALNY (Norwegia 2012 / 80’)
reżyseria: Martin Lund
zdjęcia: Morten Halfstad Forsberg
występują: Henrik Rafaelsen, Janne Heltberg, Tov Sletta
nagrody:

  • MFF Karlowe Wary 2012 – Kryształowy Globus dla najlepszego filmu i nagroda indywidualna dla najlepszego aktora Henrika Rafaelsena

Henrik i Tone bardzo się kochają. Ich związek właśnie wkracza w nową fazę. Niedawno wprowadzili się do nowego mieszkania, kupili niezły samochód, a przede wszystkim spodziewają się pierwszego dziecka. Ale 35-letni Henrik przechodzi kryzys tożsamości. Z jednej strony chce ignorować dorosłość i spędzać czas na wygłupach z przyjaciółmi. Z drugiej – musi wreszcie stać się mężczyzną i zadbać o Tone i dziecko. Niezdolność do wyrażania własnych emocji, a zwłaszcza nieumiejętność ich komunikowania, prowadzi Henrika do dziecinnego buntu, który staje się zagrożeniem dla jego relacji z Tone. Czy ten prawie mężczyzna wreszcie dojrzeje, czy też jego związek się rozpadnie?

15 czerwca 2016

KOCHAM CIĘ OD TAK DAWNA (Francja, Niemcy 2008 / 115’)
reżyseria: Philippe Claudel
zdjęcia: Jérôme Alméras
występują: Kristin Scott Thomas, Elsa Zylberstein, Serge Hazanavicius
nagrody:

  • BAFTA 2009 – najlepszy film nieanglojęzyczny
  • Berlinale 2008 – Nagroda Jury Ekumenicznego dla najlepszego filmu i nagroda czytelników „Berliner Morgenpost”
  • Europejska Nagroda Filmowa 2008 dla najlepszej aktorki Kristin Scott Thomas
  • Cezar 2009 dla najlepszej aktorki drugoplanowej Elsy Zylberstein i najlepszego filmu debiutanckiego

Juliette spędziła w więzieniu 15 lat. Po wielu latach życia w zamknięciu opuszcza w końcu mury celi. Przez cały ten czas nie miała kontaktu z żadnym z członków swojej rodziny, dlatego kiedy pod swój dach przygarnia ją Lea, młodsza siostra, Juliette wcale nie czuje wdzięczności. Dzięki czułości Lei i jej rodziny początkowa niechęć i dystans Juliette znikają, a kobieta zaczyna wracać do normalnego życia.

DKF_IV-VI

Kategoria: Archiwum