Dyskusyjny Klub Filmowy 13: Obietnica poranka

Od dzieciństwa w Polsce, przez okres dojrzewania w Nicei, do lat studenckich w Paryżu i ciężkiej służby lotniczej podczas II wojny światowej, film Erica Barbiera opowiada niezwykłą historię Romaina Gary’ego, jedynego francuskiego powieściopisarza, który dwukrotnie zdobył prestiżową Nagrodę Goncourtów.

Środa, 4.03.2020, godz. 18.00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

DOBRY FILM ZA MNIEJ NIŻ DYCHĘ?
Tak! Przy zakupie karnetu na 6 projekcji DKF 13.

Bilety: 9 zł (przy zakupie karnetu) KUP TERAZ >> lub  w kasie SOK
Bilety: 12 zł (jeden film)
KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
z Suwalską Kartą Mieszkańca >> zniżki do 50%

Oparty na autobiograficznej powieści Romaina Gary’ego, film opowiada o wielkiej, wszechmogącej miłości macierzyńskiej, która buduje wokół dziecka iluzję wspaniałego świata. Dzięki tej niezwykłej i szalonej matce, życie głównego bohatera pełne jest zwrotów akcji, namiętności i tajemnic. A niesamowite przygody, jakich Romain doświadcza, pozwalają mu stać się jednym z czołowych powieściopisarzy XX wieku. Ale ta bezgraniczna macierzyńska miłość będzie również jego ciężarem przez całe życie.

Film Erica Barbiera opowiada niezwykłą historię Romaina Gary’ego, jedynego francuskiego powieściopisarza, który dwukrotnie zdobył prestiżową Nagrodę Goncourtów. Gary urodził się w Wilnie jako Roman Kacew, by następnie przenieść się wraz z matką Niną do Warszawy, a stamtąd do Nicei. Kiedy wybuchła wojna, bohater zaciągnął się do francuskich sił zbrojnych, w których służył jako pilot. Po wojnie rozpoczął karierę dyplomatyczną. Podróżując po całym świecie, wielokrotnie odwiedzał Polskę, do które żywił, jak sam przyznawał, szczególny sentyment. W połowie lat 40. zaczął pisać powieści pod pseudonimem. W sumie opublikował ich ponad 30, a także wiele opowiadań i esejów. Film jest opowieścią o jego relacjach z ukochaną matką – zaborczą i ambitną, ale też niesłychanie inspirującą osobą, która w dużej mierze stworzyła Romaina – pisarza.

Gatunek: biograficzny / dramat
Kraj produkcji: Francja
Rok produkcji: 2017
Czas trwania: 131 min
Reżyseria: Eric Barbier
Scenariusz: Marie Eynard, Eric Barbier
Obsada: Pierre Niney, Charlotte Gainsbourg, Didier Bourdon, Jean-Pierre Darroussin, Catherine McCormack
Dystrybutor: Aurora Films
Premiera polska17.07.2018
Premiera zagraniczna14.10.2017

Kategoria: Archiwum