DKF 13: Milcząca rewolucja

Gdy na Węgrzech trwa rewolucja 1956 roku, grupa uczniów z NRD postanawia wesprzeć buntowników milczącym protestem. Minuta ciszy w czasie lekcji przyniesie jednak bardzo poważne konsekwencje. “Milcząca rewolucja” to jednocześnie pasjonujące kino polityczne i uniwersalna historia o dojrzewaniu. 

Środa, 8.01.2020, godz. 18.00
Sala Kameralna,
ul. Jana Pawła II 5

DOBRY FILM ZA MNIEJ NIŻ DYCHĘ?
Tak! Przy zakupie karnetu na 6 projekcji DKF 13.

Bilety: 9 zł (przy zakupie karnetu) KUP TERAZ >> lub  w kasie SOK
Bilety: 12 zł (jeden film)
KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
z Suwalską Kartą Mieszkańca >> zniżki do 50%

Dwaj przyjaciele z małego NRD-owskiego miasteczka Eisenhüttenstadt, które w 1956 roku, kiedy rozgrywa się akcja filmu, nosiło nazwę Stalinstadt, wyjeżdżają czasami do kina w Berlinie Zachodnim. Przed jednym z seansów oglądają kronikę filmową, rodzaj kinowych wiadomości, gdzie pojawiają się informacje o ofiarach powstania węgierskiego, jakie wybuchło w Budapeszcie przeciwko socjalistycznemu systemowi. Na ekranie widać ofiary sowieckiej interwencji, podana też zostaje informacja o śmierci Ferenca Puskasa, znanego piłkarza, ówczesnego idola fanów futbolu.

Poruszeni młodzi chłopcy opowiadają całą historię następnego dnia w klasie i proponują uczcić poległych Węgrów minutą ciszy. Budzi to kontrowersję wśród niektórych uczniów, nie chcą wierzyć słowom Thea i Kurta, bo przekaz miejscowych mediów jest zupełnie inny. O wszystkim przesądza głosowanie. Nauczyciel historii, który pojawia się na pierwszej lekcji nie rozumie, dlaczego w klasie nikt nie odpowiada na pytania i nie chce wyjawić powodu zaistniałej sytuacji. Kiedy wreszcie Eric, który nie chciał brać udziału w tym milczącym proteście, zdradza jego przyczynę, jasnym staje się, że niewinna minuta ciszy będzie miała dla młodych, stojących tuż przed maturą, ludzi brzemienne w skutkach konsekwencje.

Scenariusz filmu oparty jest na prawdziwych wydarzeniach opisanych w książce Dietricha Garstki, ówczesnego dyrektora szkoły, w której miały one miejsce. Lars Kraume, reżyser filmu znany polskim widzom z obrazu „Fritz Bauer kontra państwo”, opowiada poruszającą i bardzo aktualną także dzisiaj historię o sile solidarności, o sprzeciwie wobec nadużywania władzy i walce o swobodę wyrażania własnych poglądów.

Niemcy, 2018, 111 min
reżyseria
: Lars Kraume
scenariusz: Lars Kraume
zdjęcia: Jens Harant
obsada: Leonard Scheicher, Tom Gramenz, Lena Klenke, Jonas Dassler, Ronald Zehrfeld
produkcja: Akzente Film
pokazy festiwalowe: Berlinale 2018
nagrody i wyróżnienia: Pokojowa Nagroda Niemieckiej Kinematografii Most, 2018

Program DKF 13 w 1. połowie 2020 roku >>


Regulamin imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>

Kategoria: Archiwum