DKF 13: Jak żyć w ciągłym oblężeniu? Wojna w Syrii oczami zwykłych ludzi

To już ostatnie spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Filmowym 13 przed wakacjami. Lato to czas, gdy można dłużej odpocząć od ekranu, także tego w Sali Kameralnej SOK. Ostatnim filmem, który zaprezentujemy przed letnią przerwą będzie świetne dzieło Phillipe’a Van Leeuwa o wojnie domowej w Syrii – ,,W czterech ścianach życia”.

Środa, 5.06.2019, godz. 18.00 
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

bilet: 12 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK

5.06.2019 | W czterech ścianach życia
reż. Philippe Van Leeuw | 2017 | Belgia, Francja, Liban | 85 minut 

Sensacja 67. MFF w Berlinie i zdobywca nagrody publiczności w sekcji Panorama. Ten kameralny dramat to ważny i potrzebny film o wojnie domowej w Syrii, wymieniany jednym tchem z głośnym dokumentem „Ostatni w Aleppo”, który pokazywaliśmy w DKF 13 2018 roku. 

Opis festiwalowy (za Filmweb.pl):

W rozdartym wojną Damaszku życie już dawno przestało płynąć zwyczajowym rytmem, a jednak zmuszeni do koegzystencji w zaryglowanym szczelnie mieszkaniu ludzie – kobiety, dzieci i niezdolny do walki starzec – poszukują przejawów normalności w codziennych rytuałach. W rozmowach o przeszłości i snuciu planów na przyszłość. W utarczkach o to, kto zasmrodził toaletę, i kto następny skorzysta z wanny. W zamykaniu się w kuchni, gdy za oknami słychać świst kul i huk wybuchających bomb, żeby wspólnie zaśpiewać znaną wszystkim pieśń. Na zewnątrz czatuje bezlitosny snajper, po opustoszałym budynku grasują szabrownicy i gwałciciele, a ściśnięci na kilkudziesięciu metrach kwadratowych ludzie próbują nie tracić nadziei, mimo że ich świat może się niedługo całkowicie skończyć.

To jest film o wojnie, ale nie tej widzianej oczyma walczących do ostatniego tchu żołnierzy czy rozstawiających znaczniki na mapie strategów, lecz żyjących w permanentnym oblężeniu cywili.

Kategoria: Archiwum