Czwartkowe Spotkania ze Sztuką: Koronkowa robota

Tym razem spotkamy się z finezyjną sztuką wymagającą czasu i ogromnej precyzji. Ręcznie wytwarzane koronki, zawsze uważane za produkt luksusowy, ostatnio przeżywają prawdziwy renesans. Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac suwalskich koronkarek skupionych w Klubie Twórcy Tradycyjnego działającym w SOK.

Ekspozycję można oglądać od 5 listopada do 20 grudnia 2020 r. w SOK przy ul. Noniewicza 71.

Koronczarstwo, technika znana już ze starożytności, obecnie przeżywa prawdziwe odrodzenie. Łańcuszki, słupki, półsłupki, kółka, łuki i pikoty – to tylko wstęp do różnorodnych koronczarskich techniki i wzorów, które będzie można zobaczyć na wystawie “Suwalskie koronki” prezentującej wybrane prace części Koronkarek zrzeszonych w Klubie Twórców Tradycyjnych Suwalskiego Ośrodka Kultury. Mamy nadzieję, że sytuacja pandemiczna pozwoli również na osobiste spotkanie z naszymi artystkami oraz rozmowę o inspiracjach i tajnikach warsztatu. Po wystawie oprowadzi Magdalena Zielińska z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego, opiekująca się Klubem.

Historia koronki szydełkowej sięga pierwszej połowy XIX wieku. W zależności od użytej przędzy, wzoru i przeznaczenia mogła wówczas zastępować kosztowne – i jako technika starsza – koronki klockowe, albo dzianinę. W czasie europejskich dziewiętnastowiecznych klęsk nieurodzaju, stanowiła często ważne, dodatkowe źródło dochodu gospodyń domowych, pomagające przetrwać ciężkie czasy. Dziś szydełkowanie – jak wiele innych dziedzin rękodzieła – jest hobby i pasją, a nawet sztuką, znajdującą uznanie i szerokiej publiczności, i etnografów. Pozwala uzyskać niemal wszystko: od maleńkiej serwetki śnieżynki, przez kołnierzyki, ozdoby odzieżowe i całe elementy ubrania, po imponujące wielkością i skomplikowaniem wielkie serwety. Suwalskie koronki śnieżą się bielą, zachwycają barwą kolorowych, złotych i srebrnych nitek. Czasem fascynują eleganckim minimalizmem, by innym razem intrygować skomplikowanymi wzorami i fakturami. Są doskonałym przykładem na to, że w kwestii rękodzieła maszyna nigdy nie zastąpi czasochłonnej, cierpliwej i uważnej pracy ludzkich rąk, bo nasze koronkarki dodatkowo wkładają w nią całe serca.Magdalena Zielińska, Pracownia dziedzictwa Kulturowego SOK

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury w okresie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z którym każdy uczestnik wydarzenia jest m.in. zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Uczestnicy zajęć są również zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

 

Kategoria: Aktualności, Warsztaty Rękodzieła, Wydarzenia nadchodzące